Przepis na wyższą emeryturę – co zrobić, aby zapewnić sobie odpowiedni standard życia na starość?

  Ile trzeba oszczędzać, aby jesień naszego życia była pozbawiona problemów finansowych? Może być wiele odpowiedzi na to pytanie. W tym artykule zaprezentujemy Wam jedną z możliwych, opracowaną przez ekspertów z Fidelity Investments. Ich podejście jest następujące: od 25. roku życia należy odkładać około 15 procent swoich dochodów, przez całe życie inwestować średnio około 50 procent swoich oszczędności w akcje, a na emeryturę przejść w wieku 67 lat (a nie 63). Wtedy, według Fidelity, standard życia, jakim cieszymy się przed emeryturą, może być utrzymany także po zakończeniu aktywności zawodowej.

  Oszczędzanie z planem – aby cieszyć się życiem na emeryturze

  Na emeryturze powinno się mieć do dyspozycji dziesięciokrotność tego, co zarabiało się przed emeryturą. A zatem jeśli tuż przed emeryturą zarabiacie na przykład 50 tys. euro rocznie, po przejściu na emeryturę na Waszym koncie oszczędnościowym powinno się znajdować łącznie 500 tys. euro. To pozwoli Wam utrzymać dotychczasowy poziom życia.

  Regularnie odkładaj część swojego dochodu

  Zgromadzenie sporej kwoty wynoszącej 500 tys. euro jest dla większości ludzi dużym wyzwaniem. Eksperci Fidelity uważają jednak, że jest na to dużo czasu. Jak podaje portal chip.de, sugerują oni, aby do 30. roku życia zaoszczędzić kwotę odpowiadającą co najmniej rocznym dochodom. Następnie do 40. roku życia – jej trzykrotność, do 50. roku życia – sześciokrotność, a do 60. roku życia – ośmiokrotność. Oczywiście wiele zależy od innych czynników. Istotną rolę odgrywa np. wiek emerytalny, indywidualna długość życia i oczekiwany standard życia na emeryturze.

  Życia nie da się zaplanować

  Opisane wyżej podejście wydaje się racjonalne. Ale życie nie zawsze układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Byłoby idealnie, gdyby w ciągu dziesięciu lat można było po prostu odłożyć kwotę odpowiadającą dochodowi z jednego roku lub nawet kilku lat. Ale niestety, najczęściej działa to tylko w teorii. Dzieci, choroby, kryzysy – to tylko kilka przykładów na to, dlaczego nasz plan na oszczędzanie nie zawsze funkcjonuje. Również sama gospodarka, kursy akcji na giełdzie, a czasem po prostu zwykły pech przeszkadzają w realizacji tego w gruncie rzeczy tak dobrze przemyślanego planu. Nie ma więc sensu na siłę próbować wprowadzać go w życie – tak naprawdę bowiem najważniejsze jest oszczędzanie.

  Wskazówka: oszczędzajcie zgodnie z zasadą dziesięciu procent

  Im wcześniej zaczniecie oszczędzać, tym więcej uda Wam się zgromadzić pod koniec Waszej aktywności zawodowej. Eksperci z portalu chip.de zalecają oszczędzanie kwoty odpowiadającej co najmniej dwucyfrowemu procentowi dochodu netto. Należy więc regularnie odkładać kwotę stanowiącą minimum dziesięć procent wynagrodzenia. Jeśli te oszczędności zostaną mądrze zainwestowane, mogą zapewnić Wam komfort życia na emeryturze. Warto na przykład przyjrzeć się funduszom ETF lub obligacjom.

  Źródło: Merkur.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x