polisa.de
  polisa.de

  Organizacja młodzieżowa SPD chce aby osoby, które ukończyły 18 lat, otrzymywały 60 tys. euro na start

  Kategoria:
  polisa.de

  Jusos – niemieckie stowarzyszenie będące organizacją młodzieżową Socjaldemokratycznej Partii Niemiec – opowiada się za realizacją koncepcji tzw. dziedziczenia podstawowego (niem. Grunderbe). Młodzi demokratyczni socjaliści domagają się, aby mieszkańcy Niemiec, którzy ukończyli 18. rok życia, otrzymywali od państwa swoisty prezent – 60 tys. euro jako pieniądze na start. Za odpowiednim wnioskiem w tej sprawie zagłosowali na kongresie w Brunszwiku. „Potrzebujemy wreszcie konsekwentnej redystrybucji z góry na dół” – powiedział jeden z delegatów. „Tylko bardzo nieliczni z tych, którzy są dziś majętni, pracowali na to” – powiedział inny.

  Koncepcja organizacji młodzieżowej SPD przewiduje bezwarunkową wypłatę 60 tys. euro każdemu, kto ukończył 18 lat i ma główne miejsce zamieszkania w Niemczech – niezależnie od statusu pobytu. Nie zakłada ona wymogu przeznaczenia środków na określony cel. Ponadto, młodzi demokratyczni socjaliści uważają, że wypłata powinna być dokonywana automatycznie, bez konieczności składania wniosku o jej przyznanie.

  Koszty: 45 mld euro rocznie

  Nakłady finansowe wynikające z realizacji koncepcji organizacji młodzieżowej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec byłyby ogromne. Według Jusos, wprowadzenie tzw. dziedziczenia podstawowego kosztowałoby około 45 mld euro rocznie.

  Miałoby to zostać sfinansowane dzięki zmianie przepisów dotyczących podatku od spadku. Stowarzyszenie Jusos domaga się wprowadzenia podatku od spadku w wysokości 10 proc. po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku wynoszącej milion euro. Następnie stawka podatku powinna stopniowo rosnąć: drugi milion powyżej kwoty wolnej od podatku powinien być opodatkowany stawką 20 proc., a trzeci milion stawką 30 proc. Od dziewiątego miliona obowiązywałaby najwyższa stawka podatkowa w wysokości 90 proc.

  W niemal żadnym innym kraju strefy euro nierówności majątkowe nie są tak duże jak w Niemczech

  Koncepcja tzw. dziedziczenia podstawowego ma zwolenników nie tylko wśród młodych socjalistów. Carsten Schneider, pełnomocnik rządu federalnego ds. Niemiec wschodnich, zaproponował niedawno, aby wszyscy młodzi ludzie w Niemczech otrzymywali większą jednorazową płatność po osiągnięciu pełnoletności. „Wszyscy osiemnastolatkowie powinni otrzymać od państwa do 20 tys. euro jako pieniądze na start” – powiedział Schneider w wywiadzie dla gazety „Rheinische Post”. Według „Tagesspiegel”, także SPD Meklemburgii-Pomorza Przedniego chce omówić tę kwestię na ogólnokrajowym zjeździe członków tej partii zaplanowanym na grudzień.

  Koncepcja tzw. dziedziczenia podstawowego została opracowana przez Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (niem. Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung, DIW) już w 2021 roku. Według ekonomistów, środek ten mógłby zmniejszyć współczynnik Giniego – miarę nierówności rozkładu dochodów w kraju – o 5-7 proc., w zależności od przyjętych założeń. W niemal żadnym innym kraju strefy euro nierówności majątkowe nie są tak duże jak w Niemczech. Podobnie nierównomierny rozkład dochodów istnieje tylko w Austrii.

  Źródło: www.n-tv.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tomek

  Ale rasiści. Każdy powinien otrzymywać co roku tyle tysięcy euro ile maat np 18 lat- 18000, 50 lat – 50000. Jak szaleć to szaleć, należy być socjalistą pełną gębą. Jak to się sfinansuje? A kogo to obchodzi, kasa ma być, jak nie to faszyzm.

  RENCIŚCI

  NA START – Nic nie dać – Nauczyć ich pracować – Kończy 18 lat – Zmusić do pracy – Chyba że się uczy to i tak dostaje – Odmawia pracę, nie dać ani CENTA – Tak samo i starszym wiekiem – Odmawia pracę. obniżyć zasiłek o 50 % następnie 75 % – dalej Odmawia pracę 0,00 Euro

  Michał

  Już widzę te kolejki siedemnastolatków na granicy

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x