Więcej

  Jakie zagrożenia czyhają na nas w internecie?

  polski supermarket w Niemczech

  Znaczna część z nas prawie codziennie korzysta z internetu. Nic w tym dziwnego, przecież właśnie internet oferuje nam niezliczone możliwości, uławiając często życie i pomagając organizować naszą codzienność. Przy pomocy internetu kontaktujemy się ze znajomymi i poznajemy nowych ludzi, podtrzymujemy więzi z rodziną za granicą, dokonujemy zakupów, szukamy rozrywki itd.

  Internet i jego druga strona

  Korzystając z możliwości jakie daje nam internet często nie dostrzegamy jego drugiej strony. Częstym błędem jaki popełniamy jest przekazywanie naszych danych osobowych, w wyniku czego łatwo możemy paść ofiarą oszustów. Warto zatem zachować ostrożność będąc użytkownikiem internetu, choć nawet i to nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Także bardzo przezorne osoby mogą niespodzianie znaleźć w skrzynce pocztowej upomnienie (Abmahnung), zawierające wezwanie do zapłaty nawet kilku tysięcy Euro.

  Przedstawię poniżej dwa interesujące problemy, które mogą okazać się niezwykle kosztowne dla niezorientowanego internauty.

  Pułapki abonamentowe w internecie

  Pierwsza kwestia dotyczy tzw. pułapek abonamentowych. W tym przypadku chodzi o sytuacje, kiedy zawieramy umowę, choć faktycznie wcale tego nie chcemy. Tego rodzaju pułapek jest dużo, ale najbardziej popularna to ta, kiedy rejestrujemy się bezpłatnie online, skuszeni ofertą zawartą na danej stronie interentowej, która jak się później okazuje jest jednak odpłatna. Innym przykładem jest abonament na próbę pojawiający się często w serwisach randkowych, czy też praktycznie bezwiedne zawieranie umowy przez telefon.

  Z prawnego punktu widzenia, nie dochodzi tutaj do zawarcia wiążącej umowy. Aby taka sytuacja miała miejsce, obie strony muszą się ze sobą zgodzić, tj. przejawiać wolę zawarcia umowy. W przypadku, jeżeli nie wyjaśniono wystarczająco wyraźnie kwestii płatności za usługę, nie może być mowy o zawarciu umowy. W konsekwencji nie jestesmy zobowiązani do zapłaty za daną usługę. Brak płatności z naszej strony z pewnoscią spotka się jednak z reakcją nieuczciwego usługodawcy, który będzie wzywał nas do zapłaty, groził sądem i komornikiem.

  Umowa zostaje zawarta tylko wtedy, kiedy obie jej strony zgadzają się na czas jej trwania oraz wynikające z niej koszty. W przypadku, jeśli nie wiedzieli Państwo, że dana umowa w określonym czasie przewiduje daną płatność, to można ją zakwestionować. Odstąpięnie od umowy jest także możliwe w przypadku, gdy została ona zawarta pod wpływem błędu.

  Ponadto konsumetom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od chwili jej zawarcia. W wielu przypadkach odstąpienie możliwe jest nawet dużo później. Przy czym wskazanie, czy taka opcja istnieje możliwe jest dopiero po dokładnym zapoznaniu się z daną sprawą. Z doświadczenia wiemy, że druga strona umowy nawet kiedy termin do odstąpienia jeszcze nie upłynął niechętnie idzie na ustępstwa.

  Należy mieć na względzie, że zapłacenie przez Państwa rachunku może byc rozumiane w ten sposób, że wyrazili Państwo zgodę na postanowienia umowy. Dlatego w takich przypadkach należy wstrzymać się z zapłatą. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy skierowano do Państwa nakaz zapłaty tj. Mahnbescheid. W takiej sytuacji należy działać szybko, ponieważ w przeciwnym razie wystawiony zostanie tzw. Vollstreckungsbescheid i możliwe będzie prowadzenie przeciwko Państwu egzekucji komorniczej.

  Niewłaściwe zabezpieczenie łącza internetowego

  Kolejnym problemem może być niewłaściwe zabezpieczenie podłączenia się do bezprzewodowego internetu, czy też jego udostepnianie innym osobom. W takim wypadku mogą pojawić się duże problemy, gdy użytkownik korzystając z naszego Wifi będzie pobierał z internetu piosenki lub filmy. W praktyce zauważamy, że często w szczególności młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że takie działanie może naruszać prawa autorskie innych podmiotów i jest nielegalne. Osoba, której można będzie przypisać takie naruszenie może odpowiadać nie tylko cywilnie, ale i karnie.

  Konsekwencją takich sytuacji jest pojawienie się w skrzynce pocztowej tzw. Abmahnung. Takie upomienie należy potraktować poważnie, jednak najbezpieczniej będzie od razu niczego nie podpisywać i skontakować się z adwokatem. Upominienie zawiera w sobie z reguły oświadczenie o zaniechaniu np. dalszego udostępniania danego filmu i konieczność zapłaty kosztów adwokackich. Dodatkowo, zawiera karę umowną w przypadku  powtórzenia danego czynu niedozwolonego. Upomnienia zawierają jednak często wygórowane żądania, dlatego kontakt z adwokatem pomoże Państwu dokonać oceny sytuacji i ewentualnie zmienić treść proponowanego oświadczenia, które mają Państwo podpisać.

  Proszę mieć na uwadze, że powyższy tekst nie stanowi porady prawnej i nie może jej zastąpić. Każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy. W przypadku pytań zachęcam do kontaktu z kancelarią.

  Autor: Justyna Starosta
  Radca prawny
  Kontakt: [email protected]
  Więcej o autorze: www.sghlegal.de

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mariusz

  Dzień dobry. W lutym 2017 chciałem otrzymać kredyt. Wybrałem dostawcę,po czym okazało się, że otrzymałem pocztą kartę kredytową za którą musiałem zapłacić 150€. Nie przyjąłem tej przesyłki. Teraz dostałem wezwanie do zapłaty ok 300€.
  Jest to prawnie uzasadnione i muszę to zapłacić?

  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x