Więcej >>

  Schufa

  Uwaga! Tak złodzieje oznaczają w Niemczech mieszkania, które chcą okraść!

  Schufa Niemcy

  Włamywacze komunikują się między sobą za pomocą specjalnych znaków i kodów, jeśli „znakują” mieszkanie, które może stać się dla nich łatwym łupem. Często pewnie nawet nie zauważacie różnego rodzaju dziwnych kresek czy kółek na ścianie budynku, na skrzynce pocztowej czy na ogrodzeniu. Czasami są to rzeczywiście bazgroły bez znaczenia. Ale warto zwrócić uwagę, bo za tymi znaczkami mogą się też kryć tajemne kody złodziei.

  Jakie oznaczenia mogą wskazywać, że to sprawka złodziei?

  Na pewno nie wszędzie znajdziecie kody kreskowe, czyli klasyczny „język włamywaczy”. W niektórych regionach, włamywacze porozumiewają się za pomocą taśmy klejącej – np. w Dublinie czy w Irlandii.

  Mieszkańcy dzielnicy North Strand relacjonowali na portalu internetowym Irish News, że od niedawna ich zamki w drzwiach do mieszkania, zaklejone są przezroczystą taśmą klejącą. Osoby, które to spotkało, obawiają się, że to perfidna sztuczka złodziei, aby sprawdzić, które mieszkania są w stałym użytkowaniu, a które być może aktualnie nie, bo właściciele np. wyjechali na urlop. Rada miejska wykazuje zrozumienie wobec zaniepokojenia mieszkańców, lecz uważa, że: „Zaklejanie zamków taśmą klejącą może być sprawką złodziei, ale może to mieć również inne powody”.

  Sztuczka z taśmą klejącą znana jest także w Niemczech!

  Nie tylko irlandzcy włamywacze stosują ten „trick”, zdarza się to bowiem również w Niemczech. Mniej więcej trzy lata temu odnotowano przypadki zaklejonych zamków w dzielnicy Kattenturm w Bremie. Wtedy rzecznik policji Dirk Siemering uczulał, że istnieją też inne podobne metody sprawdzenia, czy właściciel mieszkania regularnie z niego korzysta, np. przesuwanie wycieraczki lub doniczki z kwiatem czy układanie przed drzwiami wejściowymi kamieni.

  Policja radzi, aby być bardzo ostrożnym. W razie zauważenia takich podejrzanych znaków, najlepiej zgłosić to od razu na policję. Jeśli planujecie urlop, to dajcie znać sąsiadom, rodzinie czy przyjaciołom, aby regularnie sprawdzali, czy z mieszkaniem jest wszystko w porządku. Co ważne: nie ogłaszajcie Waszej nieobecności w mediach społecznościowych.
  Poniżej przedstawiamy Wam, jak interpretować klasyczne oznakowania włamywaczy:

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x