14.08.2020

Chrzest w Niemczech – oto jakie formalności należy spełnić!

Chrzest jest pierwszym i najważniejszym sakramentem każdego człowieka, żyjącego zgodnie z zasadami religii chrześcijańskiej. Pierwszym, ponieważ bez niego nie można dostąpić kolejnych, a najważniejszym, ponieważ  stanowi fundament całego życia osoby wierzącej.

Chrzest w Niemczech – formalności

Aby móc w Niemczech ochrzcić dziecko, rodzice (a przynajmniej jedno z nich) muszą należeć do Kościoła katolickiego. Oprócz tego powinni oni:

  1. Zgłosić się do urzędu parafialnego
  2. Posiadać akt urodzenia dziecka
  3. Podać dokładne dane rodziców chrzestnych (dane osobowe, adres)

Rodzice chrzestni są z kolei zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia ze swojej parafii, że są godni, aby pełnić tę funkcję:

  • Dla osób żyjących w Niemczech takim dokumentem będzie „ Patenschein”,  potwierdzający przynależność do Kościoła katolickiego
  • Dla osób żyjących w Polsce będzie to zaświadczenie, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami

Jakie warunki muszą spełniać rodzice chrzestni?

W związku z tym, że prawo kanoniczne, obowiązujące w Kościele katolickim jest takie samo bez względu na kraj, rodzice chrzestni muszą spełniać takie same warunki, jakie obowiązują w Polsce. Wraz z rodzicami dziecka mają oni za zadanie zapewnić mu rozwój życia religijnego, dawać mu własnym życiem przykład wiary i pomagać mu prowadzić życie chrześcijańskie, zgodnie z otrzymanym sakramentem, wiernie spełniając związane z nim zadania.

Do przejęcia obowiązków matki bądź ojca chrzestnego może zostać dopuszczony ten, kto:

– jest członkiem Kościoła katolickiego i otrzymał już sakrament Komunii Świętej oraz bierzmowania
– prowadzi życie w zgodzie z wyznawaną wiarą
– ma skończone 16 lat, chyba że proboszcz diecezji ustalił inny wiek lub jeśli ksiądz jest zdania, że istnieje ważny powód, który by uzasadniał wyjątek w kwestii wieku
– jest wolny od wszelkich kar kanonicznych nałożonych lub zadeklarowanych na mocy prawa
– nie jest ojcem ani matką chrzczonego
– został wybrany przez odbiorcę sakramentu chrztu lub jego rodziców lub przedstawicieli rodziców lub w razie ich nieobecności przez księdza oraz ma odpowiednie kwalifikacje i chęci, aby sprostać temu zadaniu.

Osoba niebędąca katolikiem może w wyjątkowej sytuacji zostać rodzicem chrzestnym, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że drugi rodzic chrzestny jest katolikiem.

W dniu chrztu należy się stawić w kościele około 15 minut przed rozpoczęciem ceremonii. Należy mieć ze sobą świecę oraz białą szatkę dla dziecka.

Przed chrztem rodzice dziecka jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi, a podczas mszy świętej przyjąć komunię.

Koszty chrztu w Niemczech

Sam chrzest jest w Kościele katolickim bezpłatny. Dotyczy to również Niemiec. Mimo to, warto dopytać w parafii, czy rzeczywiście tak jest. Czasami może być tak, że jeśli chrzest ma się odbyć w inny dzień, niż w niedzielę, powstaną jakieś koszty. Często uwzględnia się jednak specjalne życzenia i terminy nie pobierając za to żadnej opłaty. Mile widziane są jednak dobrowolne ofiary pieniężne, których wysokość jest kwestią indywidualną. Oprócz tego należy się liczyć z następującymi kosztami:

  • Strój do chrztu: 50 euro
  • Buty do chrztu: 20 euo
  • Świeca: 20 euro

Oczywiście powyższe koszty są kosztanu szacunkowymi i mogą się znacznie różnić.

Chrzest w przypadku zagrożenia życia

Każda osoba (nawet niebędąca katolikiem i niewierząca) może w sytuacji zagrożenia życia udzielić sakramentu chrztu. Należy wtedy trzy razy skropić normalną wodą głowę osoby chrzczonej i wypowiedzieć przy tym jej imię oraz następujące słowa: „Chrzczę Cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. W dalszej kolejności trzeba zmówić modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.“

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Nasza redakcja poleca

Chcesz kupić tańsze bilety do Europa Park, Disneyland Paris albo innego parku rozrywki? A może tańszy bilet do Tropical Islands albo na spektakularny musical „Król lew”? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj na www.travelcircus.de!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x