21 zaskakujących faktów o Niemczech, o których nie mieliście pojęcia!

  Oto 21 zaskakujących faktów o Niemczech, o których nie mieliście pojęcia:

  1. Niemcy składają się z 16 krajów związkowych, z których każdy ma własną ustawę zasadniczą, rząd i pewne autonomiczne uprawnienia.

  2. Niemcy są siódmym co do wielkości krajem w Europie pod względem powierzchni i mają największą populację spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

  3. Niemcy są znane jako kraj poetów i myślicieli („Das Land der Dichter und Denker”) ze względu na bogate dziedzictwo literackie i filozoficzne.

  4. Bracia Grimm, Jacob i Wilhelm, byli niemieckimi naukowcami, którzy zbierali i publikowali folklor w XIX wieku, popularyzując historie takie jak „Kopciuszek”, „Żabi książę” oraz „Jaś i Małgosia”.

  5. Tradycja choinki bożonarodzeniowej (Tannenbaum) powstała w Niemczech w XVI wieku. Stała się popularna na całym świecie w XIX wieku.

  6. Najstarszy znany browar na świecie, Weihenstephan Abbey, znajduje się w Bawarii w Niemczech i działa od 1040 roku.

  7. Autostrada w Niemczech słynie z odcinków bez ograniczeń prędkości. Istnieją jednak zalecane ograniczenia prędkości, a na wielu odcinkach obowiązują określone ograniczenia prędkości.

  8. Niemcy są światowym liderem w dziedzinie inżynierii i produkują ponad jedną trzecią turbin wiatrowych na świecie.

  9. Kraj ma silną tradycję „Kaffee und Kuchen” (kawa i ciasto), podobną do brytyjskiej herbaty, szczególnie w niedziele i święta.

  10. Berliński ogród zoologiczny Zoologischer Garten jest najstarszym zoo w Niemczech i posiada największą na świecie różnorodność gatunków.

  11. Niemcy były pierwszym krajem na świecie, który przyjął czas letni (DST) w 1916 roku, aby oszczędzać energię podczas I wojny światowej.

  12. Biblia Gutenberga była pierwszą dużą książką wydrukowaną przy użyciu masowo produkowanej ruchomej metalowej czcionki w Europie. Zapoczątkowała ona „rewolucję Gutenberga” i erę książki drukowanej na Zachodzie.

  13. Albert Einstein, jeden z najsłynniejszych naukowców w historii, urodził się w Ulm w Niemczech w 1879 roku.

  14. Oktoberfest w Monachium to największy na świecie Volksfest (festiwal piwa i objazdowy lunapark). Pomimo swojej nazwy, w rzeczywistości rozpoczyna się pod koniec września i trwa do pierwszego weekendu października.

  15. Schwarzwald w Niemczech znany jest z gęstych, wiecznie zielonych lasów i malowniczych wiosek. Często kojarzony jest z baśniami braci Grimm.

  16. Niemcy są jednym z wiodących krajów książkowych na świecie, publikując około 94 000 tytułów rocznie.

  17. Tradycja kalendarza adwentowego powstała w Niemczech w XIX wieku, aby odliczać dni do Bożego Narodzenia.

  18. Pierwszy na świecie magazyn został opublikowany w Niemczech w 1663 roku i nosił tytuł „Erbauliche Monaths Unterredungen”.

  19. Mur berliński, zbudowany w 1961 roku, fizycznie i ideologicznie dzielił Berlin na Wschodni i Zachodni aż do jego upadku w 1989 roku.

  20. Fanta powstała w Niemczech w wyniku ograniczeń handlowych podczas II wojny światowej, które utrudniały import syropu Coca-Cola.

  21. Twórcy zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie inspirowali się zamkiem Neuschwanstein w Bawarii . Został on zamówiony przez Ludwika II Bawarskiego jako miejsce odosobnienia i hołd dla Richarda Wagnera.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Filip

  No to czuję się zaskoczony… zwłaszcza info o 16 landach i tym, że Albert urodził się w Niemczech. Można jeszcze bardziej szokującą ciekawostkę dodać, że to Berlin jest stolicą, a nie Bonn. I to bynajmniej nie NRD 😉

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x