Einbürgerungstest – czyli wszystko o „teście na Niemca”!

  W jednym z naszych artykułów wyjaśnialiśmy, w jaki sposób można uzyskać niemieckie obywatelstwo i jak wspomnieliśmy jednym z warunków jest zdanie egzaminu sprawdzającego naszą znajomość niemieckiej kultury, obyczajów, historii i polityki – Einbürgerungstest. Wprowadzenie tego obowiązkowego testu miało miejsce niedawno, bo w roku 2008.

  Jakich pytań możemy się spodziewać?

  To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, którym zależy na uzyskaniu niemieckich dokumentów. Osoba przystępująca do egzaminu w trakcie pisemnego testu musi odpowiedzieć na 30 pytań wybranych z obowiązującego katalogu 300 pytań, które dotyczą zagadnień ogólnych. Ponadto, czekają na nas pytania dodatkowe, specyficzne dla landu, w którym się mieszka. W teście pojawią się 3 takie pytania (w sumie do każdego landu przygotowano 10 pytań). Katalog pytań wraz z odpowiedziami jest dostępny w internecie na stronie internetowej Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (Bundesamts für Migration und Flüchtlinge – BAMF).

  Wszystkie pytania można podzielić na następujące kategorie:

  • Pytania ogólne: wśród nich znajdują się takie zagadnienia jak: „Życie w demokracji”- związane z trójpodziałem władzy, uprawnień podstawowych organów władzy, wolności politycznych, praw obywatelskich, konstytucji, godła i flagi, świąt państwowych, liczby ludności, sąsiadów Niemiec, itp.
  • Pytania związane z organizacją życia społecznego w Niemczech, np. dotyczące ciszy nocnej, obchodzonych świąt religijnych i panujących tradycji – Karnawału, Pfingsten (Zielone Świątki), czy tego, do jakiego urzędu należy się udać, w konkretnej sprawie – np. uzyskania Kindergeld, czy też zgłoszenia demonstracji.
  • Pytania związane z danym landem, w którym się mieszka: np. wybranie z podanych miast stolicy landu, wybranie właściwego godła i kolorów flagi, podanie które z wymienionych miast czy okręgów wchodzi w skład danego landu, umiejętność wskazania (na podstawie mapy), gdzie znajduje się „nasz” land,
  • Pytania historyczne odnoszące się przeszłości Niemiec, np. dotyczące zjednoczenia Niemiec i powstania hymnu. Wiele pytań sprawdza naszą wiedzę na temat lat 1933-1945 (niektóre, dla nas Polaków są oczywiste, np. wskazanie kiedy trwała II wojna światowa). Część pytań historyczny dotyczy także stref okupacyjnych po II wojnie światowej, DDR oraz powstania RFN. Możemy się spotkać z pytaniami, które są dodatkowo zobrazowane archiwalnymi fotografiami: np. Willy’ego Brandta w Warszawie w 1970 roku.

  Zdanie testu

  Aby zdać ten egzamin należy odpowiedzieć poprawnie przynajmniej na 17 pytań, czyli powyżej 50%, co nie jest aż takim trudnym zadaniem. Na rozwiązanie testu dostajemy 60 minut. Każde pytanie ma 4 możliwe odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa.

  Przystąpienie do egzaminu kosztuje 25 euro, test możemy zdawać np. lokalnej Volkshochschule czy innym ośrodku egzaminacyjnym (np. AIM Bildung).  Chęć zdawania należy zgłosić odpowiednio wcześniej (najlepiej przynajmniej 4 tygodnie przed testem). Podczas zapisu, jak również w dniu egzaminu należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Warto zaznaczyć, że w przypadku niepowodzenia test możemy powtarzać dowolną ilość razy. Wyniki zazwyczaj otrzymamy po około 2 tygodniach.

  Z testu zwolnieni są ci kandydaci na obywateli, którzy chodzili/chodzą w Niemczech do szkoły i (będą) mieli w szkole przedmiot „polityka„, na którym są omawiane takie zagadnienia.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x