Więcej

  21 najbardziej spektakularnych cudów natury w Niemczech!

  Polski Supermarket w Niemczech=

  Poznajcie miejsca w Niemczech, wprost idealne na wakacyjną wycieczkę! Jeśli myślicie, że tylko dalekie kraje i egzotyczne wyspy mogą zaoferować imponujące cuda natury – mylicie się. W Niemczech jest całkiem sporo takich miejsc. Przeczytajcie nasze zestawienie i dajcie się oczarować!


  1. Sächsische Schweiz, Elbsandsteingebirge, Sachsen

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Marissa Haake (@marhaake)

  Szwajcaria Saksońska, inaczej zwana Saską Szwajcarią zachwyca imponującymi formacjami skalnymi, w których skały, wąwozy i jaskinie przeplatają się z zielonymi lasami. To jeden z najpiękniejszych krajobrazów w całych Niemczech. Spokojnie może konkurować z międzynarodowymi cudami natury. Niezależnie od tego, czy lubicie się wspinać po górach czy też nie, Góry Połabskie warte są odwiedzenia. Szczególnie, jeśli chcecie poznać Niemcy z całkiem innej strony.


  2. Blautopf, Blaubeuren, Baden-Württemberg 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez fwk_0711 (@fwk_0711)

  Blautopf to źródło wody krasowej w Blaubeuren. Przepiękny szmaragdowy kolor wody najlepiej widać podczas ładnej pogody. Blautopf należy do największych źródeł tego typu w Niemczech – głębokość wynosi 21 metrów, a pod wodą znajduje się rozgałęziony system jaskiń. Z tym miejscem związanych jest wiele mitów i legend. Według jednej z nich, pod tytułem „Die Schöne Lau“, autorstwa Eduarda Mörike, mieszkała tu kiedyś nimfa wodna. W każdym razie, możecie tu podziwiać tak głęboki odcień błękitu, że aż trudno od niego oderwać wzrok!


  3. Andernach Geysir, Geopark Vulkanland Eifel, Rheinland-Pfalz 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Geysir Andernach (@geysir_andernach)

  Słysząc słowo „Geysir“ wielu z Was ma pewnie przed oczami islandzkie krajobrazy lub kolorowy Yellowstone National Park. Jednak jak się okazuje, w Niemczech również można podziwiać prawdziwy gejzer w „Geopark Vulkanland Eifel”. I to w dodatku nie byle jaki gejzer! To największy gejzer zimnej wody na świecie – może osiągnąć wysokość do 60 metrów! Jeśli chcielibyście przeżyć ten naturalny spektakl na własnej skórze, możecie popłynąć łodzią z parku rozrywki w Andernach do gejzeru, który wybucha co 100 minut, na osiem minut. To prawdziwe świadectwo, jak wspaniała potrafi być matka natura!


  4. Externsteine, Teutoburger Wald, Nordrhein-Westfalen 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez persönlicher Account (@nemeth_a_1967)

  Externsteine to kompleks skał pochodzenia kredowego, w lesie Teutoburskim. Znajdziecie tu naturalne wieże z piaskowca, które w przeszłości mogły być wykorzystywane do celów rytualnych. Nie wiadomo, kto dokładnie rzeźbił w skałach schody, figury czy korytarze więc pozostaje to tajemnicą tego miejsca. Pewne jest jednak to, że znaleziska archeologiczne w okolicy pochodzą z okresu paleolitu. Najprawdopodobniej obiekty powstały na zlecenie opatów z Werden-Helmstedt na przełomie XI i XII wieku. Skały te często określane są jako „miejsce energii”. I rzeczywiście – zwiedzając to miejsce, energii Wam na pewno nie zabraknie!


  5. Laacher See, Vulkaneifel, Rheinland-Pfalz 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez hiking & photography (@hikings.and.photography)

  Nie tylko gejzery świadczą o obecności wulkanów – jeziora również. Laacher See to jezioro kalderowe, blisko wspomnianego wcześniej Andernach, w górach Eifel. Leży ono w kraterze wulkanu Laach. Ostatnia erupcja miała miejsce ponad 10.000 lat temu i jak wynika z pomiarów, wulkan nadal śpi. Na pierwszy rzut oka, jezioro wygląda jak każde inne, jednak o aktywności wulkanicznej świadczą pęcherzyki CO2 przy powierzchni wody od strony wschodniej. Będąc w tym miejscu, na pewno stwierdzicie, że natura jest po prostu fascynująca!


  6. Höllentalklamm, Grainau, Bayern 

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von AᔕTᖇIᗪ -📍ᗰᑌᑎIᑕᕼ (@_astrid_muc) am

  Jest tu niesamowicie: na wędrowców czekają wąwozy o głębokości do 150 metrów! To jednak nie wszystko! Można tu podziwiać również wodospady, kręte ścieżki i tunele pomiędzy skałami. W lecie, na wiosnę i na jesieni jest tu wyjątkowo pięknie! Jednak gdybyście się wybierali do wąwozu Höllentalklamm w zimie, musicie pamiętać, że nie będzie on w całości dostępny dla odwiedzających. Mosty i kładki są na czas zimy demontowane i zakładane z powrotem dopiero w okolicy maja/czerwca. Jeśli chcecie poznać Niemcy z zupełnie innej strony, koniecznie musicie się tu wybrać! Miejsce spodoba się nawet niedoświadczonym wędrowcom.


  7. Donaudurchbruch, Weltenburg & Kelheim, Bayern 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Tom (@tom_pilot_84)

  Rezerwat przyrody Weltenburger Enge jest zdecydowanie wart odwiedzenia. Najlepiej podziwiać krajobrazy z bliska, ze statku. Dunaj przepływa tutaj przez wysokie wapienne skały, pełne wąwozów i klifów. Koniecznie zaplanujcie wycieczkę po Dunaju w zapierającej dech w piersiach okolicy!


  8. Lüneburger Heide, Lüneburg, Niedersachsen

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Lüneburger Heide (Region) (@lueneburgerheide)

  Pustać Lüneburska to największe w Europie Środkowej rozległe wrzosowiska. Można się tu wprost zatopić w świecie różnych odcieni fioletu. Szczególnie spodoba się tu fotografom – krajobraz jest idealny do stworzenia pięknych kompozycji zdjęciowych. Jednak należy dodać, że Pustać Lüneburska ma do zaoferowania więcej niż tylko fioletowe łąki. To także torfowiska, lasy, strumyki i tradycyjne wioski, które zachęcają do odwiedzin.


  9. Kniepsand, Amrum, Schleswig-Holstein 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Jnn (@jnnhnrch)

  Czysto teoretycznie „Kniepsand” nie należy wcale do Amrum, lecz jest ławicą piaskową w morzu. Mimo to, można się tu przyjemnie opalać i w związku z tym, że „Kniepsand” cały czas się zmienia, jest to prawdziwy cud natury. „Wędruje” średnio około 50 metrów rocznie i tworzą się tu niesamowite krajobrazy wydmowe. Przybywajcie więc do Amrum, podziwiając nie tylko morze, ale też wspaniałe wydmy!


  10. Mecklenburger Seenland, Röbel, Mecklenburg-Vorpommern, Brandenburg & Schleswig-Holstein

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Annett (@_anva_nb_)

  Jeśli chcielibyście spędzić urlop w „kraju tysiąca jezior”, musicie wybrać się na północ Niemiec. Tak bowiem nazywany jest obszar „Mecklenburger Seenland”. Jak już sama nazwa wskazuje, odwiedzający mogą tu podziwiać liczne jeziora, z których największe to Müritz, z powierzchnią ponad 100 kilometrów kwadratowych. Wśród tych pięknych krajobrazów, możecie robić dosłownie wszystko: spacerować, odpoczywać czy pływać kajakiem. To świetne miejsce na wakacyjny relaks!


  11. Lange Anna, Helgoland, Schleswig-Holstein

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Sonja (@soschi16)

  Wysoka na prawie 50 metrów skała z piaskowca na wyspie Helgoland to prawdziwa atrakcja landu Szlezwik-Holsztyn, przyciągająca co roku setki tysięcy ludzi. Długa Anna już wiele przeżyła w swojej przeszłości, nawet naloty bombowe. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć jej na żywo, powinniście się pospieszyć, ponieważ powoli się rozpada. Już kilka lat temu przewidywano jej rychły koniec, ale Długa Anna przeciwstawia się wszelkim warunkom pogodowym.


  12. Fossilienfundstätte, Holzmaden, Baden-Württemberg 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Денис Шевяков (@denis_paleo)

  Podążajcie śladami dinozaurów: w miejscowości Holzmaden odkryto skamieniałe szczątki setek stworzeń wymarłych miliony lat temu. I te właśnie szczątki możecie podziwiać w muzeum „Urweltmuseum Hauff”, które utworzono w miejscu znalezisk. Szczególnie ekscytujący jest fakt, w jaki świetnym stanie zachowały się te skamieniałości. W tym miejscu przekonacie się, jacy jesteśmy tak naprawdę młodzi – to aż niewyobrażalne!


  13. Tüchersfeld, Fränkische Schweiz, Bayern

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Fränkische Schweiz (@fraenkische.schweiz)

  Bajeczna sceneria domów przed wielką skałą – czego chcieć więcej? W Tüchersfeld będziecie mieli okazję z bliska przyjrzeć się niesamowitej formacji skalnej, które wydaje się przeciwstawiać wszelkim prawom grawitacji. Ponadto warto odwiedzić muzeum Szwajcarii Frankońskiej, do którego należą domy bezpośrednio pod skałą. To ekscytujące, obserwować jak natura i budynki stworzone przez człowieka potrafią ze sobą wspaniale współgrać!


  14. Uracher Wasserfälle, Schwäbische Alb, Baden-Württemberg 

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von ..••в i в i & N a T u R e••.. (@__bibi__15) am

  Wodospad w Bad Urach należy z pewnością do najpiękniejszych w całych Niemczech. Woda spada z wysokości 37 metrów nad krawędź doliny, a następnie przepływa przez strome zbocze porośnięte mchem. To na pewno jeden z najbardziej spektakularnych cudów Jury Szwabskiej. Świetne jest to, że wodospad można podziwiać z góry i z dołu. Możecie nam uwierzyć na słowo, że zdjęcia z tego miejsca będą niesamowite!


  15. Wattenmeer, Nordsee 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Stephanie Jordan (@steffi_u_danny_13)

  Morze Wattowe to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie może zaobserwować w Niemczech. Jest to istny raj dla fauny i flory. Odwiedzający zobaczą nie tylko całe mnóstwo gatunków ptaków wędrownych, ale też wiele gatunków gęsi i kaczek. W lecie pływają tu foki, a przy odrobinie szczęścia można spotkać nawet fokę szarą. W płytkich wodach przybrzeżnych można też napotkać morświny. Najlepszy sposób zwiedzania tego rejonu to rower – pedałujcie i podziwiajcie piękne krajobrazy z różnymi gatunkami zwierząt!


  16. Kuhfluchtwasserfälle, Garmisch-Partenkirchen, Bayern 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Teresa (@_teresa_92_)

  Wodospady „ Kuhfluchtwasserfälle” w Garmisch-Partenkirchen są niesamowite! Woda spływa tu w dół jakby po schodach, pomiędzy wąwozami i szczelinami. Do wodospadów dotrzecie bez problemu spacerem, korzystając z tzw. „ścieżki zdrowia”. Polecamy ją szczególnie rodzinom z dziećmi – biegnie ona bowiem przez łąki i lasy. Przy całkowitej wysokości około 200 metrów, wodospady należą do najwyższych w Niemczech!


  17. Bodetal, Harz, Sachsen-Anhalt 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Cios Productions (@ciosproductions)

  Bodetal to przełom górskiej rzeki Bode. Dolina jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Niemczech. Warto dodać, że jeszcze jakieś 200 lat temu był to całkowicie dziewiczy teren. Jeśli wybierzecie się tu na wycieczkę, będziecie mieli okazję oko w oko obcować z przyrodą. Aktualnie Bodetal w dalszym ciągu zachowuje swój naturalny urok i szczyci się tak wspaniałymi formacjami skalnymi, że na pewno takich nigdy wcześniej nie widzieliście.


  18. Breitachklamm, Oberstdorf, Bayern 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Wir Oberstdorfer (@wir.oberstdorfer)

  Jeśli myślicie, że tylko Alpy czy Andy mogą zaoferować spektakularne wąwozy, to na pewno nie byliście w Breitachklamm. To tutaj bowiem znajdują się najgłębsze wąwozy w całej Europie Środkowej. Jest to idealne miejsce na wycieczkę właściwie niezależnie od pogody. Jesienią masy wodne wyglądają po prostu imponująco, wiosną i latem można się tu ochłodzić, a zimą Breitachklamm przekształca się w urzekający krajobraz lodowy. Jeśli więc nie zdążycie zwiedzić tej okolicy teraz w wakacje, możecie to nadrobić w zimie. Wtedy warto podziwiać wąwóz podczas wyprawy z pochodniami – lodowe ściany wyglądają wówczas szczególnie mistycznie.


  19. Zwölf Apostel, Altmühltal, Bayern 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Elias Schermer (@elwitz)

  Altmühltal ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc, m.in. Dwunastu Apostołów. To, co brzmi jak miejsce religijnego kultu, to nic innego jak po prostu imponująca formacja skalna w Parku Narodowym Altmühltal. To niesamowite miejsce znajduje się bezpośrednio przy drodze, obok przepływa rzeka Altmühl, a obok przebiega też linia kolejowa. Dzięki tak świetnej komunikacji macie wybór, w jaki sposób zwiedzicie to miejsce – samochodem, rowerem, statkiem lub pociągiem, w zależności od Waszych osobistych preferencji. Możecie oczywiście też po prostu udać się na pieszą wycieczkę. Tak czy inaczej – widok białych, mieniących się skał na pewno Was zachwyci.


  20. Scheidegger Wasserfälle, Lindau, Bayern 

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Daniela-Leonore Tomsa (@danielaleonore)

  Wodospady Scheidegg o wysokości raptem 10 metrów nie są tak okazałe, jak pozostałe wodospady w naszym zestawieniu. Jednak warto zobaczyć, jak majestatycznie woda pogrąża się w głębinach. Jako ciekawostkę należy dodać, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się również inne piękne wodospady – Hasenreuther. Miejsce jest na pewno warte odwiedzenia – nad wodospadami Scheidegg poczujecie się raczej jak na wyspie tropikalnej, a nie w lasach bawarskich.


  21. Königsstuhl & Kreideküste, Rügen, Mecklenburg-Vorpommern

  Wyświetl ten post na Instagramie.

  Post udostępniony przez Rügen. Wir sind Insel. (@wirsindinsel)

  Jednym z najbardziej znanych cudów natury w Niemczech jest białe wybrzeże Rugii ze swoim „Królewskim Tronem”, wznoszącym się na wysokość 118 metrów. Od roku 2011 klify kredowe i część lasu bukowego na Rugii znajdują się na liście światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Dzięki erozjom, wygląd tego imponującego wybrzeża cały czas się zmienia. Najlepiej wybrać się tu na wycieczkę łodzią. Jeśli natomiast wolicie podziwiać te wspaniałe białe skały z bliska, proponujemy wybrać jeden z najpiękniejszych niemieckich szlaków turystycznych wzdłuż wybrzeża.


  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  191ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Austria: Afgańczycy zgwałcili i zamordowali 13-latkę. Dzisiaj usłyszeli wyrok!

  W sensacyjnym wiedeńskim procesie w sprawie śmierci 13-letniej Leonii, która nastąpiła po wielogodzinnym gwałcie, ogłoszono w piątek po południu wyrok dla trzech oskarżonych Afgańczyków.O...

  Zamieszki w Belgii i Niderlandach: Ekspert ostrzega przed „nienawiścią do Zachodu” wśród migrantów

  Podpalali e-scootery, atakowali policjantów i rozbijali szyby samochodów. Europa dyskutuje o zamieszkach wywołanych przez młodych ludzi pochodzenia marokańskiego w Belgii i Niderlandach. Po zwycięstwie...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x