Dłuższe zwolnienie lekarskie w Niemczech: jeśli zasiłek chorobowy nie wystarcza na utrzymanie, można ubiegać się o dodatek mieszkaniowy

    Jesteście chorzy, a otrzymywany w Niemczech zasiłek chorobowy (niem. Krankengeld) nie wystarcza, aby związać koniec z końcem? Z tego artykułu dowiecie się, co możecie zrobić w takiej sytuacji.

    Otóż jedną z możliwości jest złożenie wniosku o dodatek mieszkaniowy (niem. Wohngeld). Składa się go w ośrodku pomocy mieszkaniowej (niem. Wohngeldstelle) urzędu mieszkaniowego (niem. Wohnungsamt) okręgu lub powiatu, w którym mieszkacie.

    Dodatek mieszkaniowy w Niemczech na przetrwanie trudnego czasu choroby

    Dodatek mieszkaniowy otrzymacie jednak tylko wtedy, gdy utrzymujecie się głównie z zasiłku chorobowego, ponieważ jest to tylko dopłata do czynszu w formie subwencji (niem. Zuschuss). Oznacza to, iż pieniędzy otrzymanych w ramach dodatku mieszkaniowego nie trzeba zwracać. Zasiłek chorobowy zasadniczo zaliczany jest do dochodu. Wohngeld wypłacany najemcom określany jest terminem Mietzuschuss, natomiast dodatek mieszkaniowy przyznawany właścicielom mieszkań, które sami zamieszkują, określany jest terminem Lastenzuschuss.

    Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego należy złożyć w gminnym ośrodku pomocy mieszkaniowej (niem. Wohngeldstelle). W niektórych krajach związkowych można ubiegać się o dodatek mieszkaniowy online. Jednak złożenie wniosku osobiście często skutkuje szybszym jego rozpatrzeniem, ponieważ można od razu poprosić o brakujące dokumenty.

    Limit dochodu – kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy?

    Zasadnicze znaczenie przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy ma suma wszystkich miesięcznych dochodów netto gospodarstwa domowego pomniejszona o ewentualne kwoty wolne od podatku i zobowiązania alimentacyjne wszystkich członków gospodarstwa domowego (jest to tzw. anrechenbares Gesamteinkommen). Od 1 stycznia 2023 r. górny limit dla osób samotnych wynosi 1.372 euro, dla dwuosobowego gospodarstwa domowego – 1.854 euro, a dla czteroosobowego gospodarstwa domowego – 3.434 euro. W przypadku emerytów i rencistów obowiązuje limit dochodu w wysokości 1.772 euro brutto.

    Zasiłek chorobowy jest zwolniony z podatku

    Co do zasady zasiłek chorobowy jest w Niemczech zwolniony z podatku. Może się jednak zdarzyć, że po okresie pobierania zasiłku chorobowego będziecie musieli zapłacić wyższy podatek. Wynika to z tzw. zastrzeżenia progresji (niem. Progressionsvorbehalt). Najlepiej będzie wyjaśnić to zagadnienie na konkretnym przykładzie:

    Pewna kobieta otrzymuje 4.800 euro zasiłku chorobowego przez trzy miesiące. Po tym czasie, jak i w okresie poprzedzającym pobieranie zasiłku pracowała przez okres dziewięciu miesięcy i zarobiła w tym czasie 22.500 euro. Normalnie musiałaby zapłacić podatek od tych 22.500 euro według obowiązującej ją stawki podatkowej wynoszącej 12,46 proc. – co przekładałoby się na kwotę 2.803 euro podatku do zapłaty.

    Jednak urząd skarbowy widzi to w następujący sposób: kobieta nie zarobiła 22.500 euro, ale 27.300 euro (22.500 euro wynagrodzenia netto + 4.800 euro zasiłku chorobowego). Jej stawka podatkowa wzrasta zatem do 15,21 proc. Zasiłek chorobowy w wysokości 4.800 euro nadal pozostaje zwolniony z podatku, ale teraz musi ona zapłacić podatek od 22.500 euro według stawki wynoszącej 15,21 proc. Oznacza to około 3.422 euro podatku do zapłaty, czyli o prawie 600 euro więcej niż musiałaby zapłacić gdyby nie otrzymała zasiłku chorobowego.

    Brak podatku także od dziennych zasiłków chorobowych

    Dzienny zasiłek chorobowy (niem. Krankentagegeld) nie jest traktowany przez państwo niemieckie jako dochód podlegający opodatkowaniu, lecz jako świadczenie w zamian za wynagrodzenie (niem. Lohnersatzleistung). Jest tak, ponieważ niezależnie od tego, czy jesteście ubezpieczeni w ramach ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego i otrzymujecie zasiłek chorobowy, czy też jesteście ubezpieczeni prywatnie i otrzymujecie dzienny zasiłek chorobowy – instytucja ubezpieczeniowa zawsze wypłaca kwotę netto. Oznacza to, że świadczenia pozostają wolne od podatku dochodowego.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x