Atrakcje turystyczne Niemiec: 11 najpiękniejszych atrakcji Rugii

    Rugia – największa wyspa Niemiec jest niezwykle popularnym kierunkiem wakacyjnym. Od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno w sezonie letnim, jak i poza nim. Poza nadmorskimi kurortami i piaszczystymi plażami oferuje wiele innych atrakcji. Zabytki Rugii to barwna mieszanka wyjątkowej przyrody i historii Niemiec.

    Park Narodowy Jasmund

    Park Narodowy Jasmund to najmniejszy park narodowy w Niemczech. Ten niezwykle imponujący obszar chroniony znajduje się na wschodzie półwyspu o tej samej nazwie, między Sassnitz na południu i Lohme na północy. Park narodowy zajmuje powierzchnię 3100 hektarów i najbardziej znany jest z jednego z najpiękniejszych miejsc na wyspie: klifów kredowych.

    Naturalne złoża kredy na półwyspie Jasmund były eksploatowane od dawna. W 1926 r. ponownie miał zostać otwarty nieczynny już kamieniołom kredy, co zagrażało stromym klifom. Dlatego w 1929 roku zarządzeniem policji wyznaczono rezerwat przyrody Jasmund. Dzięki temu klify kredowe są chronione przed dalszą degradacją, jednak nadal są narażone na ciągłą erozję. Każda burza obrywa niewielkie kawałki skał, czasem wyrywając również drzewa i krzewy.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Insel Rügen (@wirsindinsel)

    Erozja wybrzeża narasta coraz bardziej, za co do pewnego stopnia odpowiedzialna jest działalność człowieka. W XIX i XX wieku większe głazy zostały usunięte z wybrzeża do prac budowlanych. Z powodu braku tych głazów brakuje naturalnych falochronów, przez co fale Bałtyku mogą uderzać w klify z niekontrolowaną siłą.

    Der Königsstuhl

    Prawdopodobnie najbardziej znaną formacją kredową w Stubbenkammer jest Königsstuhl. To niesamowite miejsce wznosi się na wysokość 118 metrów. Z płaskowyżu o powierzchni 200 m² roztacza się wspaniały widok na Morze Bałtyckie i klify kredowe.

    Nie jest jasne, skąd pochodzi nazwa „Königsstuhl” (pol. Krzesło króla). Istnieją na ten temat dwie najpopularniejsze legendy. Jedna historia mówi o tym, że król szwedzki Karol XII po bitwie morskiej przeciwko Duńczykom był tak wyczerpany, że poprosił o podstawienie krzesła. Druga legenda mówi, że dawniej królem mógł zostać tylko ten, kto pierwszy wspiął się na kredowe klify od strony morza i usiadł na wspomnianym „krześle”.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Cherry 🍒 (@_cherrylein_)


    Centrum Parku Narodowego Königsstuhl istnieje bezpośrednio przy Königsstuhl od 2004 roku. Do Centrum Parku Narodowego i Königsstuhl można dotrzeć autobusem wahadłowym z dworca kolejowego w Sassnitz lub spacerem przez stare lasy bukowe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na szlak należy zaplanować około 2,5 godziny i przygotować odpowiednie obuwie.

    Adres: Nationalpark-Zentrum Königsstuhl, Stubbenkammer 2, 18546 Sassnitz

    Godziny otwarcia: Od Wielkanocy do 31 października: 9:00-19:00, od 1 listopada do Wielkanocy: 10:00-17:00

    Wstęp: dzieci 6-14 lat: 4,50 euro, dorośli: 9,50 euro

    Strona internetowa: www.koenigsstuhl.com

    Przylądek Arkona

    Przylądek Arkona znajduje się na półwyspie Wittow na północy wyspy Rugia. 43-metrowy klif składający się z kredowego głazu jest jednym z najpopularniejszych zabytków na Rugii, odwiedzanym przez około 800 000 turystów rocznie. Nic dziwnego, ponieważ przylądek był najbardziej słonecznym miejscem w Niemczech w 2014 i 2015 roku.

    Na obszarze Przylądku Arkona znajdują się dwie latarnie morskie, wieża widokowa, dwa bunkry wojskowe oraz kilka restauracji, pubów i sklepów z pamiątkami.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von mvpic12 (@mvpic12)

    Przylądek Arkona jest błędnie określany jako najbardziej wysunięty na północ punkt Rugii, jednak kilkaset metrów na północny zachód od przylądka znajduje się 165-tonowy głaz Siebenschneiderstein, który naprawdę wyznacza najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy.

    Jaromarsburg

    Jaromarsburg był miejscem kultu słowiańskiego plemienia Ranen od IX do XII wieku. Ma 260 m długości i do 12 m wysokości. Obecna powierzchnia zamku odpowiada około 1/3 pierwotnej powierzchni. Wykopaliska archeologiczne prowadzone są w tym miejscu od 1920 roku, a wejście do zamku jest zabronione z powodu ryzyka zawalenia. Jednak na platformie widokowej znajdującej się na szczycie wieży można podziwiać przepiękny widok na to miejsce.

    Peilturm

    Dawna wieża marynarki wojennej na przylądku Arkona jest jednym z popularniejszych zabytków Rugii. Została zbudowana z cegieł w 1927 roku i służyła jako radiolatarnia morska. Wieża została odnowiona na początku lat 90. i jest udostępniona do zwiedzania.

    Wieża ma około 23 metry wysokości i platformę widokową tuż pod dachem. Aby cieszyć się zapierającymi dech w piersi widokami, trzeba pokonać 111 schodów. Z wysokości 19 metrów roztacza się fantastyczny widok na Rugię, a przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć duńską wyspę Møn.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Peilturm Kap Arkona (@peilturmkaparkona)

    Godziny otwarcia: czerwiec i wrzesień: 10:00-18:00, lipiec i sierpień: 10:00-19:00

    Wstęp na platformę widokową: 3 euro za osobę, dzieci bezpłatnie

    Strona internetowa: www.kap-arkona.de

    Bunkier Arkona i bunkier marynarki wojennej (niem. Arkona Bunker, Marineführungsbunke)

    Wśród atrakcji turystycznych Rugii znajdują się również dwa bunkry. Mniejszy bunkier to bunkier Arkona, zbudowany dla Wehrmachtu, a później przekształcony w stanowisko dowodzenia dla 6. Nadbrzeżnej Brygady Granicznej. Dziś znajduje się w nim skład dokumentacji dotyczącej historii Przylądka Arkonas od okresu słowiańskiego do współczesności.

    Większy bunkier, bunkier dowodzenia marynarki wojennej, został zbudowany w latach 1979-1986. Składa się z kilku pojedynczych bunkrów o łącznej powierzchni około 2000 metrów kwadratowych. Stacjonująca na dziobie 6 Flotylla Marynarki Wojennej Ludowej i Zjednoczona Flota Bałtycka wykorzystywała go jako stanowisko dowodzenia. Jednak bunkier nie wytrzymałby ataku bombowego. W przypadku wojny powinien chronić przed toksycznymi gazami i promieniowaniem radioaktywnym.

    Dziś w bunkrze znajduje się wystawa modeli statków i urządzeń nawigacyjnych.

    Adres: Marineführungsbunker, Kap Arkona, 18556 Putgarten

    Godziny otwarcia: codziennie od 12:00 do 15:00.

    Wstęp: bezpłatny

    Molo Sellin

    Kolejną atrakcją na Rugii jest molo Sellin. Liczy ono 394 metrów i jest najdłuższym mostem na wyspie. Pierwsze plany budowy 60-metrowego mostu pojawiły się w 1901 roku. Ze względu na dużą liczbę odwiedzających w 1906 roku zdecydowano się na budowę molo o długości 508 metrów. Przez dziesięciolecia było ono kilkakrotnie niszczone przez fale i dryfujący lód. W 1974 roku obiekt został całkowicie zamknięty, cztery lata później rozebrany. W 1992 roku rozpoczęła się odbudowa tego zabytku, która została ukończona w 1998 roku. Projekt został oparty o wzór z 1927 roku.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Zosia i Mama (@mumandmepoland)

    Od 2008 roku dostępna jest tu kolejna niezwykła atrakcja – gondola do nurkowania. Dzięki niej można przenieść się na dno morza, podziwiać niesamowity podwodny świat i jednocześnie pozostać suchym. W zależności od pory roku można zobaczyć różne rośliny i zwierzęta.

    Adres: Wilhelmstrasse 25, 18586 Ostseebad Sellin

    Godziny otwarcia: kwiecień, maj, wrzesień, październik: 10:00-19:00, czerwiec – sierpień: 10:00-21:00, listopad – marzec: 11:00-16:00, nieczynne w poniedziałki i wtorki

    Opłaty za wstęp do gondoli: dorośli: 9 euro, dzieci do 15 lat: 6 euro

    Strona internetowa: www.tauchgondel.de

    Prora

    Ten niesamowity obiekt na Rugii znany jest pod różnymi nazwami: „Kolos Rugii” (niem. Koloss von Rügen) lub „Łaźnia Dwudziestu Tysięcy” (niem. Bad der Zwanzigtausend). Niedokończony nadmorski kurort KdF na Rugii znajduje się nad Prorer Wiek, jedną z najpiękniejszych zatok na Rugii.

    Obiekt o długości około 4,7 km został zbudowany w latach 1936-1939 na zlecenie „NS-Gemeinschaft Kraft durch Freude” (Siła przez Radość). Miał on umożliwić spędzenie urlopu nawet 20 000 osobom w tym samym czasie. W tym okresie ukończono osiem bloków, każdy o długości 500 metrów. Z powodu II Wojny Światowej budowa pozostała jednak niedokończona. Po zajęciu Rugii przez Związek Radziecki wysadzono w powietrze blok południowy i dwa bloki północne.

    Po powstaniu NRD, Prora była ograniczonym obszarem wojskowym, przekształcona w koszary NVA. Po upadku muru berlińskiego teren został przejęty przez Bundeswehrę i wykorzystany do przekwalifikowania żołnierzy NVA.

    Obecnie, wraz z „Terenem Zjazdów Partii Nazistowskiej” w Norymberdze jest największym zamkniętym dziedzictwem architektonicznym epoki narodowosocjalistycznej. Nadal nie ma ostatecznej koncepcji wykorzystania tej atrakcji na Rugii. Bloki sprzedawane są pojedynczo od 2004 roku, a część z nich została zamieniona na kompleksy mieszkaniowo-hotelowe. W 2014 roku w bloku nr 5 otwarto schronisko młodzieżowe na 400 miejsc noclegowych.

    Adres: Objektstaße Block 3, 18609 Ostseebad Binz / OT Prora

    Godziny otwarcia: Zwiedzanie z przewodnikiem codziennie o 11:15 i 14:00.

    Wstęp: normalny 9 euro, ulgowy 6 euro, dzieci do lat 13 wstęp wolny

    Strona internetowa: www.proradok.de

    Zamek myśliwski Granitz

    Kolejna atrakcja na Rugii znajduje się w idyllicznym miejscu pośrodku tysiąca hektarów lasu. Zamek myśliwski Granitz znajduje się na wyspie Rugia na zalesionej górze w pobliżu Binz. Jest to najczęściej odwiedzany zamek w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, z ponad 250 000 odwiedzających rocznie. Został zbudowany w latach 1837-1846 na zlecenie niemieckiego księcia Wilhelma Malte I. Zamek słynął z niesamowitych dekoracji wnętrz. Niestety, po zakończeniu II wojny światowej wiele elementów wyposażenia zaginęło, przez co dziś można zobaczyć tylko ułamek jego dawnej świetności.

    Rodzina von Putbus była właścicielem zamku myśliwskiego do 1944 roku. Następnie, z powodu uwięzienia głowy rodu Malte von Putbus, zamek znalazł się pod zarządem narodowych socjalistów. Został ostatecznie wywłaszczony przez reformę rolną NRD i do dziś jest w rękach państwa. Kilka prób spadkobierców o zwrot majątku zakończyło się niepowodzeniem w sądzie. Budynek jest obecnie wykorzystywany jako muzeum i był kilkakrotnie odnawiany od lat 60. XX wieku. Ostatnia kompleksowa renowacja miała miejsce w latach 2011-2014 i kosztowała 7,9 mln euro.

    Najważniejszym punktem tego obiektu jest 38-metrowa centralna wieża. Z platformy widokowej na dachu wieży roztacza się wspaniały panoramiczny widok. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Uznam. Jednak aby móc cieszyć się pięknym widokiem, trzeba najpierw wspiąć się po spiralnych schodach ze 154 żeliwnymi stopniami wewnątrz wieży.

    Adres: Jagdschloß Granitz 1, 18609 Binz

    Godziny otwarcia: listopad – marzec: wt.-niedz. 10.00-16.00, kwiecień i październik: codziennie 10.00-17.00, maj – wrzesień: codziennie 10.00-18.00

    Wstęp: normalny od 6 euro, obniżony od 4 euro

    Strona internetowa: www.mv-schloesser.de

    Ścieżka w koronach drzew na Rugii

    Ścieżka w koronach drzew na Rugii znajduje się w Centrum Dziedzictwa Przyrody Rugii (niem. Naturerbe Zentrum Rügen). Ten wspaniały obiekt o łącznej długości 1250 metrów i wysokości od 4 do 17 metrów, wije się przez mieszany las bukowy. Przy maksymalnym nachyleniu 6% ścieżka jest zarówno pozbawiona barier, jak i przyjazna dla dzieci. Szerokie ścieżki są zabezpieczone balustradami, a większość z nich jest zadaszona.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Veronika Ratajczak (@vroni0411)

    Na 9 przygotowanych stanowiskach można poznać ciekawostki o lesie i jego mieszkańcach. Na ścieżce znajduje się także kilka stacji przygodowych, w których można sprawdzić swoje umiejętności. Najwyższym punktem jest Adlerhorst – 40-metrowa wieża widokowa, która została zbudowana wokół 30-metrowego buku. Średnica wieży wynosi 28 metrów. Platforma widokowa oferuje imponujący widok na Rugię i Morze Bałtyckie. Przy odrobinie szczęścia można także spotkać tutejsze orły bieliki.

    Adres: Forsthaus Prora 1, 18609 Ostseebad Binz / OT Prora

    Godziny otwarcia: listopad – marzec codziennie 9:30-16:00, kwiecień i październik codziennie 9:30-17:30, maj – wrzesień codziennie 9:30-19:30

    Wstęp: normalny 11 euro, ulgowy 9,50 euro, dzieci do lat 6 wstęp wolny

    Strona internetowa: www.baumwipfelpfade.de

    Rasender Roland

    Najszybszą atrakcją na Rugii jest zdecydowanie „Rasender Roland”. „Rasende Roland” to kolejka wąskotorowa z napędem parowym. Z maksymalną prędkością 30 km/h łączy nadmorskie kurorty Putbus i Göhren.

    22 lipca 1895 r. otwarto pierwsze kilometry kolejki wąskotorowej. Sieć kolejowa została z czasem rozbudowana i do 1960 r. przekroczyła 100 km. Początkowo małe koleje służyły głównie do transportu towarów rolnych, jednak szybko stało się jasne, że kolejka stanie się niezwykłą atrakcją turystyczną. Ponieważ Deutsche Bahn nie była zainteresowana przejęciem kolei wąskotorowej, została ona sprywatyzowana w 1996 roku i od tego czasu jest częścią BäderBahn na Rugii. W 1999 roku przedłużono linię kolejową do Lauterbach.

    Flota pojazdów obejmuje sześć parowozów i dwie lokomotywy spalinowe, a także różne wagony pasażerskie i towarowe. Niesamowita atrakcja Rugii jeździ co 2 godziny trasą Göhren-Baabe-Sellin-Binz i w wysokim sezonie prowadzi do Lauterbach.

    Ceny biletów: zwykły bilet jednorazowy od 2,20 euro, ulgowy (6-13 lat) od 1,10 euro

    Rozkład jazdy i wszystkie taryfy można znaleźć na stronie internetowej: www.ruegensche-baederbahn.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x