Więcej

  Mieszkasz w Niemczech i posiadasz zwierzę? Dowiedz się które ubezpieczenia warto wykupić!

  Ubezpieczenia dla posiadaczy zwierząt w Niemczech

  Posiadanie zwierząt to nie tylko radość, ale też odpowiedzialność i koszty. Jeśli np. pies podczas zabawy szaleje jak wariat, może mu się zerwać wiązadło krzyżowe, a to oznacza koszty związane z wizytą u weterynarza – w Niemczech około 1000 euro, jeśli nie więcej. Jeśli kot bawi się z kotem sąsiadów i zrani się w oko, weterynarz wystawi Wam rachunek za zszycie rogówki i leczenie uzupełniające. Ten może wynieść około 600 euro. Jeśli z kolei Wasz koń się spłoszy i zrani przy tym jakiegoś przechodnia, sumują się wtedy koszty jego leczenia i ewentualnej utraty zarobków poszkodowanego, co szybko prowadzi do pięciocyfrowej liczby. Ochronę na wypadek takich zdarzeń, oferują różnego rodzaju ubezpieczenia dla zwierząt: zdrowotne oraz OC. Jednak nie każde ubezpieczenie rzeczywiście zapewnia, to, co obiecuje.

  Zasadniczo powinniście rozważyć dwa ubezpieczenia, które minimalizują ryzyko finansowe dla właścicieli zwierząt domowych-ubezpieczenie zdrowotne dla zwierząt oraz OC.

  Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla zwierząt 

  Dziewięciu z dziesięciu właścicieli psów, idzie ze swoim pupilem przynajmniej raz w roku do weterynarza. W przypadku właścicieli kotów, jest to siedem na dziesięć. Jak wynika z danych ”Stiftung Warentest”, koszty standardowych badań u psów w Niemczech to 200 euro, a u kotów 100 euro. Jeśli chcielibyście zabezpieczyć się na wypadek poważniejszych zabiegów, np. operacji czy pobytu zwierzaka w klinice, powinniście bardzo uważać.
  W zeszłym roku Fundacja Warentest przeanalizowała 27 ubezpieczeń dla kotów i psów. Doszła do wniosku, że nie ma jednej ogólnej, najkorzystniejszej polisy na różnego rodzaju wypadki. Wszystko zależy od zasobności portfela. Są umowy, które pokrywają koszty operacji albo tzw. pełne pakiety ubezpieczeniowe, które pokrywają też leczenie czy szczepionki. Korzystna oferta dla średniej wielkości psa, mieszańca to 140 euro rocznie – jednak w tym wypadku w grę wchodzą koszty operacji tylko do 1500 euro.
  Bez tego ograniczenia, to samo ubezpieczenie kosztuje 263 euro rocznie, z kolei wariant z pełnym ubezpieczeniem wychodzi drożej niż 500 euro rocznie. Można powiedzieć, że koty są w przybliżeniu tańsze o 1/3. Jednak analitycy Fundacji Warentest przestrzegają, że koszty noclegu czy wyżywienia w przypadku pobytu w klinice, raczej nie są zwracane. Różne świadczenia i limity utrudniają porównanie poszczególnych ofert ubezpieczeniowych. W jednym z badań fundacji, na czele widniały tacy ubezpieczyciele jak: Agila, Allianz i Helvetia.

  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy zwierząt w Niemczech

  Główna zasada dla posiadaczy zwierząt brzmi: jesteście odpowiedzialni za szkody, jakie wyrządzi Wasz pupil. Prywatne ubezpieczenie OC właściciela pokrywa jednak tylko szkody wyrządzone przez małe zwierzaki: koty, chomiki, świnki morskie czy ptaki. Właściciele psów czy koni potrzebują już innego ubezpieczenia, jest to tzw. ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli zwierząt. Jeśli np. pies pogryzie listonosza czy koń doprowadzi do wypadku samochodowego, wtedy właśnie ubezpieczyciel pokryje koszty z tym związane. Warto porównać oferty niemieckich ubezpieczycieli i wybrać tą najkorzystniejszą: Porównywarka niemieckich ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy zwierząt!.

  Bardziej aktywnie oznacza drożej

  Tak, jak i w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych, ofert ubezpieczeń jest bardzo dużo. Jeśli chodzi o same konie, to rozróżnia się ubezpieczenia OC dla kucyków, źrebaków, koni wyścigowych, koni zaprzęgowych, a nawet dla koni, które żyją w stajni „na łaskawym chlebie”. W zależności od konia, roczne koszty takiego ubezpieczenia to 30 euro za konia, który nie jest ujeżdżany, aż do 280 euro, gdy istnieje ryzyko dosiadania go przez obcego dżokeja, wypadków podczas przejażdżek dorożką czy jeśli w pierwszym roku współubezpieczony jest też źrebak.

  W przypadku psów, oferty wahają się pomiędzy 30 i ponad 200 euro rocznie. Taka wysoka stawka może dotyczyć opcji komfortowej, gdzie np. chart angielski towarzyszy swojemu panu podczas podróży po całym świecie i ubezpieczony jest nawet jego udział w wyścigach psów.

  Dla kogo taka polisa jest opłacalna?

  W niektórych landach, jak np. w Berlinie, ubezpieczenie OC dla zwierząt jest obowiązkowe w przypadku posiadania psa. Fundacja Warentest jest zdania, że każdy właściciel psa powinien zawrzeć takie ubezpieczenie, nawet jeśli nie jest to obowiązkowe tam, gdzie mieszka. Już sam fakt posiadania psa, stwarza pewne ryzyko. Jeśli np. jakaś przypadkowa osoba potknie się o jamnika, który cierpliwie czeka na pana czy panią pod sklepem i złamie sobie przy tym kostkę, może zaskarżyć właściciela psa o odszkodowanie. Taką podstawową ochronę, zabezpieczająca przed tego typu sytuacjami, można wykupić już za 60 euro rocznie. Niektórzy ubezpieczyciele oferują też specjalne taryfy dla psów obronnych.

  Uwaga posiadacze akwariów!

  Akwaria są nudne? W każdym razie na pewno nie są całkowicie bezpieczne. Może się zdarzyć, że akwarium będzie nieszczelne lub stłucze się szybka. Wtedy zginą nie tylko rybki i roślinki. Problem jest bardziej rozległy i to dosłownie, ponieważ dotyczy też dywanów, podłóg drewnianych, mebli, sprzętów elektrycznych czy kaloryferów, które poprzez kontakt z wodą mogą zostać uszkodzone. W skrajnych przypadkach, może to dotyczyć również własności sąsiada w mieszkaniu pod Wami.

  Poza tym sama waga dużego, wypełnionego akwarium może spowodować szkody w obrębie podłogi. Długo można by szukać ubezpieczenia, które pokryje wszystkie te straty. Istnieją wprawdzie specjalnie ubezpieczenia szyb i innych przedmiotów szklanych na wypadek stłuczeń, ale pomogą one jedynie zastąpić akwarium nowym albo pokryją koszty naprawy starego.

  W zależności od skali problemu, za szkody płaci: ubezpieczyciel budynku (jeśli jest się właścicielem budynku), ubezpieczyciel wyposażenia domu (szafy, dywany) lub szkody pokrywane są przez ubezpieczenie OC (szkody u sąsiada) – o ile takie przypadki były w ogóle ustalone w umowie. Jeśli więc chcielibyście sprawić sobie akwarium, to lepiej wcześniej zasięgnąć informacji na temat możliwości ubezpieczeniowych.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Danuta

  Ile kosztuje u weterynarza w Niemczech obcięcie pazorkow u psa

  Zofia

  A nie lepiej zrobic to w salonie fryzjerskim dla pieskow, ja to robie mojej suni wlasnie u fryzjera, to dodatkowe 5 Euro

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  181ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Wakacje w i wolne od szkoły w Niemczech w 2022 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2022/2023 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....
  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x