Olej opałowy z internetu: jak chronić się przed fałszywymi sklepami i oszustami działającymi w Niemczech?

    Wielu konsumentów w Niemczech korzysta z niskich cen oleju opałowego, aby już teraz napełnić swoje zbiorniki. Oszuści wykorzystują zwiększony popyt. Coraz częściej zdarza się, że wielu klientów kupuje olej opałowy w fałszywych sklepach za duże pieniądze, ale nigdy nie otrzymuje zamówionego towaru. Ale klienci mogą zostać oszukani również podczas dostawy.

    Dlatego instytucje konsumenckie radzą klientom, by zwracali uwagę na poniższe sygnały ostrzegawcze.

    Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?

    Jak rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą w internecie? Verbraucherzentrale NRW e.V. radzi, by zwrócić uwagę na poniższe punkty:

    • Podejrzany adres internetowy
      Należy sprawdzić, czy w adresie internetowym znajduje się standardowe rozszerzenie „.de” lub „.com”. Inne rozszerzenia powinny wzbudzić naszą czujność.
    • Metoda płatności
      Powinno być dostępnych kilka metod płatności do wyboru. Należy zawsze unikać zapłaty z góry. Warto korzystać z przyjaznych dla klienta metod płatności, które jednocześnie zapewniają ochronę naszych pieniędzy.
    • Ceny
      Cena nie powinna być zbyt niska. Ponadto dodatkowe koszty nie powinny być zbyt wysokie.
    • Znak jakości
      Należy sprawdzić, czy znaki jakości są zweryfikowane i autentyczne. Czasami można to zrobić, klikając na znak jakości. Powinno wówczas nastąpić przekierowanie do odpowiedniej strony.
    • Opinie klientów
      Warto poszukać opinii klientów na temat wybranego sprzedawcy internetowego.
    • Ogólne warunki handlowe
      Warto zapoznać się z treścią ogólnych warunków handlowych.

    Ponadto, przed zakupem oleju opałowego należy wejść na stronę internetową verbraucherzentrale.de, aby sprawdzić, czy wybrany przez nas sklep internetowy nie znajduje się na liście fałszywych sklepów.

    Oszustwa przy dostawach oleju opałowego

    Ale nawet gdy dostawa dotrze, klient nie jest chroniony przed oszustwami. Może się na przykład zdarzyć, że wskaźnik w cysternie pokaże większą ilość dostarczonego oleju opałowego lub napędowego niż w rzeczywistości. Według Bund der Energieverbraucher e. V., niemieckiego stowarzyszenia konsumentów korzystających z energii elektrycznej, może to być wynikiem domieszki powietrza lub manipulacji przy wskaźniku paliwa.

    Można uchronić się przed tym oszustwem poprzez:

    • zainstalowanie cyfrowego wskaźnika poziomu napełnienia zbiornika przed dostarczeniem oleju opałowego;
    • stałą obecność na miejscu podczas napełniania zbiornika;
    • prowadzenie dokładnego rejestru procesu napełniania zbiornika (data, godzina, czas trwania procesu napełniania, ilość pozostałego oleju w samochodzie dostawczym, imię i nazwisko kierowcy, numer tablicy rejestracyjnej pojazdu);
    • sprawdzenie naklejki z urzędu miar i wag na cysternie;
    • obserwowanie licznika.

    W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy niezwłocznie zgłosić reklamację, gdy cysterna z olejem jest jeszcze na miejscu. Należy porównać dane na wskaźniku poziomu napełnienia zbiornika z odczytem na wyświetlaczu w samochodzie dostawczym. Liczby te muszą być również zgodne z ilościami wskazanymi na potwierdzeniu odbioru dostawy. W razie potrzeby należy wezwać policję.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x