Schülerpraktikum, czyli praktyki uczniowskie w Niemczech: na co należy zwrócić uwagę składając podanie?

    W okresie szkolnym wielu uczniów w Niemczech odbywa praktyki – często przez kilka tygodni w dziewiątej lub jedenastej klasie. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać ubiegając się o możliwość odbycia praktyk.

    Praktyki uczniowskie w Niemczech: jak może wyglądać ich przebieg?

    Praktyki szkolne są w Niemczech często nieodłączną częścią procesu kształcenia. Określa się czas ich trwania, zarysowuje ich przebieg i wyznacza wizytę nauczyciela w firmie, w której odbywają się praktyki. Na koniec sporządzany jest raport opisujący doświadczenia zdobyte przez ucznia. Miejsca, w którym odbędą się praktyki, uczniowie szukają na własną rękę.

    Zwykle temat dotyczący przygotowywania dokumentów aplikacyjnych pojawia się na zajęciach, więc uczniowie posiadają już pewna wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać podanie.

    Szukając odpowiedniego miejsca na praktyki, warto zadzwonić do różnych firm. Często nie ogłasza się wprost możliwości odbycia praktyk uczniowskich, a tak naprawdę firmy oferują taką współpracę.

    Ubieganie się o praktyki szkolne: list motywacyjny, życiorys, świadectwo

    Podanie o przyjęcie na praktyki uczniowskie często nie jest tak rozbudowane jak w przypadku ubiegania się o miejsce w ramach kształcenia zawodowego (niem. Ausbildung), ale nie powinno w nim zabraknąć podstawowych elementów. Z pewnością należy przygotować list motywacyjny, życiorys i ostatnie świadectwo. Nie trzeba natomiast załączać zdjęcia kandydata. Jeśli posiadacie inny ważny dokument, który może Was wyróżnić na tle innych aplikujących, również możecie go załączyć. Może to być na przykład specjalny certyfikat językowy.

    Coraz więcej aplikacji składanych jest online, dlatego warto zapytać, czy wymagane jest przesłanie dokumentów tradycyjną pocztą, czy wystarczy załączyć je w wiadomości e-mail.

    Jeśli podanie jest wysyłane pocztą, wymagana jest teczka aplikacyjna (niem. Bewerbungsmappe). List motywacyjny należy umieścić osobno, na samej górze – informuje portal Karrierebibel.de. Z kolei strona tytułowa, CV, świadectwo i ewentualne inne certyfikaty powinny być wpięte.

    Uwaga: nigdy nie wysyłajcie oryginałów świadectw lub innych certyfikatów.

    Składanie podań drogą elektroniczną

    Jeśli wystarczy przesłanie aplikacji pocztą elektroniczną, list motywacyjny można napisać w polu tekstowym wiadomości e-mail – informuje portal Bewerbung-tipps.de. Ponadto należy załączyć list motywacyjny, CV, świadectwo i ewentualne inne certyfikaty jako plik PDF.

    List motywacyjny przesyłany pocztą elektroniczną

    Zasadniczą treść listu motywacyjnego można wpisać w polu tekstowym. Ważne jest, aby wyjaśnić podstawowe kwestie, w tym czas trwania praktyk i preferowany termin. Warto wcześniej dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za przyjmowanie aplikacji, wówczas można zwrócić się bezpośrednio do tej osoby – ma to bardziej osobisty charakter i pokazuje zainteresowanie firmą.

    • Zwrot grzecznościowy
    • Wstęp: informacje na temat motywacji i predyspozycji
    • Treść zasadnicza: dlaczego właśnie ta firma i obszar działalności; dwa do trzech akapitów
    • Zakończenie: jedno zdanie, pozdrowienie
    • Podpis
    • Załączniki

    Życiorys: jak powinien wyglądać w przypadku ubiegania się o przyjęcie na praktyki uczniowskie

    W przypadku uczniów CV jest jeszcze dość krótkie, ponieważ nie zawiera takich sekcji jak wykształcenie, czy przebieg kariery zawodowej. Zazwyczaj wymagane jest CV tabelaryczne, które powinno mieć długość jednej strony. Celem jest przejrzyste przedstawienie poszczególnych elementów.

    • Nagłówek: Lebenslauf (CV)
    • Persönliche Daten: tu należy podać dane osobowe, tj. imię i nazwisko, adres, dane kontaktowe, datę i miejsce urodzenia
    • Schulischer Werdegang: tutaj należy podać do jakich szkół się uczęszczało; po lewej stronie należy podać miesiąc i rok, a po prawej nazwę szkoły
    • Praktika: jeśli zostały już ukończone jakieś praktyki
    • Ferienjobs: prace wakacyjne, opcjonalnie
    • Außerschulisches Engagement: zajęcia pozalekcyjne, na przykład członkostwo w jakimś stowarzyszeniu
    • Besondere Kenntnisse: szczególne umiejętności, np. językowe lub informatyczne
    • Ort, Datum und Unterschrift: miejsce, data i podpis

    Opcjonalnie można wspomnieć o hobby – w życiu zawodowym aktualnie raczej odchodzi się od podawania hobby w CV, ponieważ zazwyczaj nie ma to znaczenia w kontekście ubiegania się o dane stanowisko.

    Źródło: www.tz.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x