Czy po dokonaniu rezerwacji cena wczasów zorganizowanych może ulec zmianie? Jak wyjaśnia Europejskie Centrum Konsumenckie, pod pewnymi warunkami organizatorzy mogą podnieść cenę wycieczki nawet o osiem procent i nie potrzebują na to zgody klienta. Załóżmy, że wczasy kosztują 5.000 euro. To oznaczałoby, że touroperator może podnieść cenę do maksymalnie 5.400 euro.
Istnieje jednak szereg warunków wstępnych: umowa z organizatorem musi zawierać klauzulę przewidującą możliwości zmiany ceny (niem. Preisanpassungsklausel). Trzeba w niej sprecyzować nie tylko okoliczności, w jakich może dojść do podniesienia ceny, ale także warunki, po spełnieniu których cena podróży ulega obniżeniu.
Jeśli istnieje taka klauzula, podróżni muszą być o niej poinformowani jeszcze przed zawarciem umowy za pomocą formularza – informuje Europejskie Centrum Konsumenckie.
Wymagana terminowa informacja i przejrzyste zestawienie
Jeśli te warunki są spełnione, to w przypadku podwyżki cen obowiązuje następująca zasada: urlopowicze muszą zostać o niej poinformowani co najmniej 21 dni przed wyjazdem. Touroperator musi też w przejrzysty sposób przedstawić, w jaki sposób skalkulowano nową cenę – np. czy podwyżka wynika ze znaczącego wzrostu cen paliwa, wzrostu opłat portowych lub lotniskowych, czy też bardzo niekorzystnej zmiany kursów walut.
To ważne, ponieważ inne wzrosty kosztów w ogóle nie mogą być przenoszone na klienta – podaje centrum konsumenckie.
W jakich przypadkach późniejsza zmiana ceny wyjazdu zorganizowanego może być nieskuteczna?
Dobrze wiedzieć, choć może nie tak łatwo udowodnić to w praktyce, że jeśli takie wzrosty kosztów organizator mógł przewidzieć już w momencie dokonywania rezerwacji, podróżni mogą odmówić zapłaty. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie jest spełniony jeden z wymienionych warunków – np. gdy brakuje klauzuli przewidującej możliwość zmiany ceny.
Jeśli jednak wszystkie te warunki zostały spełnione, późniejsze podniesienie ceny staje się skuteczne nawet bez zgody podróżnych – wyjaśnia Europejskie Centrum Konsumenckie.
Co w przypadku podwyżki przekraczającej osiem procent?
Dopuszcza się również wzrost cen o ponad osiem procent – jednak w takim przypadku organizator musi wyraźnie poinformować o tym swoich klientów. Musi wyznaczyć termin na zaakceptowanie tej podwyżki lub odstąpienie od umowy.
Jeśli otrzymacie takie pismo, nie ignorujcie tego. Jeśli nie odpowiecie w wyznaczonym terminie, podwyżkę uznaje się za zaakceptowaną – ostrzega Europejskie Centrum Konsumenckie. Jeśli więc nie zgadzacie się na podniesienie ceny wyjazdu, powinniście natychmiast zareagować.