polisa.de
    polisa.de

    Oto ile w 2024 roku mogą dorobić emeryci w Niemczech!

    polisa.de

    Wielu emerytów musi lub chce uzupełnić swoją emeryturę pracą w niepełnym wymiarze godzin. Jest to dozwolone bez ograniczeń. Jednak wcześniej niektórzy emeryci musieli przestrzegać limitu dodatkowego dochodu. Do pewnego stopnia uległo to zmianie. Od 1 stycznia 2023 r. osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę mogą mieć tyle dodatkowego dochodu, ile chcą, bez obawy o obniżenie emerytury. Jest to wynik decyzji podjętej przez Gabinet Federalny w 2022 roku. Odbiorcy emerytur o obniżonej zdolności do zarobkowania mogą również oczekiwać rozszerzonych możliwości dodatkowego dochodu w 2023 roku. Federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) nazwał reformę „ważnym sygnałem dla osób o ograniczonej zdolności do zarobkowania”. Na początku 2024 r. wprowadzono dalsze korekty. Najważniejsze zmiany w skrócie.

    Kto wcześniej musiał przestrzegać limitu zarobków dla swojej emerytury?

    Do 1 stycznia 2023 r. dodatkowy limit dochodów miał zastosowanie do emerytów, którzy otrzymywali emeryturę przed osiągnięciem standardowego wieku emerytalnego. Ten ostatni będzie stopniowo podnoszony z 65 do 67 lat do 2031 r. (§ 35 zdanie 2 SGB VI). Z jednej strony obejmuje to emerytów, którzy przechodzą na emeryturę po 35 latach. Z drugiej strony obejmuje to również tych emerytów, którzy zgromadzili 45 lat składek, ale nie osiągnęli jeszcze standardowego wieku emerytalnego. Regularny limit dodatkowego dochodu wynosił dla tych osób 6300 euro rocznie. Tak jak jednak wspomnieliśmy wyżej, od roku 2023 roku został on zniesiony.

    Dodatkowy limit zarobków dla renty z tytułu niezdolności do pracy w 2024

    Dodatkowe limity dochodów nadal mają zastosowanie do renty z tytułu ograniczonej zdolności do pracy. Ubezpieczenie emerytalne rozróżnia pełną i częściową emeryturę z tytułu ograniczonej zdolności do pracy.

    W tym przypadku wynagrodzenie pracownika, zyski lub świadczenia przedemerytalne liczą się jako dodatkowe zarobki. Zasiłek chorobowy, renta z tytułu urazu lub zasiłek przejściowy również mogą być liczone jako dodatkowy dochód.

    1. Dodatkowe zarobki w przypadku pełnego ograniczenia zdolności do pracy zarobkowej (volle Erwerbsminderung)

    W przypadku pełnej renty z tytułu ograniczonej zdolności do pracy zarobkowej obowiązuje roczny limit dodatkowych dochodów w wysokości trzech ósmych 14-krotności miesięcznej wartości referencyjnej zamiast poprzedniego limitu dodatkowych dochodów w wysokości 6300 euro. Limit ten został ustalony na 18 558,75 euro w dniu 1 stycznia 2024 r. Ważne jest, aby aktywność nie przekraczała ustalonej wydajności mniejszej niż trzy godziny dziennie.

    2. Dodatkowe zarobki w przypadku częściowego ograniczenia zdolności do pracy zarobkowej (teilweise Erwerbsminderung)

    Jeśli rencista otrzymuje rentę z powodu częściowego ograniczenia zdolności do pracy zarobkowej, limit dodatkowego dochodu wynosi sześć ósmych 14-krotności miesięcznej wartości referencyjnej. W takim przypadku obowiązuje dzienna zdolność do pracy krótsza niż sześć godzin. Od 1 stycznia 2024 r. limit dodatkowego dochodu został ustalony w tym wypadku na 37 117,50 euro. Jeśli emeryt zarabia więcej, 40 procent kwoty przekraczającej limit jest odliczane od emerytury o obniżonej zdolności do pracy.

    Limit dochodu w przypadku renty po zmarłym członku rodziny

    Każda osoba otrzymująca rentę wdowią również podlega limitom dochodów (Einkommensgrenzen). W przypadku renty wdowiej w Niemczech dodatkowy dochód jest brany pod uwagę inaczej niż w przypadku emerytur i rent o ograniczonej zdolności do zarobkowania. Osoby otrzymujące rentę wdowią nie muszą bowiem przestrzegać żadnych dodatkowych limitów dochodów (Hinzuverdienstgrenze).

    Do czerwca 2024 r. obowiązuje niezmieniony dodatek na dodatkowe zarobki w wysokości 950,93 euro na zachodzie i 937,73 euro na wschodzie Niemiec. Dodatek jest oparty na aktualnej wartości emerytury i będzie dostosowywany w górę wraz ze wzrostem emerytur. Dzieci uprawnione do renty sierocej zwiększają wysokość limitu dodatkowego zarobku.

    W przypadku rent rodzinnych dodatkowe zarobki obejmują wiele rodzajów dochodów: Wynagrodzenia, zyski z samozatrudnienia, działalności gospodarczej, rolnictwa i leśnictwa. Obejmują one również zasiłki chorobowe, emerytury, emerytury zakładowe, emerytury dodatkowe i dochody z nieruchomości – takie jak odsetki lub czynsz.

    Dochody te są uwzględniane w różnych proporcjach od 13 do 40%, co daje hipotetyczny dochód netto. Jeśli dochód netto jest wyższy niż zasiłek, 40% nadwyżki jest potrącane z renty rodzinnej.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x