Zablokowane miejsce parkingowe: czy na gruncie niemieckiego prawa można zlecić odholowanie samochodu sąsiada?

  To irytujące, gdy na Waszym prywatnym miejscu parkingowym lub na podjeździe należącym do Waszej posesji ktoś bez zezwolenia parkuje swój samochód – zwłaszcza jeśli mieszkacie w dzielnicy, w której notorycznie brakuje wolnych miejsc parkingowych. Co można zrobić w takiej sytuacji na gruncie prawa niemieckiego? Czy możecie tak po prostu zlecić odholowanie auta?

  Jeżeli na Waszej prywatnej posesji obca osoba postawi bez zezwolenia swój samochód, narusza przy tym prawo – a konkretnie § 858 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, BGB). To samo dotyczy wynajmowanych miejsc parkingowych.

  Jeśli kierowca parkujący w niedozwolonym miejscu dopuści się samowoli, tzn. nie pytając Was o zgodę naruszy Wasze prawa jako właścicieli, możecie zlecić odholowanie pojazdu. Potwierdza to również orzeczenie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości z 2009 roku (sygn. akt: V ZR 144/08). Z reguły koszty odholowania ponosi wtedy osoba parkująca niezgodnie z przepisami.

  W takim przypadku należy poinformować pomoc drogową (niem. Abschleppdienst). Jest to zgodne z § 859 ust. 3 BGB. Policja nie zajmuje się bowiem usuwaniem cudzych pojazdów z prywatnych posesji.

  Jeśli czyjeś auto blokuje wjazd

  Jeśli obcy samochód jest zaparkowany przed Waszym podjazdem na drodze publicznej, możecie skontaktować się z policją, aby go odholowano, ale tylko pod pewnymi warunkami. Może to mieć miejsce na przykład w przypadku osoby niepełnosprawnej, która nie jest w stanie pokonać pieszo dłuższego dystansu – wyjaśnia ADAC. W przeciwnym razie należy poszukać innego miejsca parkingowego i postawić pojazd na parkingu publicznym. Ale: jeśli nieznany pojazd blokuje wyjazd z garażu lub wiaty tak, że nie możecie wyjechać ze swojej posesji, możecie zlecić jego odholowanie pomocy drogowej.

  Jeśli pojazd zaparkowano w sposób nieuprawniony na Waszej prywatnej posesji przed bramą wjazdową, możecie sami skontaktować się z firmą oferującą pomoc drogową. Policja nie jest za to odpowiedzialna.

  Kiedy można odholować nieprawidłowo zaparkowany samochód

  Ważne jest, aby przed odholowaniem pojazdu udokumentować, że stoi on na Waszym miejscu parkingowym lub go blokuje. Ponadto należy wcześniej spróbować skontaktować się z właścicielem auta – jest to możliwe na przykład wtedy, gdy na przedniej szybie samochodu umieszczone są dane kontaktowe właściciela samochodu.

  Musi być również widoczne to, że miejsce parkingowe stanowi część prywatnej działki lub że jest to prywatne miejsce parkingowe. Z reguły wystarczy odpowiednie oznakowanie.

  Co ciekawe, do odholowania musi dojść „natychmiast” (zasada samopomocy). Jeśli obcy samochód stoi na Waszym miejscu parkingowym bez zezwolenia już od kilku godzin lub nawet dni, nie wolno Wam już zlecić jego odholowania.

  Samodzielne wykonanie znaków zakazu zatrzymywania się nie jest rozwiązaniem problemu. Znaki te mogą zostać usunięte przez urząd ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego (niem. Ordnungsamt). Także krzesła, czy taśmy odgradzające, które mają zagwarantować, że miejsce parkingowe nie zostanie przez nikogo obcego zajęte, mogą zostać usunięte przez urzędników. Zgodnie z kilkoma wyrokami sądowymi są one uznawane za „przeszkody, z którymi uczestnik ruchu drogowego nie musi się liczyć” – a więc są niedozwolone i nieskuteczne.

  Czy można zlecić odholowanie samochodu sąsiada?

  A co jeśli samochód postawiony na Waszym miejscu parkingowym lub przed Waszą bramą wjazdową należy do Waszego sąsiada? Czy wtedy również wolno Wam zlecić odholowanie tego pojazdu?

  Zgodnie z § 858 ust. 1 niemieckiego kodeksu cywilnego, możecie również nakazać odholowanie samochodu sąsiada, jeśli ten stoi na Waszym miejscu parkingowym. Niemniej jednak musicie wcześniej spróbować skontaktować się z sąsiadem i poprosić go o przestawienie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu.

  Ponadto, w celu utrzymania dobrych stosunków sąsiedzkich i uniknięcia sporu, w tym przypadku powinniście raczej dążyć do rozmowy z kierowcą, który zaparkował w niedozwolonym miejscu.

  Czy można zastawić źle zaparkowany samochód?

  Jeżeli jakiś pojazd bez zezwolenia blokuje Wasze miejsce parkingowe, nie powinniście sami go zastawiać. Nawet jeśli wielu uważa to za formę samosądu, to według przepisów jest to zmuszanie do określonego zachowania (niem. Nötigung), które podlega karze.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

  Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

  SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

  Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

  Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

  Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

  Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

  Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x