Każdego roku w Niemczech jest zamykanych około 650 000 działalności gospodarczych. Powody takich decyzji mogą być różne. Wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę, mianowicie zgodnie z paragrafem 14 Ustawy o Prowadzeniu Działalności (niem. Gewerbeordnung), każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do poinformowania urzędu o wszelakich zmianach dotyczących własnej działalności gospodarczej. W związku z tym dotyczy to również zamknięcia Gewerby.
P.S. o tym jak otworzyć działalność w Niemczech, przeczytacie tutaj:
Własna działalność gospodarcza w Niemczech
Kiedy w Niemczech należy wyrejestrować działalność?
Każdy, kto prowadzi w Niemczech działalność gospodarczą, musi ją wymeldować jeśli:
- Zmienia miejsce zamieszkania i tam przenosi swoją działalność
- Kończy działalność i nie będzie jej więcej wykonywał
- Występuje ze spółki osobowej (przykładowo OHG, GbR)
Gdzie należy zamknąć Gewerbe?
Gewerbe należy zamknąć w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (niem. Gewerbeamt), czyli tam gdzie ją zarejestrowaliście. Generalnie Gewerbe może zostać zamknięta o każdej porze roku. Działalność zostaje oficjalnie za zamkniętą wraz z dniem, w którym formularz wymeldowania zostanie podpisany przez urząd. Istnieje również możliwość podania innego terminu wymeldowania, niż dzień dostarczenia formularza do urzędu. Urząd ds. gospodarki informuje automatycznie Finanzamt. W związku z tym nie musicie tego robić sami.
Jakie dokumenty są niezbędne do zamknięcia Gewerby?
Aby zamknąć Gewerbę, należy wypełnić druk do zamknięcia Gewerby (do znalezienia we wzorach pism). Oprócz tego, w większości przypadków, na stronach urzędu również znajdziecie formularz do pobrania. W tym celu na stronie waszego urzędu wpiszcie hasło „Gewerbeabmeldung”. Należy w nim podać informacje dotyczące firmy. Warto w tym przypadku zerknąć do formularza, który wypełniliście przy okazji rejestracji Gewerby, aby nie zapomnieć żadnej czynności, którą zgłosiliście w ramach prowadzenia działalności.
Ile kosztuje zamknięcie Gewerby?
W większości przypadków urzędy naliczają opłatę w wysokości 20-25 euro. Ta jest uiszczana najczęściej na miejscu w urzędzie.
O czym należy jeszcze pamiętać?
O zamknięciu Gewerby należy poinformować IHK, jeśli jesteście członkiem. Oprócz tego pamiętajcie o zrezygnowaniu z wszelkiego rodzaju umów, które zawarliście przy okazji prowadzenia działalności, jak np. ubezpieczenia, internet, itp. Nie zapomnijcie również, że wraz z upływem roku będzie musieli zrobić rozliczenie za rok, w którym działalność została zamknięta.
Witam😊, rozliczam się wstecz. Jak to się ma do zamknięcia Gewerby? Jesli chciałabym zamknąć działalność w tym roku a rozliczyłam się dopiero za 2016r. Co będę musiała zapłacić i zwrocić do Finanzamt?
Dzień dobry, proszę o ODP. czy gewerbe można zawiesić? na: [email protected]