Na jesieni, od września do października, zaczyna się okres grzybobrania. Jest to czas, w którym w lasach pojawia się najwięcej grzybów, szczególnie jeśli lato było stosunkowo wilgotne. Polacy są miłośnikami grzybobrania. Zdarzyło się, że za swoje hobby w Niemczech zostali ukarani grzywną. W Niemczech zbieranie grzybów jest uregulowane prawnie, co oznacza, że nie można zbebrać dowolnej ilości grzybów. Osoby, które nie zastosują się do obowiązujących przepisów i wyniosą z lasu więcej, niż dozwoloną ilość grzybów, dopuszczają się wedle niemieckiego prawa kradzieży i mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 5.000 euro!

Grzybobranie w Niemczech – dopuszczalna ilość grzybów na osobę

Zacznijmy od grzybów chronionych – w tym wypadku w Niemczech nie obowiązują ograniczenia wagowe, lecz ilościowe. Do grzybów chronionych zalicza się w Niemczech między innymi koźlarza pomarańczowożółtego, smardza jadalnego, pieprznika jadalnego (kurka) oraz borowika. Te zgodnie z prawem mogą być zbierane wyłącznie w niewielkich ilościach i tylko na własny użytek. W zależności od regionu, niewielka ilość oznacza tyle, ile wystarczy na jeden lub dwa posiłki. Bardzo rzadkie grzyby, takie jak trufla czy gąska zielonka, nie mogą być w Niemczech wogóle zbierane.

Generalnie, przed pójściem w Niemczech na grzyby, zalecamy zapoznać się z dozwolonymi ilościami grzybów na stronach internetowych danej gminy.

Pomiędzy kilogramem do dwóch kilo grzybów na dzień na zbieracza w Niemczech

Ilość grzybów, która może zostać zebrana przez jedną osobę na dzień, jest różna w zależności od landu i w większości przypadków wynosi pomiędzy kilogramem do dwóch kilo grzybów na osobę na dzień. Te nie moga być jednak zbierane w celach komercyjnych, lecz wyłącznie na własny użytek.

W Hesji, w wielu miejscach dopuszcza się zbiory grzybów w ilości do kilograma na osobę na dzień. Podobnie wygląda to w Saksonii-Anhalt i Brandenburgii. W razie wątpliwości należy się poinformować w odpowiedzialnym nadleśnictwie.

Podobnie w Nadreni-Północnej Westfalii, w zależności od regionu, obowiązują różne przepisy dotyczące zbierania grzybów. Okręg Euskirchen przykładowo podaje na swojej stronie 2 kilo, jako dopuszczalną ilość zebranych grzybów.

Zakaz komercyjnego zbierania grzybów w Niemczech

Zbieranie grzybów może być bardzo opłacalne. Restauracje w Niemczech płacą do 50 euro za kilogram borowików. Nie wszyscy grzybiarze zdają sobie jednak z tego sprawę, iż komercyjne zbieranie grzybów w Niemczech jest w przypadku braku pozwolenia zabronione. Nie ma przy tym znaczenia, czy grzyby są sprzedawane na stoisku targowym, czy bezpośrednio restauracjom.

W niemieckich lasach prywatnych grzybobranie wyłącznie ze zwoleniem

Grzybiarze w Niemczech muszą również przestrzegać prawa własności. Zbieranie grzybów w lasach prywatnych jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela. Zakaz zbierania grzybów (i innych owoców leśnych) obowiązuje w parkach publicznych, rezerwatach przyrody, parkach narodowych oraz lasach, gdzie prowadzona jest wycinka drzew. W Niemczech obowiązuje ogólna zasada, która mówi, iż do lasu można wchodzić, jeśli ten nie jest ogrodzony albo świeżo zasadzony.

Zbieranie jagód, orzechów i roślin

Ograniczenia dotyczą nie tylko zbierania grzybów, ale także jagód, orzechów i roślin. Zgodnie ze Związkiem Ochrony Przyrodu (Naturschutzbund, w skrócie NABU), dozwolone jest zebranie bukietu kwiatów, składającego się ze znanych i powszechnie występujących gatunków. Bukiet nie może być jednak zbyt duży, i powinien się zmieścić w dłoni, trzymany pomiędzy kicukiem i palcem wskazującym.

Podobne regulacje dotyczą zbierania jagód w Niemczech: dozwolone jest zbieranie dzikich jagód wyłącznie na własny użytek, a ich ilość nie może przekroczyć pełnej miski, wystarczającej do zrobienia przykładowo marmolady. Osoby, które zbierają jagody w celach komercyjnych, żeby sprzedać wyprodukowaną marmoladę, również musza posiadać odpowiednie pozwolenie.

źródło: strony internetowe NABU i inne

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika