polisa.de
    polisa.de

    Pomoc niemieckiego rządu w związku z kryzysem: Oto kiedy można się spodziewać jakich pieniędzy!

    Kategoria:
    polisa.de

    Rząd kanclerza Olafa Scholza (64 lata, SPD) wiele obiecał mieszkańcom Niemiec: 200-miliardowa pomoc ma ich uratować przed brutalnym wzrostem kosztów w zimie. Niestety wszędzie są problemy z wypłacaniem

    Grudniowa pomoc nadzwyczajna (Dezember-Soforthilfe) 

    Grudniowa pomoc nadzwyczajna ma złagodzić szok kosztowy: Dla 25 mln odbiorców gazu i ciepła miejskiego pojawiła się nadzieja, że grudniowa opłata zostanie zniesiona. Teraz, na kilka dni przed grudniem, wiadomo jednak, że z pomocy skorzysta bezpośrednio tylko część uprawnionych.

    Państwowy bank rozwoju KfW przekaże należne raty dostawcom gazu przed 1 grudnia. To im jednak nie wystarcza. Dostawcy obawiają się, że pieniądze nie dotrą na czas. A krótkotrwałe opóźnienie w płatności ma dramatyczne konsekwencje dla ich zdolności płatniczej.

    W rezultacie najpierw obciążają konto klienta, aby być po bezpiecznej stronie i rozliczają pomoc grudniową później. Ci, którzy pilnie potrzebują pomocy teraz będą mocno zawiedzeni.

    Axel Gedaschko (63), prezes branży mieszkaniowej (GdW), ostrzega w przed fałszywymi nadziejami wśród lokatorów: Udawanie, że ulga nadejdzie w grudniu, jest „grubą złośliwością”. „Tylko w ułamku przypadków odliczenie gazu zostanie przejęte przez państwo już w grudniu”.

    Dodatek mieszkaniowy zostanie przelany później

    To miał być wielki pomysł minister budownictwa Klary Geywitz (46, SPD): Nowy dodatek mieszkaniowy miał pomóc przede wszystkim osobom o niskich dochodach w radzeniu sobie ze stale rosnącymi kosztami mieszkań. Plan: Od 1 stycznia 2023 roku dwa miliony gospodarstw domowych powinny skorzystać z wyższego dodatku mieszkaniowego (Wohngeld). Na razie jest to około 620 tys. gospodarstw domowych.

    Biurokracja uniemożliwia szybką pomoc! „Mamy do czynienia z ogromną górą plików!”, Klara Geywitz powiedziała w środę redakcji niemieckiego Bilda. Geywitz przyznała, że rozpatrywanie nowych wniosków o dodatek mieszkaniowy zajmie dużo czasu. Nowe wnioski, które wpłynęły do 1 stycznia – daty przedłużenia – w niektórych przypadkach będą mogły zostać rozpatrzone dopiero w marcu.

    W tym przypadku pieniądze zostaną przekazane z mocą wsteczną – ale poszkodowane gospodarstwa domowe będą musiały do tego czasu płacić czynsz i media w normalnym trybie.

    Hamulec cen energii elektrycznej – też dopiero w marcu?

    Jeśli federalny minister gospodarki Robert Habeck (53, Zieloni) dopnie swego, to od 1 stycznia 2023 r. prywatne zużycie prądu ma być tańsze dzięki hamulcowi cenowemu prądu. Wtedy do 80 proc. zużycia z poprzedniego roku będzie obowiązywał limit w wysokości 40 centów za kilowatogodzinę.

    Przedsiębiorstwa komunalne są teraz przeciwne planom, aby hamulec cenowy dla energii elektrycznej zaczął obowiązywać już w styczniu. Ich zdaniem infrastruktura informatyczna zakładów komunalnych nie jest przystosowana do przeprowadzenia korekty cen w tak krótkim czasie. Podobnie jak w przypadku hamulca cen gazu dla gospodarstw domowych, przejście na euro jest więc możliwe dopiero w marcu.

    Zasiłek na dziecko i ulga podatkowa będą na czas

    Minister finansów Christian Lindner (43, FDP) zajął się amortyzowaniem skutków zimnej progresji (podwyżki podatków z powodu wzrostu cen): Pomoc ta opiera się na ulgach podatkowych.

    Zwiększona zostanie podstawowa ulga wolna od podatku, czyli kwota, od której podatki w ogóle stają się należne. Tym samym od 1 stycznia 2023 r. podatki będą w ogóle należne tylko od kwoty 10 908 euro – skorzystają na tym niemal wszyscy pracownicy podlegający opodatkowaniu. Od 2024 roku ministerstwo Lindnera pójdzie o jeden krok dalej: kwota wolna od podatku wzrośnie wtedy do 11 604.

    Najlepsze jest to, że większość osób nie musi robić nic więcej i automatycznie skorzysta z ulgi podatkowej.

    Rodzice też mogą się cieszyć: zasiłek na dzieci zostanie od 1 stycznia 2023 r. jednolicie podniesiony do 250 euro na dziecko, a od pierwszego stycznia wzrośnie też kwota wolna od podatku na dzieci i to do 8952 euro. Tylko to odciąży mieszkańców Niemiec o w sumie 18,6 mld euro w 2023 r.

    Chwiejny kandydat: bilet za 49 euro

    Odciążeniem dla obywateli ma być także obowiązujący w całych Niemczech bilet komunikacji lokalnej o wartości 49 euro – następca biletu o wartości 9 euro. Nie ma jednak pewności, czy zostanie on wprowadzony na czas, czyli do 1 stycznia.

    Pierwotny plan rządu federalnego zakładał, że zarówno rząd federalny, jak i kraje związkowe wniosą po 1,5 mld euro na sfinansowanie biletu. Jednak o szczegóły wciąż toczy się gorzka walka.

    Firmy transportowe uważają, że termin 1 stycznia 2023 roku jest nierealny. Potrzebują więcej czasu na wprowadzenie biletu i zmianę systemu taryfowego dla uczestniczących w nim związków komunikacyjnych. Proszą o wprowadzenie biletu dopiero od 1 marca 2023 roku – trzy miesiące później niż planowano.

    źródło: bild.de, t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    NAJWIĘCEJ ZAROBIĄ na podwyżce KINDERLGELD Pracownicy spoza Niemiec, dla nich przywilej – Ci wszyscy dostają – dostaną – Natomiast Niemcy, ci wszyscy nic nie dostaną, co są na zasiłkach, Hartz IV – ponieważ KINDERGELD jest liczony jako dochód – O ten wzrost będzie obniżony zasiłek

    NRW

    Większość siedzących na Hartz IV mogłaby sie wziąć do pracy, ale nie chce. Nie rozumiem dlaczego za lenistwo dostają pieniądze.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x