Sana

Więcej

  Sana

  Zablokowane miejsce parkingowe: czy na gruncie niemieckiego prawa można zlecić odholowanie samochodu sąsiada?

  To irytujące, gdy na Waszym prywatnym miejscu parkingowym lub na podjeździe należącym do Waszej posesji ktoś bez zezwolenia parkuje swój samochód – zwłaszcza jeśli mieszkacie w dzielnicy, w której notorycznie brakuje wolnych miejsc parkingowych. Co można zrobić w takiej sytuacji na gruncie prawa niemieckiego? Czy możecie tak po prostu zlecić odholowanie auta?

  Jeżeli na Waszej prywatnej posesji obca osoba postawi bez zezwolenia swój samochód, narusza przy tym prawo – a konkretnie § 858 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, BGB). To samo dotyczy wynajmowanych miejsc parkingowych.

  Jeśli kierowca parkujący w niedozwolonym miejscu dopuści się samowoli, tzn. nie pytając Was o zgodę naruszy Wasze prawa jako właścicieli, możecie zlecić odholowanie pojazdu. Potwierdza to również orzeczenie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości z 2009 roku (sygn. akt: V ZR 144/08). Z reguły koszty odholowania ponosi wtedy osoba parkująca niezgodnie z przepisami.

  W takim przypadku należy poinformować pomoc drogową (niem. Abschleppdienst). Jest to zgodne z § 859 ust. 3 BGB. Policja nie zajmuje się bowiem usuwaniem cudzych pojazdów z prywatnych posesji.

  Jeśli czyjeś auto blokuje wjazd

  Jeśli obcy samochód jest zaparkowany przed Waszym podjazdem na drodze publicznej, możecie skontaktować się z policją, aby go odholowano, ale tylko pod pewnymi warunkami. Może to mieć miejsce na przykład w przypadku osoby niepełnosprawnej, która nie jest w stanie pokonać pieszo dłuższego dystansu – wyjaśnia ADAC. W przeciwnym razie należy poszukać innego miejsca parkingowego i postawić pojazd na parkingu publicznym. Ale: jeśli nieznany pojazd blokuje wyjazd z garażu lub wiaty tak, że nie możecie wyjechać ze swojej posesji, możecie zlecić jego odholowanie pomocy drogowej.

  Jeśli pojazd zaparkowano w sposób nieuprawniony na Waszej prywatnej posesji przed bramą wjazdową, możecie sami skontaktować się z firmą oferującą pomoc drogową. Policja nie jest za to odpowiedzialna.

  Kiedy można odholować nieprawidłowo zaparkowany samochód

  Ważne jest, aby przed odholowaniem pojazdu udokumentować, że stoi on na Waszym miejscu parkingowym lub go blokuje. Ponadto należy wcześniej spróbować skontaktować się z właścicielem auta – jest to możliwe na przykład wtedy, gdy na przedniej szybie samochodu umieszczone są dane kontaktowe właściciela samochodu.

  Musi być również widoczne to, że miejsce parkingowe stanowi część prywatnej działki lub że jest to prywatne miejsce parkingowe. Z reguły wystarczy odpowiednie oznakowanie.

  Co ciekawe, do odholowania musi dojść „natychmiast” (zasada samopomocy). Jeśli obcy samochód stoi na Waszym miejscu parkingowym bez zezwolenia już od kilku godzin lub nawet dni, nie wolno Wam już zlecić jego odholowania.

  Samodzielne wykonanie znaków zakazu zatrzymywania się nie jest rozwiązaniem problemu. Znaki te mogą zostać usunięte przez urząd ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego (niem. Ordnungsamt). Także krzesła, czy taśmy odgradzające, które mają zagwarantować, że miejsce parkingowe nie zostanie przez nikogo obcego zajęte, mogą zostać usunięte przez urzędników. Zgodnie z kilkoma wyrokami sądowymi są one uznawane za „przeszkody, z którymi uczestnik ruchu drogowego nie musi się liczyć” – a więc są niedozwolone i nieskuteczne.

  Czy można zlecić odholowanie samochodu sąsiada?

  A co jeśli samochód postawiony na Waszym miejscu parkingowym lub przed Waszą bramą wjazdową należy do Waszego sąsiada? Czy wtedy również wolno Wam zlecić odholowanie tego pojazdu?

  Zgodnie z § 858 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego, możecie również nakazać odholowanie samochodu sąsiada, jeśli ten stoi na Waszym miejscu parkingowym. Niemniej jednak musicie wcześniej spróbować skontaktować się z sąsiadem i poprosić go o przestawienie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu.

  Ponadto, w celu utrzymania dobrych stosunków sąsiedzkich i uniknięcia sporu, w tym przypadku powinniście raczej dążyć do rozmowy z kierowcą, który zaparkował w niedozwolonym miejscu.

  Czy można zastawić źle zaparkowany samochód?

  Jeżeli jakiś pojazd bez zezwolenia blokuje Wasze miejsce parkingowe, nie powinniście sami go zastawiać. Nawet jeśli wielu uważa to za formę samosądu, to według przepisów jest to zmuszanie do określonego zachowania (niem. Nötigung), które podlega karze.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  205ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Ramadan 2023: kilka ciekawostek, których nie wiedzieliście o ramadanie!

  Ramadan to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Oznacza on rezygnację z jedzenia w ciągu dnia – i to przez okres czterech tygodni. Post w...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x