Więcej >>

  Schufa

  W jakich sytuacjach trzeba w Niemczech zapłacić za akcję ratunkową z własnej kieszeni?

  Schufa Niemcy

  Kiedy do akcji ratunkowej wkracza straż pożarna, wodna, karetka pogotowia, czy przykładowo helikopter ratunkowy – zawsze wiąże się to z jakimiś kosztami. W jakich sytuacjach trzeba w Niemczech zapłacić za akcję ratunkową z własnej kieszeni? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

  W jakich sytuacjach trzeba w Niemczech trzeba zapłacić za akcję ratunkową z własnej kieszeni?

  Koszty za akcję ratunkową w Niemczech zależą od zakresu podejmowanych czynności, a także czasu trwania akcji. Jak wielu ratowników jest zaangażowanych w akcję ratunkową? Jaki sprzęt musi zostać użyty do jej przeprowadzenia? Wszystko to składa się na jej cenę. Z reguły koszty akcji ratunkowych przeprowadzanych przez straż pożarną czy Czerwony Krzyż ponosi gmina. W przypadku konieczności udzielenia pomocy medycznej, koszty te są później ponoszone przez kasę chorych. Jeśli miał miejsce wypadek samochodowy, to w tym wypadku koszty ponosi ubezpieczalnia sprawcy. W sytuacji kiedy w akcji bierze udział policja, koszty te są ponoszone przez państwo.

  Wyjątek stanowi nadużycie telefonu ratunkowego

  Osoby, które umyślnie nadużywają telefonu ratunkowego i wywołują fałszywy alarm, muszą zapłacić za akcję ratunkową z własnej kieszeni. Od laików nie wymaga się jednak poprawnej oceny sytuacji i czy ma miejsce zagrożenie życia. Również, jeśli w danej sytuacji okaże się, że akcja ratunkowa była niepotrzebna, osobą która ją wywołała nie musi za nią odpowiadać, jeśli nie mogła o tym wiedzieć.

  Jeśli w grę wchodzi alkohol lub narkotyki i przez nie zostanie wywołana akcja ratunkowa, to w większości przypadków sprawca otrzyma później rachunek za nią. Generalnie obowiązuje zasada, że uzasadnione koszty zostaną pokryte. Pacjenci kas chorych muszą jednak zapłacić 10 euro za akcję lekarza pogotowia ratunkowego oraz helikoptera ratunkowego.

  Koszty akcji ratunkowej w Niemczech

  Podczas gdy w przypadku akcji ratunkowej służb naziemnych, koszty liczone są za godzinę i na podstawie stopnia wykształcenia personelu biorącego udział w akcji oraz rodzaju pojazdów, które zostały w niej użyte, to w przypadku udziału w akcji helikoptera ratunkowego, koszty te rozlicza się za każdą minutę jego udziału w niej. Każda minuta pomiędzy startem oraz lądowaniem helikoptera ratunkowego z miejsca startu kosztuje w Niemczech pomiędzy 40 a 60 euro za minutę. Cena ta zawiera już koszty personelu.

  Zwykła karetka pogotowia ratunkowego generuje w Niemczech koszty rzędu 100 euro za godzinę, udział lekarza pogotowia ratunkowego 160 euro, a w pełni wyposażony pojazd ratunkowy 300 euro. Wóz strażacki to koszt rzędu 150 euro, a dźwig ponad 300 euro.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Martynka

  Co za bzdura, po wypadku najpierw z Ciebie zdzieraja, a dopiero po udowodnieniu winy ubezpieczalnia osoby która spowodowała wypadek. Sama osobiscie brałam udział w wypadku na autobahn z obywatelem niemiec on nie dostał rachunków ale ja i mój syn tak. Z policji za interwencję oraz za karetkę, i musiałam zapłacić, a byłam tylko pasażerem co śmieszniejsze my nie spowodowalìśmy wypadku. Dopiero po wzięciu adwokata i pół roku czekania na zwrot pieniędzy, także nie jest to tak kolorowo jak opisuje autor. Najpierw należy dogłębnie zbadać temat, a nie bzdury wypisywać!

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x