Sana

Więcej

    Sana

    Zbieranie grzybów w Niemczech – dozwolone ilości i obowiązujące regulacje!

    Na jesieni, od września do października, zaczyna się okres grzybobrania. Jest to czas, w którym w lasach pojawia się najwięcej grzybów, szczególnie jeśli lato było stosunkowo wilgotne. Polacy są miłośnikami grzybobrania. Zdarzyło się, że za swoje hobby w Niemczech zostali ukarani grzywną. W Niemczech zbieranie grzybów jest uregulowane prawnie, co oznacza, że nie można zbebrać dowolnej ilości grzybów. Osoby, które nie zastosują się do obowiązujących przepisów i wyniosą z lasu więcej, niż dozwoloną ilość grzybów, dopuszczają się wedle niemieckiego prawa kradzieży i mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 5.000 euro!

    Grzybobranie w Niemczech

    Zacznijmy od grzybów chronionych – w tym wypadku w Niemczech nie obowiązują ograniczenia wagowe, lecz ilościowe. Do grzybów chronionych zalicza się w Niemczech między innymi koźlarza pomarańczowożółtego, smardza jadalnego, pieprznika jadalnego (kurka) oraz borowika. Te zgodnie z prawem mogą być zbierane wyłącznie w niewielkich ilościach i tylko na własny użytek. W zależności od regionu, niewielka ilość oznacza tyle, ile wystarczy na jeden lub dwa posiłki. Bardzo rzadkie grzyby, takie jak trufla czy gąska zielonka, nie mogą być w Niemczech zbierane wogóle.

    Generalnie, przed pójściem w Niemczech na grzyby, zalecamy zapoznać się z dozwolonymi ilościami grzybów na stronach internetowych danej gminy.

    Zbieranie grzybów w Niemczech – dozwolona ilość na jedną osobę

    Ilość grzybów, która może zostać zebrana w Niemczech przez jedną osobę na dzień, jest różna w zależności od landu i w większości przypadków wynosi pomiędzy kilogramem do dwóch kilo grzybów na osobę na dzień. Te nie moga być jednak zbierane w celach komercyjnych, lecz wyłącznie na własny użytek.

    W Hesji, w wielu miejscach dopuszcza się zbiory grzybów w ilości do kilograma na osobę na dzień. Podobnie wygląda to w Saksonii-Anhalt i Brandenburgii. W razie wątpliwości należy się poinformować w odpowiedzialnym nadleśnictwie.

    Podobnie w Nadreni-Północnej Westfalii, w zależności od regionu, obowiązują różne przepisy dotyczące zbierania grzybów. Okręg Euskirchen przykładowo podaje na swojej stronie 2 kilo, jako dopuszczalną ilość zebranych grzybów.

    Zakaz komercyjnego zbierania grzybów w Niemczech

    Zbieranie grzybów może być bardzo opłacalne. Restauracje w Niemczech płacą do 50 euro za kilogram borowików. Nie wszyscy grzybiarze zdają sobie jednak z tego sprawę, iż komercyjne zbieranie grzybów w Niemczech jest w przypadku braku pozwolenia zabronione. Nie ma przy tym znaczenia, czy grzyby są sprzedawane na stoisku targowym, czy bezpośrednio restauracjom.

    W niemieckich lasach prywatnych grzybobranie wyłącznie ze zwoleniem

    Grzybiarze w Niemczech muszą również przestrzegać prawa własności. Zbieranie grzybów w lasach prywatnych jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela. Zakaz zbierania grzybów (i innych owoców leśnych) obowiązuje w parkach publicznych, rezerwatach przyrody, parkach narodowych oraz lasach, gdzie prowadzona jest wycinka drzew. W Niemczech obowiązuje ogólna zasada, która mówi, iż do lasu można wchodzić, jeśli ten nie jest ogrodzony albo świeżo zasadzony.

    Więcej o tym, kto jest właścicielem lasów w Niemczech przeczytacie tutaj: Las w Niemczech – jak rozpoznać czy las jest prywatny i czy mimo wszystko mogę do niego wejść?

    Zbieranie jagód, orzechów i roślin w Niemczech

    Ograniczenia dotyczą nie tylko zbierania grzybów, ale także jagód, orzechów i roślin. Zgodnie ze Związkiem Ochrony Przyrodu (Naturschutzbund, w skrócie NABU), dozwolone jest zebranie bukietu kwiatów, składającego się ze znanych i powszechnie występujących gatunków. Bukiet nie może być jednak zbyt duży, i powinien się zmieścić w dłoni, trzymany pomiędzy kicukiem i palcem wskazującym.

    Podobne regulacje dotyczą zbierania jagód w Niemczech: dozwolone jest zbieranie dzikich jagód wyłącznie na własny użytek, a ich ilość nie może przekroczyć pełnej miski, wystarczającej do zrobienia przykładowo marmolady. Osoby, które zbierają jagody w celach komercyjnych, żeby sprzedać wyprodukowaną marmoladę, również musza posiadać odpowiednie pozwolenie.

    źródło: strony internetowe NABU i inne

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    WYBRANE DLA CIEBIE

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Hanys

    Chory naród!!!

    ERKA

    Prawie dokładnie to samo chciałem wpisać.

    rrr

    weź pod uwagę, że u Niemczech grzyba znajdziesz w lesie a u nas przy drodze u handlarza.

    Adx

    Niedlugo regulacji rzadowej bedzie podlegac ilosc wyproznien w toalecie.
    Limit dzienny oddania stolca 1 ..kto przekroczy bedzie karany grzywna w wysokosci 5000€ . Montaz licznikow doodbytniczych sfinsuje rzad.

    Kanton

    Bardzo inteligentna i wiele wnoszaca do dyskusji wypowiedz.

    Dołącz do nas!

    188,272FaniLubię
    6,119ObserwującyObserwuj
    205ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Ramadan 2023: kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

    Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Post w...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

    Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x