polski sklep
Więcej
  polski sklep

  Izolacja a kwarantanna – subtelna różnica decyduje o kontynuacji wypłaty wynagrodzenia w Niemczech

  Jaka jest różnica między kwarantanną a izolacją domową? Jej znajomość jest o tyle istotna, że w przypadku kwarantanny grozi w Niemczech brak ciągłości wypłaty wynagrodzenia.

  Izolacja a kwarantanna – różnice

  • Kwarantanna jest zarządzana przykładowo po powrocie do Niemiec z kraju ryzyka albo kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem, kiedy samemu nie jest się zakażonym.
  • Izolacja jest zarządzana po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa (test PCR).

  Kwarantanna a izolacja – kontynuacja wypłaty wynagrodzenia w Niemczech

  Pracownicy, którzy mogli uniknąć kwarantanny dzięki szczepieniom i nie skorzystali z tego, od listopada 2021 r. nie mają już prawa do odszkodowania na podstawie ustawy o ochronie przed zakażeniami.

  Zwykle pracownicy mają prawo do odszkodowania na podstawie ustawy o ochronie przed zakażeniami (IfSG), jeśli są poddani oficjalnie zarządzonej kwarantannie i nie mogą z tego powodu pracować. Z reguły pracodawca początkowo kontynuuje wypłacanie wynagrodzenia za czas trwania kwarantanny i odzyskuje je poprzez zwrot kosztów. Od listopada 2021 osoby nieszczepione nie mają już do tego prawa.

  Dotyczy to również możliwych do uniknięcia podróży do obszarów, które w momencie wyjazdu były już sklasyfikowane jako obszary ryzyka.

  Wyjątki dla niektórych grup osób

  Istnieją tylko dwa wyjątki: Nie dotyczy to osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych i mogą przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Dotyczy to również osób, które należą do grupy osób, dla których nie było publicznego zalecenia szczepienia w okresie do 8 tygodni przed kwarantanną.

  Kontynuacja wypłaty wynagrodzenia w przypadku niezdolności do pracy bez zmian

  W przypadku choroby wynagrodzenie musi być jednak wypłacane. Każdy, kto zachorował na Covid-19, a nie był szczepiony, ma prawo do dalszej wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. To, czy oprócz choroby władze zarządziły kwarantannę, nie ma znaczenia. W tym wypadku należy dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie.

  źródło: tk.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  5 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  5 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Matt

  Witam Mam kilku znajomych oraz kilka osób z pracy które po wykonaniu badania było pozytywne ,a ze względu na to iż nie są zaszczepione nie otrzymały wynagrodzenia za okres chorobowy jak to nazywał pracodawca w czasie kwarantanny jest to kara za nie zaszczepienie się, a tu w artykule jest to opisane całkiem inaczej czy te osoby mogą się ubiegać o wypłatę tych środków których nie otrzymywały przez 2 tygodnie tak zwanej kwarantanny ? Bo skoro tu mieszkają i tu pracują , a wynik był z dnia na dzień pozytywny to w moim mniemaniu powinny dostawać normalnie chorobowe tak jak pisze… Czytaj więcej »

  Gabriel

  Twoi znajomi dali się oszukać. Jeśli TEST PCR został wykonany a oni uzyskali z Gesundheitsamt papiery, że byli chorzy nawet w postaci maila, to jak twoi znajomi by te papiery przynieśli to pracodawca musi im wypłacić pieniądze. Ponieważ jest to normalne chorobowe. Jeśli pracodawca tego nie uczyni to należy wnieść sprawę do niemieckiego sadu i pracodawca zapłaci im pieniądze plus 10000 euro kary dla państwa.
  Natomiast niemieccy pracodawcy wiedzą, że wielu obcokrajowców nie będzie rościło swoich praw więc ich zwyczajnie oszukują.

  Matt

  Tu nie chodzi o samych obcokrajowców ponieważ są w tym także Rodowici Niemcy , tak samo w każdych mediach trąbią iż nie otrzyma się zapłaty za te chorobowe ponieważ jest to kwarantanna i osoby nie zaszczepione nie maja prawa otrzymać tych pieniędzy. Lecz z tego artykułu wychodzi całkiem co innego , skoro codziennie się testuje do pracy i z dnia na dzień wyjdzie mi pozytywny tez należą mi się ta pieniądze tak samo jak osobie zaszczepionej która otrzyma to chorobowe, a wiec media oszukują , pracodawcy tez,a ludzie wierzą w to wszystko na to wychodzi

  Gabriel

  Rodowici Niemcy też są głupi, ponieważ w takim wypadku sprawę ogarnie szybko adwokat. Kara za niewypłacone chorobowe to dla państwa do 10 000 tysięcy Euro więc już wniesienie sprawy na wokandę sądową szybko otrzeźwia chciwego pracodawcę. Prawo jest w gruncie rzeczy proste. Osoba z pozytywnym testem PCR, jest osobą chorą a Covid jest po prostu innego rodzaju chorobą. Pracodawca niewypłacający pieniędzy za izolacje osobie z pozytywnym testem PCR narusza prawo niemieckie i UE oraz zwyczajną logikę oraz wiedzę medyczną która wyraźnie mówi, że Covid to choroba taka sama jak grypa czy AIDS. Tymczasem pracodawcy uważają, że Covid to nie jest… Czytaj więcej »

  Michal

  Witam,
  Sytuacja wygląda następująco.
  Mam zrobiony test PCR z wynikiem pozytywnym. Zgodnie z tym jestem na kwarantannie do 10 dni.
  I teraz moje pytanie:
  1. Czy na koniec kwarantanny muszę ponownie zrobić test PCR aby zniesiono mi kwarantannę czy dostanę po prostu po upływie kwarantanny certyfikat ozdrowieńca bez ponownego testu?
  2. Czy oprócz pozytywnego testu PCR muszę jeszcze iść do lekarza w Niemczech aby dostać za czas kwarantanny wynagrodzenie czyt. odszkodowanie?

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  176ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Chaos na lotnisku w Hamburgu. A prawdziwy sezon wakacyjny dopiero przed nami…

  Opóźnienia w dostarczaniu bagażu utrudniają życie pasażerom lotniska w Hamburgu. Dziennik „Hamburger Abendblatt”, powołując się na rzeczniczkę Lufthansy, podał trzycyfrową liczbę sztuk bagażu, które...

  Najsilniejszy wzrost od 1949 roku: kolejny szok cenowy w Niemczech!

  W maju niemieccy producenci po raz kolejny mocno podnieśli ceny w związku z toczącą się wojną na Ukrainie. Wzrosły one średnio o 33,6%. „Był...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
  5
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x