Wraz z sezonem grzewczym, dla wielu z Was rozpoczęły się pewnie też kłopoty: kaloryfer wydaje z siebie dziwne dźwięki, albo mimo wietrzenia tworzy się pleśń. Nasz ekspert radzi, co zrobić, aby uniknąć problemów!
Po czym rozpoznać, że grzejnik powinien zostać odpowietrzony?
Jeśli woda w grzejniku bulgocze lub górna część się odpowiednio nie nagrzewa, to znak, że należy go odpowietrzyć. W tym celu trzeba odkręcić zawór z boku i pozostawić go otwartym do momentu, aż pojawi się woda, którą trzeba zebrać (najlepiej miską). Jeśli trzeba było spuścić dużo wody, należy ją później uzupełnić. Spadek ciśnienia można zaobserwować na manometrze w piwnicy. Jeśli mieszkacie w bloku czy w szeregowcu, zajmie się tym dozorca. W przypadku domu jednorodzinnego, musicie sami się tym zająć.
Kiedy trzeba dolać wody?
Tutaj musicie zwrócić uwagę na kilka czynników. Ciśnienie wody powinno znajdować się na optymalnym dla danego sprzętu poziomie. Jednak nie ma tutaj takiej uniwersalnej wartości – wszystko zależy od konkretnego sprzętu, a wartości optymalne określa instalator.
Ogólnie można przyjąć, że w domu jednorodzinnym ciśnienie wody powinno wynosić pomiędzy jednym a dwoma barami. Nigdy nie powinno spaść poniżej 1 bara. Jeśli tak by się zdarzyło, musicie uzupełnić poziom wody.
Należy też zwrócić uwagę na twardość wody – nieodpowiednia woda może bowiem spowodować uszkodzenie instalacji grzewczej.
Jak dolewać wodę?
Robi się to bezpośrednio przy urządzeniu – najlepiej w taki sposób, aby znowu nie uwięzić pęcherzyków powietrza. Najlepiej najpierw napełnić wąż zaworu wlotowego wodą, pod spód postawić wiadro.
Zawory termostatu powinny zostać ustawione na maksimum, a pompa cyrkulacyjna wyłączona. Wtedy wąż podłączany jest do zaworu KFE (Kessel-Füll-Entleer-Hahn, czyli zawór napełniający i opróżniający). Potem otwierany jest po kolei zawór wodny i zawór KFE. Manometr kontroluje spadek ciśnienia. Jak wszystko wróci już do normy, można zakręcić wodę i wyjąć wąż.
Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny, że pokój się odpowiednio nie nagrzewa?
Pomijając kwestie związane z nieprawidłowym ustawieniem urządzenia czy awariach, wina może też tkwić w pewnych czynnikach związanych z samym pomieszczeniem. Czy grzejnik przysłaniają może jakieś zasłony? Albo bezpośrednio obok stoją meble? Obie te sytuacje utrudniają równomierne nagrzewanie pomieszczenia.
Czy ma sens nagrzanie tylko kilku pomieszczeń i otwarcie potem drzwi?
Nie. Takie rozwiązanie może oznaczać kłopoty. Jeśli otworzycie drzwi dobrze nagrzanego pokoju do pomieszczenia nienagrzanego, nie tylko przeniesie się ciepło, ale też wilgotność powietrza.
W konsekwencji na zimnych ścianach nieogrzanych pomieszczeń, tapety mogą zrobić się wilgotne, co może spowodować powstawanie pleśni.
Jeśli chcecie zaoszczędzić: do ilu stopni najlepiej obniżyć temperaturę?
Ogólnie można przyjąć, że w kuchni i w salonie powinno być około 20 stopni, a w łazience 21 stopni. W kuchni poprzez gotowanie i tak jest cieplej, więc wystarczy 18 stopni, a w sypialni, gdy śpimy pod kołdrą – 17 stopni. Jeden stopień w górę lub w dół rzeczywiście może robić różnicę – jeśli ustawicie temperaturę o jeden stopień mniej, możecie zaoszczędzić 6% na energii.
Ważne, aby temperatura nie zeszła poniżej 16 stopni. W innym wypadku grozi powstanie pleśni a przy naprawdę niskich temperaturach mogą zamarznąć rury.
Jak najlepiej wietrzyć podczas sezonu grzewczego?
Nawet jeśli na dworze jest naprawdę zimno – wietrzyć trzeba. W innym przypadku wzrośnie wilgotność powietrza, co może doprowadzić do powstania pleśni. Jednak pozostawienie okna uchylonego na długi czas to złe rozwiązanie. Wtedy ściany są wychłodzone, co z kolei powoduje, że wzrastają koszty ponownego ogrzania tego pomieszczenia jak i pomieszczeń w bezpośrednim sąsiedztwie. Eksperci radzą, aby kilka razy w ciągu dnia na chwilę otworzyć całe okno. Najlepiej nawet zrobić przeciąg – to najlepsza metoda wietrzenia.
Jak często i jak długo należy wietrzyć?
Można przyjąć, że najlepiej wietrzyć 3-4 razy dziennie. W zależności od miesiąca zaleca się: po 20 minut w październiku, po 10 minut w listopadzie i od grudnia do lutego po 5 minut. W marcu po 10 minut, w kwietniu 15, a w maju po 20 minut.
Awaria ogrzewania w Niemczech – jakie prawa Ci przysługują?
Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule:
Jakie prawa przysługują w Niemczech najemcy w razie awarii ogrzewania?
Oprócz tego polecamy:
Jaką temperaturę muszą osiągnąć kaloryfery nocą w okresie grzewczym w Niemczech?