Immowelt porównał ceny i oferty mieszkań w całych Niemczech w roku 2021. Jak się okazało, czynsze wzrosły w Niemczech bardziej niż w 2020 roku – aż o 4,1 proc. Oprócz tego, statystyki są jednoznaczne: popyt na mieszkania w Niemczech jest często znacznie wyższy niż ich podaż. Jeśli aktualnie zastanawiacie się, gdzie szukać mieszkania w Niemczech, polecamy nasz artykuł, gdzie znajdziecie linki do odpowiednich niemieckich portali: Gdzie szukać mieszkania w Niemczech?
Wynajem mieszkania w niemczech – ceny
Oto, ile średnio wynosi czynsz w Niemczech
▶︎ Istniejące mieszkania: 7,33 euro za metr kwadratowy. Czynsz za mieszkanie z dwoma pokojami i 70 metrami kwadratowymi kosztuje w Niemczech średnio około 513 euro netto „kalt” (Kaltmiete – czynsz bez opłat).
▶︎ Nowo wybudowane mieszkania: 10,07 euro za metr kwadratowy. Czynsz za nowe mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych kosztuje w Niemczech średnio 705 euro netto na zimno.
Gdzie wzrost cen za wynajem jest największy w Niemczech?
W Berlinie ceny wynajmu rosną najbardziej (od 4,2 proc. do 6 proc. wzrostu w skali roku). Obecny poziom czynszu wynosi tam 10,59 euro za metr kwadratowy. Dla porównania w stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia Düsseldorfie średni czynsz wynosi 10,38 euro za metr kwadratowy.
Mimo to, Berlin nadal pozostaje jedną z najtańszych metropolii. Jeśli szukacie mieszkania na wynajem, możesz oczekiwać, że za 70 metrów kwadratowych w stolicy Niemiec zapłacicie średnio 741 euro netto „kalt”.
Na dalszych miejscach w rankingu metropolii, gdzie czynsze podrożały najbardziej, znajdują się Kolonia ze średnim czynszem wynoszącym 11,04 euro (plus 5,4 proc.) za metr kwadratowy i Hamburg z 12,04 euro (plus 2,9 proc.) za metr kwadratowy.
Monachium nadal pozostaje najdroższym miastem w Niemczech pod względem wysokości czynszu, z aktualną ceną za metr kwadratowy wynoszącą ponad 16 euro. Mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych kosztuje tam średnio około 1139 euro (wzrost o 3,5 proc.), a więc jest 1,5 raza droższe niż w Berlinie.
Eksplozja cen nowych mieszkań w Niemczech
O ile istniejące mieszkania są jeszcze stosunkowo tanie, o tyle ceny nowych mieszkań znacznie gwałtowniej wystrzeliwują w górę.
▶︎ Berlin: 14,41 euro za metr kwadratowy – wzrost o 8,8 proc.
▶︎ Kolonia: 12,53 euro za metr kwadratowy – wzrost o 5,3 proc.
▶︎ Monachium: 20 euro za metr kwadratowy – plus 3,5 proc.
„Ceny wynajmu w metropoliach w ubiegłym roku po raz kolejny wzrosły. Popyt wciąż wielokrotnie przewyższa podaż”, mówi dr Thomas Schroeter, specjalista z dziedziny nieruchomości. „Obecnie nie wszystkie dostępne mieszkania są dostępne dla wszystkich – wiele ofert składanych jest pod stołem”.
▶︎ W Berlinie średnia liczba zapytań tygodniowo na jedno ogłoszenie gwałtownie wzrosła z 99 w trzecim kwartale do 174 w czwartym kwartale.
▶︎ W Kolonii popyt wzrósł z 46 do 70 zapytań tygodniowo na jedno ogłoszenie w porównaniu z poprzednim kwartałem.
▶︎ W Monachium jest 41 zapytań tygodniowo na jedno ogłoszenie, a we Frankfurcie nad Menem 15.
Gdzie ceny wynajmu w Niemczech będą nadal rosły – a gdzie nie
Immowelt spodziewa się w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrostu cen za wynajem mieszkania w Niemczech o 8 procent w przypadku istniejących i 7 procent w przypadku nowych mieszkań w Berlinie. Dla Kolonii Immowelt prognozuje wzrost o trzy procent.
W Hamburgu i Frankfurcie nad Menem Immowelt spodziewa się słabego wzrostu cen o jeden procent dla istniejących i nowych mieszkań.
Ze względu na wysoki poziom cen w Monachium nie ma prawie żadnych możliwości wzrostu cen, dlatego barometr mieszkaniowy przewiduje stagnację w segmencie mieszkań na najbliższe dwanaście miesięcy.