luxdentslubice

Więcej

  luxdentslubice

  Parki narodowe w Niemczech: Wszystkie 16 parków wraz z ich atrakcjami!

  Parki narodowe to obszary objęte szczególną ochroną przed ingerencją człowieka i zanieczyszczeniem środowiska. To w nich zwierzęta chronione znajdują bezpieczne miejsce do życia i rozwoju. Są to jednocześnie tereny bardzo chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na unikalne krajobrazy i dziewiczą przyrodę. Łącznie w Niemczech istnieje 16 parków narodowych. W tym artykule spróbujemy zachęcić was do odkrywania uroków tych miejsc, którymi rządzi natura.

  1. Park Narodowy Lasu Bawarskiego (Nationalpark Bayerischer Wald)

  Jest to pierwszy park narodowy w Niemczech. Został założony w 1970 r.
  W wyniku poszerzenia jego terytorium w 1997 r. Obecnie zajmuje on teren o powierzchni ponad 24 tys. ha i wraz z sąsiadującym z nim pasmem górskim zwanym Szumawą (niem. Böhmerwald) uznawany jest za największy obszar leśny w Europie Środkowej.

  Ten region na granicy z Czechami przyciąga wielu turystów, gdyż doskonale nadaje się do aktywnego wypoczynku. Możecie tu wędrować przez niekończące się lasy, podziwiać wodospady w Bawarii i cieszyć się pięknem przyrody.

  To, co czyni Park Narodowy Lasu Bawarskiego tak wyjątkowym, to świerkowe lasy wysokogórskie i pozostałości dawnej puszczy. Z powodu plagi korników w latach 90-tych wiele obszarów leśnych zostało zniszczonych, co wygląda osobliwie na tle pozostałego, gęsto zalesionego obszaru.

  Będąc w tym regionie możecie wędrować po górach Lasu Bawarskiego: Großer Falkenstein, Lusen i Großer Rachel. Znajdziecie tutaj także torfowiska wysokie i jeziora bagienne.
  Żyją tu rzadkie gatunki zwierząt, takie jak rysie, żbiki, bobry i wydry. Czasami w bawarskiej części lasu zabłąkają się łosie zamieszkujące tereny po czeskiej stronie granicy.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Urlaub im Bayerischen Wald (@bayerischerwald.nationalpark) am

  Atrakcje Parku Narodowego Lasu Bawarskiego i okolic:
  • Przejście jedną z najlepszych niemieckich ścieżek w koronach drzew (Baumwipfelpfad Bayerischer Wald)
  • Spacer po ścieżce dydaktycznej Eiszeitlehrpfad
  • Wycieczka rowerowa jedną z oznakowanych ścieżek, których łączna długość wynosi 200 km

  2. Park Narodowy Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego (Nationalpark Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer)

  Następny niemiecki park narodowy położony jest wzdłuż wybrzeża Morza Północnego Szlezwika-Holsztynu. Istnieje od 1985 r. Wraz z Parkiem Narodowym Hamburskiego Morza Wattowego (Nationalpark Hamburgisches Wattenmeer) i Parkiem Narodowym Dolnosaksońskiego Morza Wattowego (Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer) tworzą niemieckie Morze Wattowe.

  Podobnie jak w innych częściach niemieckiego Morza Wattowego, tak i tutaj spotkacie typowych mieszkańców Morza Północnego. Oprócz tego żyje tu wiele morświnów i oharów, inaczej zwanych kaczkami norowymi.

  Region o powierzchni 4,4 tys. km2 jest największym parkiem narodowym w Niemczech. Jest popularny nie tylko wśród urlopowiczów pragnących aktywnego wypoczynku, ale oczywiście także wśród miłośników kąpieli z całych Niemiec, którzy spędzają tu wakacje. Fakt, że wybrzeże Morza Północnego jest tak chętnie odwiedzane, wynika oczywiście również z wielu pięknych plaż, które znajdziecie w tym regionie.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Marie-Claire ❤️ (@the__claire) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego i okolic:
  • Spacery po Morzu Wattowym
  • Fokarium Friedrichskoog
  • Plaża Kniepsand na wyspie Amrum

  3. Park Narodowy Saskiej Szwajcarii (Nationalpark Sächsische Schweiz)

  Od 1990 r. Saska Szwajcaria – niemiecka część Gór Połabskich (Elbsandsteingebirge) została ogłoszona parkiem narodowym. Jest to jedyny skalny park narodowy w całych Niemczech, który już od wielu lat jest popularnym miejscem urlopowym dla osób uprawiających turystykę pieszą. Jeden z najpiękniejszych niemieckich szlaków turystycznych, Malerweg, prowadzi właśnie przez Saską Szwajcarię.

  Bardzo znane są formacja skalna Bastei i most Bastei, punkt widokowy licznie odwiedzany przez turystów pieszych i spacerowiczów. Dodatkową atrakcją tego regionu są popękane skały i ich formacje, które są popularnym terenem wspinaczkowym zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von flyer_hoch_10 (@fh10_photography) am

  Atrakcje turystyczne Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii i okolic:
  • Wizyta w największej skalnej twierdzy w Europie, Festung Königsstein
  • Naturalny spektakl wodospadu Lichtenhain
  • Zwiedzanie zamku Hohenstein

  4. Park Narodowy Berchtesgaden (Nationalpark Berchtesgaden)

  Powiat Berchtesgadener Land i Park Narodowy Berchtesgaden, który znajduje się tuż przy południowej granicy Niemiec, wokół jeziora Königssee, wygląda jak idylliczny alpejski krajobraz z ilustrowanego albumu. Jest to prawdziwy niemiecki cud natury, który ze względu na swoje położenie w sercu gór wygląda niemal jak norweski fiord.

  Park Narodowy Berchtesgaden istnieje od 1978 r.Miejsce to cieszy się popularnością zwłaszcza wśród miłośników turystyki pieszej. Uroki tutejszego romantycznego krajobrazu można odkrywać na około 400 kilometrach szeroko rozgałęzionych ścieżek.
  Wielu artystów zachwycało się pięknem tych gór. Dla malarzy i poetów okresu romantyzmu Berchtesgaden i masyw górski Watzmann stanowiły ulubione motywy w ich twórczości.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Nationalpark Berchtesgaden (@nationalparkberchtesgaden) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Berchtesgaden i okolic:
  • Rejs po jeziorze Königssee i wizyta w Kościele św. Bartłomieja (Kirche St. Bartolomäi)
  • Wizyta w Centrum Dokumentacyjnym Obersalzberg
  • Jazda na nartach w Berchtesgadener Land

  5. Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego (Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer)

  Część niemieckiego Morza Wattowego, stanowiąca Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego, rozciąga się od ujścia Łaby (Elbe) przez Wyspy Wschodniofryzyjskie (Ostfriesische Inseln) aż do granicy z Holandią.

  Zajmuje on powierzchnię około 345,8 tys. ha i, podobnie jak dwa pozostałe parki narodowe nad niemieckim Morzem Wattowym, ma na celu ochronę mielizn, słonych mokradeł, plaż, wydm, paskówek (inaczej zwanych pierścienicami) i fok.

  Od 1986 r. Morze Wattowe Dolnej Saksonii jest parkiem narodowym, a także popularnym regionem urlopowym Niemiec. Niezależnie od tego, czy spędzacie wakacje na jednej z Wysp Wschodniofryzyjskich, czy też zwiedzacie wybrzeże niemieckiego lądu stałego na rowerze, na pewno znajdziecie tutaj idealne miejsce na urlop.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Andre Baumann (@andre.baum.ann) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Dolnosaksońskiego Morza Wattowego:
  • Najwyższa latarnia morska w Niemczech – Leuchtturm Campen
  • Wizyta w „Ocean Wave” w Norden, jednym z najlepszych niemieckich aquaparków
  • Zabawa dla całej rodziny, nawet przy złej pogodzie: Aquarium Wilhelmshaven lub Nordseeaquarium na wyspie Borkum

  6. Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (Nationalpark Unteres Odertal)

  Kolejny park narodowy położony jest na dalekim wschodzie Niemiec, na granicy z Polską.
  Dolina Dolnej Odry w 1995 r. została ustanowiona parkiem narodowym. Stanowi on część Międzynarodowego Parku Doliny Dolnej Odry, który rozciąga się na terenie Niemiec i Polski pomiędzy Mieszkowicami a położonym nad Odrą Szczecinem.

  Szczególną cechą Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry są poldery – depresyjne, sztucznie osuszone tereny nadmorskie otoczone groblami. Zimą wysokie groble chronią sąsiednie wioski przed zalaniem, natomiast niższe wały letnie są otwierane co roku w listopadzie. W ten sposób wody Odry mogą bez przeszkód odpływać i wykorzystywać całą szerokość doliny rzeki. Zimą i wiosną poldery są zalewane, a gdy woda w kwietniu opadnie, jej nadmiar jest wypompowywany i ponownie zamyka się letnie wały. Dzięki tej technologii miastu Szczecin praktycznie nie zagrażają powodzie, a tereny te mogą być latem wykorzystywane do celów rolniczych. Ponadto zalewane łąki są zimą miejscem odpoczynku dla wielu ptaków wędrownych. Można też tu zaobserwować bociany białe, zimorodki i bardzo rzadko spotykane bociany czarne.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Clau Di (@loox1320) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry i okolic:
  • Wizyta w ruinach zamku Stolpe
  • Zwiedzanie miasta Schwedt, kościoła Berlischky-Pavillon lub żydowskiej łaźni rytualnej
  • Wycieczka rowerowa po terenie parku

  7. Park Narodowy Müritz (Nationalpark Müritz)

  Kolejny park narodowy znajduje się również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i składa się z dwóch podobszarów o łącznej powierzchni 322 km2. Podobszar Müritz obejmuje wschodnią część Müritz z jeziorami Feisnecksee, Rederangsee, Specker See i Wotzerfitzsee.
  Drugi podobszar Serrahn leży między Pojezierzem Meklemburskim (Mecklenburgische Seenplatte) a gminą Feldberger Seenlandschaft.

  Park Narodowy Müritz jest szczególnie popularny wśród rowerzystów i turystów pieszych, ponieważ na całym jego obszarze przebiega sieć szlaków rowerowych i pieszych wraz z miejscami do odpoczynku. Ponadto, od maja do października kursuje linia autobusowa parku narodowego, zapewniająca również możliwość przewozu rowerów.
  Częstym celem wycieczek jest Käfflingsbergturm, jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Niemczech.

  Popularne zabytki i atrakcje w Parku Narodowym Müritz i okolicach:
  • Wizyta w klasztorze w Malchow (Kloster Malchow)
  • Wizyta w Müritzeum, muzeum i centrum przyrodniczym
  • Żeglowanie lub spływy kajakowe na Pojezierzu Meklemburskim

  8. Park Narodowy Hunsrück-Hochwald (Nationalpark Hunsrück-Hochwald)

  Jest najmłodszym z 16 niemieckich parków narodowych, został bowiem założony dopiero w 2015 r.Zajmuje powierzchnię ok. 10,1 tys. ha i obejmuje niskie pasmo górskie Hunsrück w krajach związkowych Nadrenia-Palatynat i Saara.

  Od momentu oficjalnego założenia parku narodowego w centrum uwagi jest renaturyzacja krajobrazu, czyli proces przywrócenia środowisku stanu naturalnego, możliwie bliskiego stanowi pierwotnemu sprzed wprowadzenia w nim zmian przez człowieka. Świerki, które zostały tu zasadzone przez ludzi, mają zostać zastąpione przez rośliny rodzime, a torfowiska mają zostać ponownie nawodnione.

  Na obszarze parku żyją żbiki, które występują tu tak licznie jak nigdzie indziej w Europie, bociany czarne i dzięcioły czarne. Będąc tutaj możecie wybrać się na wędrówkę blisko znanych niemieckich regionów winiarskich wzdłuż Mozeli i Renu lub zwiedzić pozostałości celtyckich fortyfikacji w Keltenpark Otzenhausen.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Stephan Adams (@stephan.adams_) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Hunsrück-Hochwald i okolic:
  • Zjazd letnim torem saneczkowym w Erbeskopf
  • Park zwierząt Wildfreigehege w Wildenburgu
  • Wizyta w Niemieckim Muzeum Kamieni Szlachetnych (Deutsches Edelsteinmuseum) w Idar-Oberstein

  9. Park Narodowy Hainich (Nationalpark Hainich)

  Kolejny park narodowy na naszej liście znajduje się w Turyngii pomiędzy Eisenach, Mühlhausen/Thüringen i Bad Langensalza. Rozległy park o powierzchni około 7,5 tys. ha jest szczególnie znany ze swojej ścieżki w koronach drzew. W 2011 r. stare lasy bukowe na terenie parku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Cały park narodowy jest dobrze rozwinięty pod względem turystycznym i posiada świetnie oznakowane szlaki piesze i rowerowe, a także miejsca odpoczynku. Zaledwie kilka kilometrów od Parku Narodowego Hainich znajduje się zamek Wartburg mający duże znaczenie historyczne. To tutaj Marcin Luter przetłumaczył Biblię na język niemiecki i tu odbyła się demonstracja patriotów niemieckich pod nazwą Wartburgfest.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Nationalpark Hainich (@nationalpark_hainich) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Hainich i okolic:
  • Spacer ścieżką w koronach drzew
  • Wędrówka wąwozem Drachenschlucht
  • Wizyta w muzeum „Automobile Welt Eisenach“

  10. Park Narodowy Hamburskiego Morza Wattowego (Nationalpark Hamburgisches Wattenmeer)

  Ostatnia część niemieckiego Morza Wattowego, uznana za park narodowy, znajduje się przy ujściu Łaby (Elbe) i pomimo sporej odległości należy do Hamburga. Park Narodowy Hamburskiego Morza Wattowego został założony w 1990 r.

  W tutejszym krajobrazie przeważają piaszczyste i mieszane watty (osuchy), czyli szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu morza. Park obejmuje również zamieszkałą wyspę Neuwerk, która także należy do Hamburga, oraz wydmowe wyspy Scharhörn i Nigehörn.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Loïc Lagarde (@loic.lagarde) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Hamburskiego Morza Wattowego i okolic:
  • Spacery po Morzu Wattowym
  • Obserwowanie zwierząt
  • Wizyta w Nationalpark-Haus Neuwerk

  11. Park Narodowy Eifel (Nationalpark Eifel)

  Park narodowy w Nadrenii Północnej-Westfalii o powierzchni około 11 tys. ha istnieje od 2004 r. Na tym terenie żyją ponad dwa tysiące zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, wśród nich żbiki europejskie i rzadko spotykane czarne bociany.

  Park przecina około 240 kilometrów ścieżek, dzięki czemu możecie wybrać się na długie wędrówki. Na niektórych z nich można poruszać się rowerami i jeździć konno.
  Krajobraz Parku Narodowego Eifel charakteryzuje się gęstymi lasami liściastymi, łąkami o dużej różnorodności biologicznej i wieloma małymi potokami. Na terenie parku znajduje się również jezioro Urft i zapora wodna.

  Na krótki urlop świetnie sprawdzi się 85-kilometrowa trasa Wildnis-Trail. Szlak prowadzi przez park narodowy i można go pokonać w ciągu czterech dni. Podczas tej wędrówki będziecie mieli okazję odkryć wszystkie walory krajobrazowe Parku Narodowego Eifel – od głębokich lasów, przez kwitnące łąki, aż po rwące potoki.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Wald Wasser Wildnis (@nationalpark_eifel) am

  Atrakcje turystyczne Parku Narodowego Eifel i okolic:
  • Wizyta w Vogelsang IP – międzynarodowym miejscu pamięci, byłym narodowo-socjalistycznym ośrodku szkoleniowym
  • Zwiedzanie opactwa Mariawald (Abtei Mariawald)
  • Jednodniowa wycieczka do cesarskiego miasta Akwizgran (Aachen)

  12. Park Narodowy Jasmund (Nationalpark Jasmund)

  Park Narodowy Jasmund na wyspie Rugii jest najmniejszym parkiem narodowym w Niemczech o powierzchni około 3 tys. ha.

  Teren parku położony jest na północ od miasta Sassnitz i obejmuje słynne kredowe klify Rugii oraz punkt widokowy Königsstuhl. Z tego miejsca rozciąga się niepowtarzalny widok na wybrzeże Rugii.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Sommer Wiese (@sommer_wiese12) am

  Największa część parku jest pokryta gęstymi lasami bukowymi, których część od 2011 r. figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wybrać się na długie spacery po terenie parku lub spojrzeć na niego z góry – ze ścieżki w koronach drzew znajdującej się w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Rugii (Naturerbe-Zentrum Rügen) roztacza się wspaniały widok na okolicę.

  13. Park Narodowy Harzu (Nationalpark Harz)

  Największy leśny park narodowy rozciąga się wokół najwyższego szczytu gór Harz o nazwie Brocken, pomiędzy Dolną Saksonią i Saksonią-Anhalt.
  Krajobraz parku narodowego charakteryzuje się lasami świerkowymi i bukowymi oraz wieloma torfowiskami.

  Wokół Brocken i gdzieniegdzie dziwnie wyglądającego skalistego krajobrazu od zawsze krążyło wiele mitów i opowieści. Tym bardziej więc musicie tutaj przybyć, aby przekonać się, czy jakaś czarownica nie pojawi się na górze Brocken w Noc Walpurgi (Walpurgisnacht).

  Przez góry Harzu przebiega ponadto wspaniały szlak turystyczny Harzer-Hexen-Stieg. W okolicach Brocken czekają na was także inne atrakcje. Co powiecie na przykład na przejście ścieżką w koronach drzew (Baumwipfelpfad Harz)?

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Baumwipfelpfad_Harz (@baumwipfelpfad_harz) am

  Atrakcje turystyczne Parku Narodowego Harzu i okolic:
  • Jazda na nartach
  • Wjazd kolejką linową na Burgberg
  • Wizyta w Haus der Natur

  14. Park Narodowy Kellerwald-Edersee (Nationalpark Kellerwald-Edersee)

  Narodowy Kellerwald-Edersee położony jest w Hesji. Edersee jest jednym z najpiękniejszych niemieckich jezior kąpielowych, a jego południowy brzeg stanowi granicę parku.

  Różnorodny teren można poznawać na rowerze lub pieszo. W krajobrazie dominują góry i lasy bukowe, znajdziecie tu również lasy dębowe. Na obszarze parku żyje wiele gatunków zwierząt. W 2007 r. po raz pierwszy od 60 lat zaobserwowano tu żbika.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von STAY HEALTHY 🍀 | FITNESS 🏋🏼‍♀️ (@kristin.hck) am

  Atrakcje turystyczne Parku Narodowego Kellerwald-Edersee i okolic:
  • Przejście ścieżką w koronach drzew „Tree Top Walk“ nad jeziorem Edersee
  • Zapora wodna na rzece Eder
  • Zjazd letnim torem saneczkowym Edersee
  • Wizyta w WildtierPark Edersee, jednym z najpiękniejszych parków zwierząt w Hesji

  15. Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft (Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft)

  Ten piękny park narodowy usytuowany jest na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Obszar parku rozciąga się wzdłuż wybrzeża i w głębi lądu pomiędzy Ahrenshoop i nadbałtyckim kurortem Zingst. Jest to trzeci co do wielkości park narodowy w Niemczech. Zdeformowane przez wiatr drzewa porastające teren przylegający do samej wody tworzą nieco osobliwy, ale zarazem piękny krajobraz. Szczególną cechą tego obszaru są także równiny błotne. Nie są one wynikiem działania odpływów i przypływów, ale wiatru i stanowią ważne miejsce odpoczynku i żerowania dla ptaków wędrownych.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Himmel Blau (@himmelblau_mv) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft i okolic:
  • Spacer w stronę zachodniego krańca Darß, będącego środkową częścią półwyspu Fischland-Darß-Zingst
  • Wycieczka do hanzeatyckiego miasta Stralsund

  16. Park Narodowy Schwarzwaldu (Nationalpark Schwarzwald)

  Jest to pierwszy park narodowy w Badenii-Wirtembergii, a założony został w 2014 r. Teren parku rozciąga się między Schwarzwaldhochstraße oraz Tal der Murg. Występują tu mieszane lasy górskie, które tworzą świerki, buki i jodły. Krajobraz kształtują łańcuchy górskie Schwarzwaldu, najwyższy szczyt północnego Schwarzwaldu, Hornisgrinde i Hoher Ochsenkopf.

  Wybierzcie się na wycieczkę, która pozwoli wam podziwiać nieskażoną przyrodę. Żyją tu sarny, jelenie i dzięcioły czarne oraz rzadkie gatunki owadów, płazów i ważek.
  Jeśli poczujecie się zmęczeni po wędrówce, najlepszym miejscem na relaks będzie jedno z kąpielisk termalnych w Badenii-Wirtembergii. Wiele z nich znajduje się w Schwarzwaldzie.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Nationalpark Schwarzwald Blog (@nationalpark.schwarzwald.blog) am

  Popularne atrakcje turystyczne Parku Narodowego Schwarzwaldu i okolic:
  • Kąpiel w basenie odkrytym w Sasbachwalden
  • Wodospady w Tribergu (Triberger Wasserfälle)
  • Wizyta w Nationalparkzentrum Ruhestein

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  197ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Napad na transporter pieniędzy na niemieckiej autostradzie!

  Dzisiaj około godziny 6:20 nieznani sprawcy otworzyli ogień do transportera pieniędzy, który wjeżdżał na autostradę na węźle A115. Napastnicy próbowali zmusić transportującego pieniądze do...

  Niemcy: Ukradła milion euro. Dzisiaj została zatrzymana w Stuttgarcie!

  Według informacji niemieckiego BILDa, najbardziej poszukiwana kobieta w Niemczech Mirnesa S. (42) została zatrzymana dzisiaj na lotnisku w Stuttgarcie. Kobieta ukradła w październiku zeszłego...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x