Po maturze czas na studia – jest to często wybierana droga edukacji. Matura nie jest jednak zawsze konieczna do podjęcia studiów! Nawet bez matury można w Niemczech studiować. Jest to jednak dość skomplikowane – zarówno jeśli chodzi o dopuszczenie do studiów, jak i o finansowanie. Mimo wszystko do odważnych świat należy, więc jeśli są chęci, to warto spróbować!
Ze wszystkich 19.000 kierunków studiów w Niemczech, aż 8.000 da się studiować nie mając matury – tak wynika z danych Centrum Rozwoju Szkół Wyższych (niem. Centrum für Hochschulentwicklung, w skrócie CHE). Decydując się na podjęcie studiów w Niemczech bez matury, musicie jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów, które postaramy się Wam przybliżyć:
- Dopuszczenie do studiów bez matury
Nauka w szkole wyższej jest uzależniona w Niemczech od landu. Istnieje jednak kilka sztywnych reguł obowiązujących w całych Niemczech. Jeśli posiadacie wykształcenie zawodowe albo kilka lat doświadczenia w zawodzie, możecie wybrać studia na odpowiednim kierunku – np. BWL w przypadku przedsiębiorców (BWL – Betriebswirtschaftlehre czyli ekonomika przedsiębiorstwa). Jeśli natomiast chcielibyście studiować coś, co nie ma związku z Waszym wykształceniem zawodowym czy wykonywaną pracą, wtedy niezbędny będzie egzamin mistrzowski albo inny porównywalny dyplom (technik lub specjalista). Jeśli chcecie iść na studia magisterskie, musicie posiadać ukończone studia licencjackie.
- Ograniczona liczba miejsc
Bez matury można studiować nawet kierunki, które normalnie słyną z pewnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę przyjmowanych kandydatów, czyli zakładają pewną określoną średnią ocen. W wielu landach funkcjonuje to w następujący sposób: zanim miejsca zostaną rozdzielone, ich mała część trafia do innych grup kandydatów. Mogą to być przykładowo kandydaci z doświadczeniem zawodowym. W ten sposób można studiować nawet takie kierunki, które podlegają centralnemu ograniczeniu w zakresie liczby przyjęć – medycyna, weterynaria, stomatologia, czy farmacja.
- Studiowanie
Jeśli udało Wam się dostać na niemiecki uniwersytet bez matury, studiujecie tam, tak, jak wszyscy inni – nie istnieją żadne różnice. Niektóre szkoły wyższe oferują jednak specjalne kursy dla studentów bez matury, np. w celu odświeżenia wiedzy z zakresu matematyki. Można też od razu mieć zaliczone obowiązkowe praktyki studenckie, jeśli macie już jakieś doświadczenie zawodowe.
- Finansowanie
Nawet bez matury możecie skorzystać z BAföG (stypendium dla studentów – patrz podlinkowany obok artykuł) – przynajmniej teoretycznie. Jeśli w ten sposób chcecie uzyskać środki na studia licencjackie, nie możecie być starsi niż 30-lat. Z kolei w przypadku studiów magisterskich górna granica wieku wynosi 35 lat. Dla studentów, którzy dostali się na uczelnię wyższą dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu, istnieją specjalne regulacje. Zgodnie z informacjami z CHE, starsi studenci często nie otrzymują Bafög – np. dlatego, że do dochodu wliczane są zarobki małżonka. Istnieją na szczęście alternatywy, np. państwowe stypendia naukowe lub pożyczki studenckie.
- Szanse na sukces
Studenci z maturą czy bez – jedni i drudzy mają takie same szanse na rozwój kariery zawodowej. Pokazuje to badanie Niemieckiego Centrum ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego (niem. Deutsches Zentrum für Hochschul- und Wissenschaftsforschung, w skrócie DZHW). Najpóźniej w trzecim semestrze oceny obu grup studentów się wyrównują a na egzaminach prawie nie widać różnicy. Jednak warto zwrócić uwagę, że pośród studentów bez matury większy jest udział osób przerywających studia. Może to wynikać m.in. z tego, że ciężko im pogodzić studia, rodzinę i często jeszcze pracę.
Skąd wiedzieć gdzie mogę dostać się na studia bez matury?
A czy mozna bez matury tylko roznymi kursami/ktos nawet pracowal na uczelni ale nie wiem w jakim charakterze/zdobyc tytul docenta?i poslugiwac sie aktualnie tym mowiac jednoczesnie ze nie zrobil nigdy matury,czy to jest mozliwe w kraju takim jak Niemcy?choc wiem,ze nauczycielami sa osoby nie majace studiow kierunkowych a jedynie jakies licencjaty.nie o kier.nauczycielskim …zadnego doswiadczenia a co najwazniejsze pojecia o pracy wychowawczej z uczniami,,wielu uczniow opowiada o kompletnym lekcewazeniu praw uczniow,brak prawdziwych lekcji wychowawczych w dobie takiego niebezpieczesnstwa dla mlodego pokolenia,brak wycieczek krajoznawczych czy do miejsc historycznych,za to wyjscia na jakies dziwne miejsca sportowe badz zwykle fabularne filmy….bez omawiania potem,byle… Czytaj więcej »