26.05.2020

Święto Ziemniaka w Niemczech – kiedy ma miejsce i jak jest obchodzone?

Święto Ziemniaka (niem. Kartoffelfest), jest w Niemczech regularnie powtarzającym się wydarzeniem po zbiorach ziemniaków, gdzie nacisk kładzie się na konsumpcję ziemniaków oraz wspólne biesiadowanie. Najczęściej ma ono miejsce na początku lub w połowie września. Uczestnikom Świąt Ziemniaka oferowane są dania na bazie ziemniaków. Popularne są sałatka ziemniaczana, ziemniaki w marynarce, frytki i placki ziemniaczane. Święta Ziemniaka organizowane na większą skalę, oferują również program muzyczny, przejażdżki bryczkami konnymi oraz stragany sprzedające różnego rodzaju produkty rolne.

Tło historyczne Święta Ziemniaka w Niemczech

Pierwsze Święto Zmieniaka obchodzone było przez Christiana Gotthilfa Salzmanna 9 października 1789 roku. W Lipsku do ok. 1830 r. obchodzono Święto Ziemniaka, podczas którego przygotowywano 80 dań wyłącznie z ziemniaków, chleba ziemniaczanego i napojów z bezkofeinowej brandy ziemniaczanej.

Nowoczesne Święta Ziemniaka odbywają się prawie wyłącznie w rejonach wiejskich. W Niemczech mają one miejsce między innymi w Maihingen, Wülfrath, Wehnsen, Kakerbeck, Herbern, Netzen, Nellingen, Brietlingen, Memmendorf, Taucha, Großwaltersdorf i w wielu innych mniejszych miejscowościach/wioskach.

Więcej o niemieckich świetach przeczytacie w kategorii „Niemieckie święta”.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o
155,706FaniLubię
3,215ObserwującyObserwuj