Dzień Kobiet w Niemczech: Tylko w dwóch landach jest to dzień wolny od pracy

    8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet, jest w Niemczech dniem wolnym od pracy jedynie w dwóch krajach związkowych. Mianowicie w Berlinie oraz Meklemburgii-Pomorzu Przendim. Nie wszystkie kraje związkowe Niemiec obchodzą bowiem te same święta. Przykładowo landy na północy Niemiec zdecydowały, że Święto Reformacji będzie dniem wolnym od pracy, a w Turyngii takim dniem ogłoszono Światowy Dzień Dziecka.

    Międzynarodowy Dzień Kobiet w Niemczech

    Międzynarodowy Dzień Kobiet w roku 2023 przypada w środę 8 marca 2023 r. W Niemczech w tym dniu zwykle odbywają się imprezy organizowane przez Niemiecką Konfederację Związków Zawodowych (DGB). Oczywiście, tegoroczny Dzień Kobiet jest również naznaczony pandemią koronawirusa. Kryzys szczególnie mocno uderza w kobiety. DGB i jej związki członkowskie zwracają na to uwagę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który przypada 8 marca. Aktualny kryzys pogłębia nierówności między kobietami i mężczyznami. Zwłaszcza kobiety wykonują prace o znaczeniu systemowym, a jednocześnie niedostatecznie wynagradzaną. W czasie kryzysu są one szczególnie dotknięte utratą dochodów, której doświadczają poprzez czas wolny od pracy, pracę w niepełnym wymiarze godzin i bezrobocie. Przejmują one większość prac domowych i rodzinnych, w zamian redukując swój czas pracy.

    Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

    Międzynarodowy Dzień Kobiet ma swoje korzenie w ruchu kobiet z klasy robotniczej pod koniec XIX i na początku XX wieku. Nie jest do końca jasne, kiedy i gdzie narodził się pomysł politycznego „dnia walki kobiet”. Faktem jest jednak, że w wielu krajach, począwszy od końca XIX wieku, ruchy kobiet i pracownic domagały się ustanowienia dnia, w którym kobiety prowadziłyby krajowe lub ogólnoświatowe kampanie na rzecz równych praw, wyższych płac i lepszych warunków pracy dla kobiet, a także na rzecz prawa wyborczego kobiet i walki z dyskryminacją.

    Niemiecka polityk socjalistyczna i działaczka na rzecz praw kobiet Clara Zetkin zaproponowała wprowadzenie międzynarodowego dnia kobiet 27 sierpnia 1910 r. na Drugiej Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet w Kopenhadze. Nie zaproponowała jeszcze konkretnej daty. Po II Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet „Międzynarodowy Dzień Kobiet” był obchodzony po raz pierwszy w następnym roku, 1911: początkowo w czterech krajach europejskich (Dania, Niemcy, Austria, Szwajcaria), a także w USA. Jednak ten pierwszy oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet nie odbył się 8 marca, jak to ma miejsce dzisiaj, ale 19 marca 1911 r. Głównym żądaniem było czynne i bierne prawo wyborcze dla kobiet. Ponad milion kobiet wyszło na ulice w tym pierwszym Międzynarodowym Dniu Kobiet. Zaledwie rok później, w 1912 r., kobiety w kilku innych krajach wzięły udział w demonstracjach z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

    Dlaczego Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca?

    Jak doszło do tego, że 8 marca stał się ostatecznie datą Międzynarodowego Dnia Kobiet – są różne interpretacje tego faktu. 8 marca 1917 roku (23 lutego według kalendarza juliańskiego w Rosji) rozpoczęły się strajki kobiet zamieszkujących ubogie dzielnice Piotrogrodu. Protesty te były jednym z impulsów do wybuchu rewolucji lutowej w Rosji. Na cześć tych strajkujących i protestujących kobiet w Piotrogrodzie, 8 marca został podobno ustanowiony międzynarodowym dniem pamięci na „Drugiej Międzynarodowej Konferencji Kobiet Komunistycznych w 1921 roku” w Moskwie, na wniosek delegacji bułgarskiej.

    W 1975 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 8 marca „Dniem Praw Kobiet i Pokoju na Świecie”.

    Zamów kwiaty dla swojej kobiety!

    Nie masz jeszcze kwiatów dla swojej kobiety? W tym artykule znajdziesz informacje o najlepszych kwiaciarniach internetowych w Niemczech: Niemieckie kwiaciarnie internetowe.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Czerwony jak cegła

    8 marca jako święto państwowe obchodzony był i jest tylko w krajach komunistycznych i postkomunistycznych. Najhuczniej obchodzony był w… PRL i byłym ZSRR. W czasach „Polski ludowej” nigdzie poza ZSRR „Dzień Kobiet” nie był obchodzony tak hucznie, jak w PRL. W przedwojennej Polsce było to święto zupełnie nieznane (a mimo to II RP jako jeden z pierwszych krajów świata, przyznała kobietom pełne prawa wyborcze, na długo zanim uczyniły to np. Francja (1944 r.) i Szwajcaria (1971 r.), a mianowicie w 1918 r.). Nadal najhuczniej dzień ten jest obchodzony w krajach, gdzie partie socjalistyczne/komunistyczne rządzą lub mają silne wpływy. Tak więc historia… Czytaj więcej »

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x