Jakie zagrożenia czyhają na nas w internecie?

    Znaczna część z nas prawie codziennie korzysta z internetu. Nic w tym dziwnego, przecież właśnie internet oferuje nam niezliczone możliwości, uławiając często życie i pomagając organizować naszą codzienność. Przy pomocy internetu kontaktujemy się ze znajomymi i poznajemy nowych ludzi, podtrzymujemy więzi z rodziną za granicą, dokonujemy zakupów, szukamy rozrywki itd.

    Internet i jego druga strona

    Korzystając z możliwości jakie daje nam internet często nie dostrzegamy jego drugiej strony. Częstym błędem jaki popełniamy jest przekazywanie naszych danych osobowych, w wyniku czego łatwo możemy paść ofiarą oszustów. Warto zatem zachować ostrożność będąc użytkownikiem internetu, choć nawet i to nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Także bardzo przezorne osoby mogą niespodzianie znaleźć w skrzynce pocztowej upomnienie (Abmahnung), zawierające wezwanie do zapłaty nawet kilku tysięcy Euro.

    Przedstawię poniżej dwa interesujące problemy, które mogą okazać się niezwykle kosztowne dla niezorientowanego internauty.

    Pułapki abonamentowe w internecie

    Pierwsza kwestia dotyczy tzw. pułapek abonamentowych. W tym przypadku chodzi o sytuacje, kiedy zawieramy umowę, choć faktycznie wcale tego nie chcemy. Tego rodzaju pułapek jest dużo, ale najbardziej popularna to ta, kiedy rejestrujemy się bezpłatnie online, skuszeni ofertą zawartą na danej stronie interentowej, która jak się później okazuje jest jednak odpłatna. Innym przykładem jest abonament na próbę pojawiający się często w serwisach randkowych, czy też praktycznie bezwiedne zawieranie umowy przez telefon.

    Z prawnego punktu widzenia, nie dochodzi tutaj do zawarcia wiążącej umowy. Aby taka sytuacja miała miejsce, obie strony muszą się ze sobą zgodzić, tj. przejawiać wolę zawarcia umowy. W przypadku, jeżeli nie wyjaśniono wystarczająco wyraźnie kwestii płatności za usługę, nie może być mowy o zawarciu umowy. W konsekwencji nie jestesmy zobowiązani do zapłaty za daną usługę. Brak płatności z naszej strony z pewnoscią spotka się jednak z reakcją nieuczciwego usługodawcy, który będzie wzywał nas do zapłaty, groził sądem i komornikiem.

    Umowa zostaje zawarta tylko wtedy, kiedy obie jej strony zgadzają się na czas jej trwania oraz wynikające z niej koszty. W przypadku, jeśli nie wiedzieli Państwo, że dana umowa w określonym czasie przewiduje daną płatność, to można ją zakwestionować. Odstąpięnie od umowy jest także możliwe w przypadku, gdy została ona zawarta pod wpływem błędu.

    Ponadto konsumetom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od chwili jej zawarcia. W wielu przypadkach odstąpienie możliwe jest nawet dużo później. Przy czym wskazanie, czy taka opcja istnieje możliwe jest dopiero po dokładnym zapoznaniu się z daną sprawą. Z doświadczenia wiemy, że druga strona umowy nawet kiedy termin do odstąpienia jeszcze nie upłynął niechętnie idzie na ustępstwa.

    Należy mieć na względzie, że zapłacenie przez Państwa rachunku może byc rozumiane w ten sposób, że wyrazili Państwo zgodę na postanowienia umowy. Dlatego w takich przypadkach należy wstrzymać się z zapłatą. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy skierowano do Państwa nakaz zapłaty tj. Mahnbescheid. W takiej sytuacji należy działać szybko, ponieważ w przeciwnym razie wystawiony zostanie tzw. Vollstreckungsbescheid i możliwe będzie prowadzenie przeciwko Państwu egzekucji komorniczej.

    Niewłaściwe zabezpieczenie łącza internetowego

    Kolejnym problemem może być niewłaściwe zabezpieczenie podłączenia się do bezprzewodowego internetu, czy też jego udostepnianie innym osobom. W takim wypadku mogą pojawić się duże problemy, gdy użytkownik korzystając z naszego Wifi będzie pobierał z internetu piosenki lub filmy. W praktyce zauważamy, że często w szczególności młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że takie działanie może naruszać prawa autorskie innych podmiotów i jest nielegalne. Osoba, której można będzie przypisać takie naruszenie może odpowiadać nie tylko cywilnie, ale i karnie.

    Konsekwencją takich sytuacji jest pojawienie się w skrzynce pocztowej tzw. Abmahnung. Takie upomienie należy potraktować poważnie, jednak najbezpieczniej będzie od razu niczego nie podpisywać i skontakować się z adwokatem. Upominienie zawiera w sobie z reguły oświadczenie o zaniechaniu np. dalszego udostępniania danego filmu i konieczność zapłaty kosztów adwokackich. Dodatkowo, zawiera karę umowną w przypadku  powtórzenia danego czynu niedozwolonego. Upomnienia zawierają jednak często wygórowane żądania, dlatego kontakt z adwokatem pomoże Państwu dokonać oceny sytuacji i ewentualnie zmienić treść proponowanego oświadczenia, które mają Państwo podpisać.

    Proszę mieć na uwadze, że powyższy tekst nie stanowi porady prawnej i nie może jej zastąpić. Każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy. W przypadku pytań zachęcam do kontaktu z kancelarią.

    Autor: Justyna Starosta
    Radca prawny
    Kontakt: [email protected]
    Więcej o autorze: www.sghlegal.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Mariusz

    Dzień dobry. W lutym 2017 chciałem otrzymać kredyt. Wybrałem dostawcę,po czym okazało się, że otrzymałem pocztą kartę kredytową za którą musiałem zapłacić 150€. Nie przyjąłem tej przesyłki. Teraz dostałem wezwanie do zapłaty ok 300€.
    Jest to prawnie uzasadnione i muszę to zapłacić?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x