Problemy z zakupem i anulowaniem abonamentu: organizacje konsumenckie w Niemczech wytykają błędy w funkcjonowaniu biletu Deutschlandticket

    Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (niem. Verbraucherzentrale Bundesverband, vzbv) skarży się na niedociągnięcia związane z funkcjonowaniem biletu Deutschlandticket. Szefowa vzbv Ramona Pop wyjaśniła w Berlinie, że konsumenci nadal napotykają problemy przy zakupie i rezygnacji z biletu. Klienci krytykują również to, że bilet jest dostępny jedynie w formie abonamentu. Deutschlandticket za 49 euro został wprowadzony 100 dni temu i według rządu federalnego ma „znacznie zwiększyć” atrakcyjność lokalnego transportu publicznego i przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych.

    Jednak według organizacji działających na rzecz ochrony konsumentów, nadal istnieją pewne przeszkody. Wezwały one użytkowników do opisania swoich doświadczeń i przeanalizowały informacje zwrotne otrzymane od ponad 350 osób w okresie od maja do lipca. Wynika z nich, że niekiedy proces zamawiania nagle został przerwany, a gdy wykonano go ponownie, okazywało się, że zakupionych zostało kilka biletów zamiast jednego. W innych przypadkach zamówiony bilet online nie pojawiał się w odpowiedniej aplikacji. Niekiedy konsumenci w ogóle nie byli w stanie kupić biletu. Niektórzy sprzedawcy wymagali weryfikacji zdolności kredytowej, więc zdarzyło się, że zakup nie był możliwy z powodu wcześniejszej upadłości konsumenckiej.

    Użytkownicy skarżyli się na problemy napotykane przy rezygnacji z abonamentu

    „Rząd federalny i rządy poszczególnych krajów związkowych powinny wpłynąć na Deutsche Bahn i przedsiębiorstwa transportowe, tak aby zakup biletu Deutschlandticket był możliwy dla wszystkich, także bez sprawdzania zdolności kredytowej – na przykład poprzez zaoferowanie innych metod płatności” – stwierdziła szefowa Federacji Niemieckich Organizacji Konsumenckich. Z otrzymanych zgłoszeń wynika, że także klient nieposiadający konta bankowego oraz osoba zainteresowana zakupem biletu mieszkająca za granicą nie byli w stanie nabyć biletu u niektórych sprzedawców. Ponadto użytkownicy skarżyli się na problemy związane z procesem rezygnacji z biletów. Na przykład nie można było znaleźć przycisków umożliwiających anulowanie abonamentu lub przyciski te nie działały, a w niektórych przypadkach brakowało potwierdzenia od usługodawcy. Z działem obsługi klienta często nie można się było skontaktować ani telefonicznie, ani mailowo.

    W swoich relacjach konsumenci wielokrotnie krytykowali także sztywne terminy zamawiania i anulowania biletów. Wielu klientów korzystających z lokalnego transportu publicznego życzyłoby sobie na przykład biletu ważnego przez 30 dni od daty zakupu. Skrytykowano również fakt, że u niektórych sprzedawców można kupić tylko bilety online. „Jest to równoznaczne z wykluczeniem osób nieposiadających smartfona lub mających zbyt stare urządzenie” – stwierdziła Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x