Polska firma budowlana w Niemczech – jak ją założyć? Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje!

    Niemiecka gospodarka rozwija się w zawrotnym tempie, a wraz z nią sektor budowlany. Apetyt na lokale mieszkaniowe stale rośnie, a popyt przekracza podaż, co czyni branże budowlaną atrakcyjną. Polscy budowlańcy cieszą się w Niemczech dobrą renomą. Dysponując odpowiednim kapitałem i umiejętnościami, warto rozważyć założenie własnej firmy budowlanej w Niemczech. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak to zrobić, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Dowiecie się z niego jak zarejestrować firmę budowlaną w Niemczech oraz jakie formalności należy dopełnić przy zakładaniu firmy.

    Tytuł mistrzowski i członkostwo w Izbie Rzemieślniczej

    Na początku należy rozważyć jakie usługi budowalne będziemy świadczyć. Kolejno należy sprawdzić w „Handwerksordnung” (niem. ustawa o rzemiośle) czy profesja, którą zamierzamy wykonywać wymaga zezwolenia. Jeśli tak, to wtedy jesteśmy zobowiązani do członkostwa w niemieckiej izbie rzemieślniczej, „Handwerkskammer”, w skrócie HWK oraz ubiegać się o otrzymanie karty rzemieślniczej, z niemieckiego „Handwerkskarte”.

    Do profesji, które wymagają w Niemczech zezwolenia, należy w sumie 41 zawodów. Należą do nich między innymi dekarze, cieśle, murarze, osoby zajmujących się termoizolacją budynków, kamieniarze, malarze i lakiernicy etc. Listę wszystkich tych zawodów można znaleźć pod podanym linkiem.  

    W celu uzyskania wpisu do „Handwerkskammer” i otrzymania karty rzemieślniczej „Handwerkskarte” należy posiadać tytuł mistrzowski, czyli z niemieckiego „Meisterbrief”. Obowiązek dotyczy właściciela firmy. Jeżeli właściciel firmy nie dysponuje tytułem mistrzowskim, wówczas jest zobowiązany do zatrudnienia osoby, która go posiada.

    Zgłoszenie i spełnienie powyższych kryteriów umożliwia świadczenie usług budowlanych w Niemczech. „Handwerkskammer” powinna w ciągu miesiąca wydać potwierdzenie. Bycie członkiem w „Handwerkskammer” wiąże się także z obowiązkiem opłacania składek członkowskich. Wysokość składek uzależniona jest od obrotów przedsiębiorstwa.

    Bez tytułu mistrzowskiego można prowadzić firmę i wykonywać takie prace, które nie są wyszczególnione w „Handwerkskarte”. Do tych prac należą między innymi wykonywanie wylewek, kładzenie płytek, remonty budynków z użyciem karton-gipsów oraz prace ogrodnicze etc.

    Założenie Gewerbe w Niemczech

    Firmę można założyć w urzędzie do spraw gospodarczych „Gewerbeamt”. Urząd do spraw gospodarczych znajduje się w każdej gminie. Jeżeli firma budowlana będzie zajmowała się działalnością gdzie wymagany jest tytuł mistrzowski, wówczas należy zdobyć uprzednio wpis z Izby Rzemieślniczej, „Handwerkskammer”. Następnie wraz uzyskanym wpisem należy złożyć wypełniony formularz „Gewerbeanmeldung” w urzędzie do spraw Gospodarczych „Gewerbeamt”.

    Jeżeli zaś wykonywane prace są zbliżone do rzemiosła i nie wykazują cech rzemiosła, które wymaga zezwolenia, wówczas nie jest wymagany wpis do Izby Rzemieślniczej, więc można udać się od razu do Gewerbeamt i zarejestrować działalność. Gewerbeamt powiadomi Handwerkskammer, która prześle stosowne dokumenty, które należy wypełnić i przesłać z powrotem aby dopełnić rejestracje.

    Ubezpieczenia w firmie budowlanej w Niemczech

    Ubezpieczenie zdrowotne – Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby dysponujące pełnym ubezpieczeniem w Polsce, nie zawsze podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w Niemczech. Zgodnie z przepisami unijnymi, powinniśmy być ubezpieczeni w jednym kraju Unii Europejskiej. Decyzja o zakresie usług budowlanych, świadczonych w ramach Gewerbe, ma również wpływ na późniejsze obowiązki ubezpieczeniowe.

    Ubezpieczenie Emerytalne – Jeżeli wykonywana profesja należy do rzemiosła, które wymaga zezwolenia, wówczas przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacenia ubezpieczenia emerytalnego. Obowiązek nie dotyczy przedsiębiorców wykonujących pracę zbliżoną do rzemiosła, których profesja nie mieści się w „Handwerksordnung”. Ponadto zwolnieni z opłat są osoby generujące bardzo mały dochód do 450 euro miesięcznie, a także osoby już pobierające świadczenia emerytalne.

    Ubezpieczenie Wypadkowe BG-Bau „Berufsgenossenschaft”  – Do członkostwa w  BG-Bau są zobowiązane wszystkie firmy budowlane. Jest to stowarzyszenie jako ustawowe ubezpieczenie wypadkowe w branży budowlanej.

    Opłacanie składek w kasie urlopowej SOKA – BAU

    Przedsiębiorca prowadzący firmę budowlaną w Niemczech ma obowiązek rejestracji w Kasie SOKA-BAU. Pracodawca ma obowiązek do odprowadzania składek dla pracowników na poczet urlopów pracowniczych. Wysokość składki jest naliczane jako 15,40%  od zarobków brutto pracowników i nie mogą pomniejszać wynagrodzenia pracownika. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek do 15 dnia miesiąca za każdego pracownika.

    Kasa urlopowa SOKA- BAU funkcjonuje w następujący sposób. Pracownik korzysta z płatnego urlopu i pracodawca wypłaca pełne wynagrodzenie pracownikowi. Pracodawca jednak może zażądać zwrotu kosztów urlopu z SOKA-BAU. Co więcej, jeżeli pracownik nie skorzystał z urlopu i przejdzie do nowego pracodawcy, wówczas nowy pracodawca może także uzyskać rekompensatę kosztów urlopu z SOKA-BAU. Ponadto jeżeli pracownik nie wykorzystał przysługującego płatnego urlopu, wówczas może uzyskać ekwiwalent z SOKA-BAU.

    Podatki w firmie budowlanej w Niemczech

    Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, ma obowiązek ewidencjonowania wszystkich przychodów i rozchodów oraz składania corocznych deklaracji podatkowych w urzędzie skarbowym, niezależnie od tego, czy zostały osiągnięte zyski. W przypadku niezłożenia deklaracji podatkowej, urząd sam oszacuje obroty i zyski, i na tej podstawie obliczy podatek.

    Umsatzsteuer to podatek VAT. Większość firm jest zobowiązanych do uiszczenia Umsatzsteuer. Firmy odprowadzające Umsatzsteuer powinny się zarejestrować do VAT. Rejestracja odbywa się sprawnie, można jej dokonać za pomocą e-maila. Rejestrując się do VAT w Niemczech, będziemy musieli dokonywać rozliczeń podatkowych drogą elektroniczną poprzez aplikację ELSTERFormular.

    Einkommensteuer to podatek dochodowy od osób fizycznych. Stawka podatku waha się od 14% do 42% lub 45%, w zależności od wielkości dochodu i klasy podatkowej. Ponadto należy opłacić podatek kościelny oraz podatek solidarnościowy. Podatek jest rozliczany raz w roku do 31 lipca lub do końca roku, jeśli korzystamy z usług doradcy podatkowego.

    Gewerbesteuer to podatek od działalności gospodarczej, a jego wysokość zależy od gminy i terenu prowadzenia firmy. Po rozliczonym pierwszym roku podatkowym Finanzamt, niemiecki urząd skarbowy, ustala zaliczki na poczet Einkommensteuer oraz na poczet Gewerbesteuer, który należy opłacać kwartalnie.

    Bauabzugsteuer to szczególny rodzaj podatku od usług budowlanych. Podatkiem są objęte firmy budowlane, które wykonują prace budowlane na terenie Niemiec. Do tych prac należy naprawa, konserwacja oraz usuwanie obiektów budowlanych. Podatek wynosi 15 % od wartości zleconej usługi budowlanej. Podatek zostaje potrącony przez zleceniodawcę z faktury wystawionej poprzez podwykonawcę czyli zleceniobiorcę. Zleceniodawca ma obowiązek przekazania podatku do Finanzamtu do dziesiątego dnia miesiąca po zakończeniu wykonywania usługi.

    Opłacona kwota stanowi zabezpieczenie ewentualnych przyszłych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego. Wraz zakończeniem roku podatkowego przedsiębiorca może wnioskować aby podatek Bauabzugsteuer zaliczyć na poczet podatku dochodowego lub uzyskać jego zwrot, jeżeli zobowiązania podatkowe z tytułu podatku są uregulowane. Uzyskanie zwrotu podatkowego nie jest łatwe i może być czasochłonne oraz może wymagać przedłożenia szczegółowej dokumentacji.

    Faktura w firmie budowalnej w Niemczech

    Na fakturze dla niektórych firm budowlanych powinna znaleźć się adnotacje „Paragraf 13”. „Nach § 13b UStG sind Sie als Leistungsempfänger Schuldner der Umsatzsteuer.“ Adnotacja oznacza, że to odbiorca usługi podlega podatkowi od wartości dodanej. Jeżeli korzystacie z polskiego programu do faktur Comarch ERP XT, istnieje możliwość stworzenia wzoru faktury i dodania adnotacji „Paragraf 13” dla firmy budowlanej.

    Program Comarch ERP XT jest przeznaczony dla polskich przedsiębiorców i firm budowlanych w Niemczech. Jest to program w języku polskim umożliwiający wystawienie faktur w języku niemieckim. ERP XT umożliwia wystawienie faktury z użyciem telefonu komórkowego poprzez aplikacje na Androida lub iOS. Program umożliwia natychmiastowe wysłanie faktury drogą mailową do kontrahenta biznesowego lub księgowego.

    Z programu można skorzystać bezpłatnie przez okres jednego miesiąca, dlatego warto zarejestrować się i samemu go sprawdzić. Możesz zrobić to klikając w link  www.erpxt.de/faktury-w-jezyku-niemieckim.

    Podsumowanie

    Branża budowlana w Niemczech jest jednym z wiodących sektorów gospodarki niemieckiej. Dlatego osoba dysponująca odpowiednim doświadczeniem i wiedzą na temat branży budowlanej może odnieść sukces. Niemniej jednak, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów oraz działania zgodnego z niemieckim prawem. Własna firma to także obowiązek płacenia podatków i rozliczania się z urzędem skarbowym. Dlatego warto sięgnąć po wsparcie zaufanego księgowego oraz sprawdzonych narzędzi takich jak program do faktur i zarządzania firmą Comarch ERP XT. Przedstawione powyżej wskazówki z pewnością ułatwią prowadzenie firmy budowlanej w Niemczech.

    * Artykuł przedstawia ogólny proces rejestracji i prowadzenia firmy budowlanej w Niemczech. Poszczególne elementy mogą się różnić ze względu na profile firm budowlanych. Powyższy artykuł jest formą poradnikową, które zawierają ogólne wskazówki na temat prowadzenia firmy budowlanej w Niemczech. Firma Comarch nie występuje w formie doradcy podatkowo-prawnego i nie bierze odpowiedzialności za opublikowane treści.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x