Jakie jest średnie zużycie wody w Niemczech?

  Jeśli oszczędzamy wodę, robimy coś dla środowiska i wydajemy mniej pieniędzy. Ale jaki poziom zużycia wody można uznać za normalny? I dlaczego nadmierne oszczędzanie wody nie jest wcale takie dobre?

  Łatwo jest zmniejszyć własne zużycie wody: zakręcać kran podczas namydlania rąk lub mycia zębów, używać przycisku zatrzymania spłukiwania w toalecie lub myć naczynia i warzywa w misce, a nie pod bieżącą wodą. Pomimo stosowania się do wskazówek dotyczących oszczędzania wody, niektórzy uważają, że muszą jeszcze bardziej ograniczyć jej zużycie. Gdzie oszczędzanie wody ma sens? I jakie jest średnie zużycie wody na mieszkańca w Niemczech?

  Porównanie zużycia wody

  Według Federalnego Związku Gospodarki Energetycznej i Wodnej (niem. Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft, BDEW), średnie dzienne zużycie wody na mieszkańca w Niemczech w 2021 r. wyniosło 127 litrów. W 2017 r. były to niecałe 123 litry. Większość wody pitnej jest wykorzystywana do higieny osobistej, np. brania prysznica i kąpieli (36 proc.), do spłukiwania toalet (27 proc.) i do prania ubrań (12 proc.). Najważniejszym powodem tego wzrostu jest sucha pogoda w ostatnich latach – wyjaśnia BDEW.

  Zużycie wody zależy jednak również od wielkości gospodarstwa domowego:

  • w jednoosobowym gospodarstwie domowym dzienne zużycie wody wynosi średnio 129 litrów
  • w dwuosobowym gospodarstwie domowym zużycie wody wynosi średnio 93 metry sześcienne rocznie – około 254 litry dziennie
  • trzy osoby zużywają około 140 metrów sześciennych wody rocznie – około 381 litrów dziennie

  Zużycie wody w gospodarstwie domowym nie wzrasta proporcjonalnie do liczby osób. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zużycie wody na przykład do sprzątania budynku lub podlewania roślin nie jest powiązane z liczbą osób.

  Oto ile kosztuje zużycie wody w Niemczech

  Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Niemczech wynosi 0,2 centa – dwa euro za metr sześcienny. W zależności od kraju związkowego, w którym woda jest zużywana, koszt ten może być jednak wyższy lub niższy. Cena wody może się również różnić w zależności od regionu.

  Ważne jest, aby wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko świeżej wody, ale także ścieków – firmy zaopatrujące mieszkańców w wodę pobierają również opłaty za ścieki. Dotyczą one zarówno pobranej świeżej wody, jak i deszczówki. Podnosi to cenę jednego litra wody do 0,43 centa.

  W związku z tym jednoosobowe gospodarstwo domowe płaci około 57 euro, dwuosobowe gospodarstwo domowe prawie 112 euro, a trzyosobowe gospodarstwo domowe około 170 euro za zimną wodę pitną.

  W przypadku ciepłej wody koszty znowu rosną. Ceny zależą od sposobu podgrzewania wody.

  Zmniejszone zużycie wody to także oszczędność energii

  Jeśli zmniejszycie zużycie wody, zaoszczędzicie również energię, która jest potrzebna do uzdatniania wody – wyjaśnia Lilian Neuer z organizacji ekologicznej Bund für Umwelt und Naturschutz (BUND).

  Dzienne zużycie ciepłej wody na osobę wynosi od 30 do 45 litrów.

  Oto dlaczego zużycie wody nie powinno być zbyt niskie

  Według Martina Weyanda z BDEW, ważne jest, aby oszczędnie korzystać z zasobów wody, ale przesadne oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym nie zawsze ma sens. „Wręcz przeciwnie, prowadzi to do problemów z rurociągami wody pitnej i kanalizacją” – wyjaśnia.

  Rzecz w tym, że jeśli zużywa się zbyt mało wody, rurociągi i rury kanalizacyjne nie są wystarczająco przepłukiwane. Pozostałości zalegają w rurach i mogą prowadzić do ich zatkania. W rezultacie firmy zaopatrujące mieszkańców w wodę muszą ręcznie czyścić kanały, a następnie spłukiwać je wodą. Takie działania nie pozwalają zaoszczędzić ani zasobów, ani pieniędzy. Koszty usunięcia problemu mogą być bowiem w części przerzucane na gospodarstwa domowe poprzez podwyżki cen wody – wyjaśnia Weyand. „Wzrastają one, jeśli kanalizacja lub rurociągi wody pitnej muszą być dodatkowo przepłukiwane ze względów higienicznych.”

  Jak oszczędzać wodę i energię

  Zmniejszenie temperatury wody i skrócenie czasu kąpieli pod prysznicem pozwala nie tylko oszczędzać wodę, ale także energię i zmniejszyć emisje CO2. Według centrum konsumenckiego, około 13 proc. zużycia energii w gospodarstwach domowych wynika z podgrzewania wody.

  Oprócz tego warto podlewać rośliny w ogrodzie deszczówką, natychmiast naprawiać cieknący kran, a także brać prysznic zamiast kąpać się w wannie.

  Źródło: www.t-online.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  coalaa

  o jakich oszczednosciach sie pisze? Niemcy dalej komuną stoja. Licznikow wody brak w wiekszosci
  budynkow wielorodzinnych. U mnie stan zuzycia wody jest dzielony na 8 budynkow, i placi sie za mieszkanie a nie liczbe osob zameldowanych. Z pradem jest jeszczee gorzej. Im wiecej sie go zuzyje tym mniej on kosztuje. Nie pisze tu o nowych mieszkaniach i prywatnych.
  I jak tu oszczedzac?

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

  Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x