Niemcy: Jakich błędów należy unikać wynajmując mieszkanie od osób prywatnych?

    Poszukiwania nowego mieszkania, a następnie przeprowadzka bywają długim i trudnym procesem. Czasami najszybszą opcją znalezienia nowego lokum jest wynajęcie go od osób prywatnych. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy najmu? Jakie pułapki czekają na nowych lokatorów?

    Jak znaleźć mieszkanie?

    Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest regularne śledzenie w internecie portali zajmujących się nieruchomościami. Można tam zaznaczyć filtr „mieszkanie od osób prywatnych”. Na tego typu stronach można ustawić powiadomienie, które przyjdzie drogą mailową, za każdym razem, gdy pojawi się nowe lokum spełniające wszystkie wybrane kryteria.

    Zdarza się, że ogłoszenia pojawiają się także w lokalnych gazetach lub na lokalnych grupach na stronach takich jak Facebook czy Ebay. Można tam również samodzielnie zamieścić ogłoszenie o poszukiwaniach mieszkania. Warto również poinformować swoich znajomych i przyjaciół o trwających poszukiwaniach – wtedy szansa na znalezienie właściwego miejsca dodatkowo wzrasta.

    Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Poszukiwanie mieszkania w Niemczech.

    Zalety najmu od osób prywatnych

    W przypadku najmu bezpośrednio od właściciela mieszkania eliminuje się koszty związane z pośrednikami. Tego typu firmy zawsze pobierają prowizję od każdego klienta, dlatego koszt ponoszony przez najemcę może być wyższy.

    Wynajmując mieszkanie od osoby prywatnej można osobiście poznać właściciela mieszkania i indywidualnie określić, czy dalsza współpraca będzie dla obu stron komfortowa. Poza tym tego typu najem idealnie nadaje się dla osób na początku swojej kariery zawodowej, które szukają swojego pierwszego, własnego lokum. Takie osoby zazwyczaj nie mają dużych dochodów, dlatego składając podanie o najem w agencji mieszkaniowej automatycznie gorzej wypadają od lepiej zarabiających wnioskodawców. W przypadku najmu od osób prywatnych można osobiście zrobić dobre wrażenie i niejako przekonać właściciela, że jest się właściwym kandydatem do tego mieszkania.

    Jakich błędów należy unikać?

    Podczas poszukiwań mieszkania do wynajęcia niestety bardzo łatwo natrafić na oszustów. Jeśli domniemany właściciel mieszkania zażąda uiszczenia opłaty za oglądanie mieszkania lub zasugeruje, że przed pierwszym spotkaniem należy wykonać zagraniczny przelew w dowolnej kwocie, warto zakończyć rozmowę i podziękować za współpracę. Istnieje bowiem bardzo duża szansa, że omawiane mieszkanie nawet nie istnieje.

    Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów warto też upewnić się, że zostały sporządzone poprawnie. Niektórzy właściciele mieszkań, którzy wynajmują swoje lokale bez pośredników stosują standardowe umowy najmu, które mogą zawierać klauzule niezgodne z prawem. W takiej sytuacji warto skontaktować się ze stowarzyszeniem lokatorów lub poprosić o radę prawnika.

    Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Ogłoszenia z mieszkaniami w Niemczech – jak nie dać się oszukać?

    Protokół odbioru mieszkania

    Protokół przekazania lokalu jest niezwykle istotnym dokumentem. Jest tam szczegółowo opisany stan mieszkania, wszelkie problemy, które mogły pojawić się od ostatniej renowacji, data poprzedniego remontu i inne bardzo ważne informacje.

    Protokół przekazania powinien zawierać:

    • Stan okien, drzwi i szaf wnękowych
    • Stan stropów, wykładzin podłogowych i płytek
    • Stan włączników światła, gniazdek i grzejników
    • Aktualny stan liczników energii elektrycznej i gazu

    Najemca i wynajmujący podpisują protokół przekazania. Dlatego dokument ten jest obustronnie wiążący. Właściciel jest również zobowiązany do okazania dokumentu poświadczającego klasę energetyczną mieszkania. Umożliwi to nowemu najemcy oszacowanie potencjalnych kosztów ogrzewania lokalu. Wskazane jest również przedstawienie ostatnich rachunków, aby uniknąć przykrych niespodzianek i wysokich kosztów.

    Właściciel ma prawo wymagać wniesienia kaucji za mieszkanie. Z reguły wynosi ona trzykrotność miesięcznego czynszu. Najemca ma prawo uiścić kaucję w trzech comiesięcznych ratach.

    Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Dowiedz się, co zawiera protokół przekazania mieszkania w Niemczech i dlaczego warto go sporządzić!

    Wynajęcie mieszkania w Niemczech bez konieczności płacenia kaucji

    Oprócz tego warto wiedzieć jakie istnieją sposoby na wynajęcie mieszkania w Niemczech bez konieczności płacenia kaucji w całości:

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x