Więcej

  Od Renu do Haweli: przepisy na udane wakacje nad rzeką w Niemczech

  Uwielbiacie spędzać wakacje nad wodą? Jeśli tak, to nie zawsze musi to być morze. Również regiony położone nad rzekami mogą być świetnymi miejscami na pobyt urlopowy w Niemczech.

  Rzeki należą do najbardziej bogatych gatunkowo ekosystemów. Ale to nie jedyny powód, dla którego także najdłuższe rzeki w Niemczech oferują wiele możliwości spędzenia miło czasu na wycieczce lub krótkim urlopie. Oto najlepsze wskazówki dotyczące najdłuższych niemieckich rzek.

  Ren (Rhein) (865 kilometrów w Niemczech)

  Romantyczne miejsca, winnice i zabytkowe budowle ciągną się wzdłuż Renu. To jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1.233 kilometry, w tym 865 w Niemczech. Przepływa przez sześć krajów, wypływa z Alp Szwajcarskich i uchodzi do Morza Północnego.

  Do najchętniej fotografowanych miejsc należy zamek Stolzenfels w Koblencji (Koblenz) czy zakole rzeki Bopparder Hamm. Szczególnie popularnym szlakiem turystycznym wzdłuż Renu jest Rheinsteig, który ciągnie się przez 320 kilometrów i prowadzi z Bonn do Wiesbaden.

  Oprócz Bonn i Wiesbaden, nad Renem położona jest również Kolonia (Köln), która oferuje liczne zabytki. Wyjątkowy widok roztacza się z pierwszej w Europie kolejki linowej nad rzeką.

  • Inne atrakcje: Loreley (koło Sankt Goarshausen), Bingen am Rhein, Mysia Wieża w Bingen (Binger Mäuseturm), pomnik Niederwalddenkmal, miasto Bacharach
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Rhein-Radweg (1.230 kilometrów od Alp aż do Niderlandów)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – ze względów bezpieczeństwa

  Łaba (Elbe) (727 kilometrów w Niemczech)

  Ma źródła w Karkonoszach, na południe od Łabskiego Szczytu, na wysokości około 1.400 m n.p.m., w pobliżu polskiej granicy. Po stronie niemieckiej rzeka płynie przez Saksonię, Saksonię-Anhalt, Dolną Saksonię i Hamburg, a uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej Morza Północnego w okolicach Cuxhaven.

  Atrakcje wzdłuż Łaby to Szwajcaria Saksońska (Sächsische Schweiz), Góry Połabskie (Elbsandsteingebirge) oraz port w Hamburgu z ogromnymi kontenerowcami. W latach 70-tych i 80-tych Łaba była uważana za jedną z najbrudniejszych rzek europejskich. Jednak w międzyczasie stała się jednym z najbardziej bogatych w ryby akwenów w Europie, a jakość wody uległa znacznej poprawie.

  • Inne atrakcje: Most Bastei (Bastei-Brücke) w Szwajcarii Saksońskiej, Kościół Marii Panny (Frauenkirche) w Dreźnie, St.-Pauli-Landungsbrücken (Hamburg)
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Elbe-Radweg (1.220 kilometrów z Czech do niemieckiego wybrzeża Morza Północnego)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: raczej nie – niemiecki Urząd ds. Ochrony Środowiska i Energii odradza kąpiel w Łabie ze względów higienicznych i bezpieczeństwa

  Dunaj (Donau) (647 kilometrów w Niemczech)

  Dunaj to druga co do długości rzeka w Europie. W Niemczech liczy 647 kilometrów. Rzeka o łącznej długości ponad 2.800 kilometrów ma swój początek w Badenii-Wirtembergii. Przepływa przez osiem krajów i uchodzi do Morza Czarnego.

  Do najważniejszych miast położonych nad Dunajem należą Pasawa (Passau), Ratyzbona (Regensburg), Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad. Rejs po Dunaju to idealny sposób na odkrycie tych miejsc.

  Tereny położone w Niemczech nad Dunajem, różnorodną florę i faunę, możecie też podziwiać z wody płynąc kajakiem. Uwagę turystów zainteresowanych historią przykują liczne zamki i pałace, które znajdują się nad brzegami rzeki.

  • Inne atrakcje: Hala Wyzwolenia (Befreiungshalle) w Kelheim (na południe od Ratyzbony), Blautopf w Jurze Szwabskiej (Schwäbische Alb), zamek Greifenstein w Szwajcarii Frankońskiej (Fränkische Schweiz)
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Donau-Radweg (2.850 kilometrów z Donaueschingen do Bułgarii)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze w większości średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak i nie – kąpiel w Dunaju jest generalnie zabroniona, ale są wyznaczone miejsca do kąpieli: na przykład zatoka w Matting koło Ratyzbony czy Donau-Strandbar w miejscowości Deggendorf w Dolnej Bawarii

  Men (Main) (569 kilometrów w Niemczech)

  W pobliżu miasta Kulmbach położonego niedaleko od Bayreuth rzeki Czerwony Men (Roter Main) i Biały Men (Weißer Main) łączą się tworząc Men. Płynie zygzakiem przez Bamberg, Würzburg i Frankfurt w kierunku zachodnim i w Mainz-Kastel uchodzi do Renu.

  Wzdłuż trasy znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia, o których wciąż wie niewielu turystów. Należą do nich: region dla smakoszy Churfranken, który wyróżnia się idyllicznym krajobrazem winiarskim i miastem Miltenberg pełnym domów z muru pruskiego, zakole rzeki w pobliżu miasta Volkach i platforma widokowa Edelweiß, wysoka na 300 metrów ściana skalna w pobliżu miasta Karlstadt, skąd rozciąga się piękny widok na dolinę rzeki.

  • Inne atrakcje: brzeg Menu w Seligenstadt, ujście rzeki w pobliżu Mainz-Kostheim, stary most Alte Mainbrücke w Würzburgu, miasteczka winiarskie Hochheim i Flörsheim, twierdza Rüsselsheim, Opelvillen
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Main-Radweg (600 kilometrów przez Bawarię i Hesję)
  • Ukształtowanie terenu: trasy łatwe i średnio trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – nie ma ogólnego zakazu kąpieli, ale nie jest ona zalecana ze względów higienicznych i bezpieczeństwa

  Wezera (Weser) (451 kilometrów w Niemczech)

  Wezera powstała z połączenia rzek Werra i Fulda. Jej źródło znajduje się w pięknym miasteczku Hannoversch Münden w powiecie Getynga (Göttingen). Stąd Wezera płynie w kierunku północnym przez Dolną Saksonię, a w Bremerhaven uchodzi do Morza Północnego.

  Po drodze mija różne krajobrazy i warte zobaczenia miejscowości. Amatorzy fotografowania upodobali sobie zwłaszcza Hameln i Bremę (Bremen) ze względu na ich architekturę, np. domy z muru pruskiego, czy styl Weserrenaissance.

  • Inne atrakcje: Weserstein, starówka w Hannoversch Münden, pomnik cesarza Wilhelma w mieście Porta Westfalica
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Weser-Radweg (520 kilometrów z Hannoversch Münden do Morza Północnego)
  • Ukształtowanie terenu: głównie trasy o średnim stopniu trudności
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak i nie – generalnie odradza się kąpiele w Wezerze, ale są wyznaczone miejsca do kąpieli, takie jak plaża przy Café Sand w Bremie lub Badestrand Juliusplate w miejscowości Berne w Dolnej Saksonii

  Soława (Saale) (413 kilometrów w Niemczech)

  Rzeka Soława przepływa przez Bawarię, Turyngię i Saksonię-Anhalt. Ma swe źródło w Zell im Fichtelgebirge w Górnej Frankonii, a uchodzi do Łaby w Saksonii-Anhalt.

  Drugi co do długości dopływ Łaby prowadzi przez rozległe lasy mieszane, tereny zalewowe i rekreacyjne oraz miasta takie jak Jena, Halle an der Saale i Naumburg.

  Region Saale-Unstrut jest szczególnie znany z winnic: możecie więc połączyć zwiedzanie zabytkowych miast z degustacją wina. Na szczególną uwagę zasługuje na przykład katedra w Naumburgu, ale również miasto Weißenfels ma wiele do zaoferowania.

  • Inne atrakcje: ogród zoologiczny w Halle, zamek Giebichenstein i Państwowe Muzeum Prehistorii (Landesmuseum für Vorgeschichte) w Halle, obserwatorium słoneczne w Goseck, pałac Moritzburg w Zeitz, Rudelsburg i Saaleck
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Saale-Radweg (403 kilometry w Bawarii, Turyngii i Saksonii-Anhalt)
  • Ukształtowanie terenu: trasy o różnym stopniu trudności – od łatwych do trudnych
  • Czy nadaje się do kąpieli: kąpiel w Soławie nie jest zalecana ze względów higienicznych

  Sprewa (Spree) (382 kilometry w Niemczech)

  Swoje źródła ma na Pogórzu Łużyckim. Po około 400 kilometrach uchodzi do Haweli w berlińskiej dzielnicy Spandau.

  Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę wzdłuż Sprewy, czeka Was urozmaicona podróż: Pojezierze Łużyckie (Lausitzer Seenland), Spreewald, tętniąca życiem stolica Niemiec… Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

  Do tego dochodzą liczne możliwości spędzania czasu bezpośrednio nad rzeką, jak i w niej samej: możecie odkrywać Berlin z wody pływając na desce SUP lub zarezerwować klasyczny rejs po Sprewie. Z kolei będąc w Spreewaldzie najlepiej podróżować kajakiem.

  • Inne atrakcje: muzeum w Schlepzig (Bauernmuseum mit Agrartechnik), Spreebogenpark w Berlinie, Spreewaldmuseum w Lübbenau, przejażdżka czołgiem w Brandenburgii, piesze wędrówki w gminie Schlaubetal
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Spree-Radweg (380 kilometrów z Oberlausitzer Bergland do Berlina)
  • Ukształtowanie terenu: trasy łatwe i średnio trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – kąpiel w Sprewie nie jest zalecana ze względów bezpieczeństwa, jednak m.in. w ramach projektu Flussbad Berlin planowane jest udostępnienie odcinka Spreekanal w Berlinie do kąpieli

  Ems (371 kilometrów w Niemczech)

  Ems ma swe źródło w rezerwacie przyrody Moosheide w Hövelhof w powiecie Paderborn. Stąd rzeka przepływa przez wiele terenów przyrodniczych, przez miasto Münster i region Münsterland, przez Las Teutoburski (Teutoburger Wald) aż do Emden, gdzie rzeka uchodzi do Morza Północnego.

  Rezerwaty przyrody, liczne punkty widokowe i romantyczne szlaki piesze to tylko niektóre z atrakcji tego regionu. Między Hövelhof a Emden znajduje się wiele przytulnych kawiarenek z widokiem na rzekę Ems.

  W regionie Emsland znajduje się ponadto stocznia Meyer Werft z jednym z największych suchych doków na świecie, w której budowane są ogromne statki wycieczkowe. A w gminie Emsbüren znajduje się największa w Europie szkółka roślin doniczkowych i rabatowych.

  • Inne atrakcje: zamek Clemenswerth w Sögel, jezioro Dankernsee (na zachód od Haren w powiecie Emsland), Park Przyrody Bourtanger Moor-Bargerveen w Meppen, muzeum w Geeste Emsland Moormuseum, grobowce megalityczne
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Ems-Radweg (375 kilometrów z Hövelhof do Emden)
  • Ukształtowanie terenu: głównie trasy o średnim stopniu trudności
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak i nie – generalnie pływanie w Ems nie jest zabronione poza rezerwatami przyrody takimi jak Telgte, ale ze względów bezpieczeństwa zasadniczo odradza się kąpiele w tej rzece

  Neckar (362 kilometry w Niemczech)

  Źródło rzeki Neckar znajduje się w pobliżu miasta Schwenningen na południowym zachodzie Badenii-Wirtembergii, w rezerwacie przyrody Schwenninger Moos. Rzeka płynie dalej w kierunku Jury Szwabskiej (Schwäbische Alb), obok miasta Rottweil, przez Tybingę (Tübingen), Heilbronn i Heidelberg.

  Zabytkowe starówki, romantyczne zamki i liczne punkty widokowe to cechy charakterystyczne tutejszego krajobrazu. W regionie występują ponadto rzadkie gatunki roślin i zwierząt. W Mannheim rzeka Neckar uchodzi do Renu.

  Dolina rzeki Neckar należy do najpiękniejszych niemieckich krajobrazów. Szczególnie warte zobaczenia jest miasto Eberbach z zabytkowym centrum i licznymi domami z muru pruskiego.

  • Inne atrakcje: zamek Esslinger Burg, galeria sztuki Villa Merkel i park zwierząt Tierpark Nymphaea w Esslingen am Neckar, miasto Neckargemünd z zamkiem Reichenstein (Burg Reichenstein), niewysoki masyw górski Odenwald
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Neckar-Radweg (420 kilometrów z miejscowości Schwenningen do miasta Heidelberg)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – odradza się kąpiele w rzece Neckar ze względów higienicznych i bezpieczeństwa

  Hawela (Havel) (325 kilometrów w Niemczech)

  Hawela ma swoje źródło w pobliżu jeziora Mühlensee koło Ankershagen w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, a następnie przepływa przez takie kraje związkowe jak Brandenburgia, Berlin i Saksonia-Anhalt, by ostatecznie ujść do Łaby.

  Krajobraz pełen rzek i jezior zachęca do kontaktu z nieskażoną przyrodą. Szczególnie romantyczna jest wycieczka do Havelland – okolica stała się sławna dzięki balladzie Fontane’a „Herr von Ribbeck auf Ribbeck im Havelland”.

  Zarówno tutaj, jak i w innych miejscach wzdłuż rzeki, idealne warunki do aktywnego wypoczynku znajdą miłośnicy żeglarstwa i wędkarstwa. Nawet nie posiadając patentu żeglarskiego można na Haweli wynająć łódkę lub nawet łódź mieszkalną i obcować z przyrodą.

  Miasto Brandenburg an der Havel zostało w XII w. ustanowione stolicą Marchii Brandenburskiej. Przyciąga ono turystów ponad 1000-letnią historią.

  • Inne atrakcje: Naturpark Westhavelland (na zachód od Berlina), Steintorturm, Waldmops i Havel Plaue (Brandenburg an der Havel)
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Havel-Radweg (371 kilometrów od Pojezierza Meklemburskiego (Mecklenburgische Seenplatte) do ujścia Łaby)
  • Ukształtowanie terenu: głównie trasy łatwe i średnio trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak – oficjalne kąpieliska znajdują się m.in. w Berlinie: Badestelle Breitehorn Kladow – Gatow lub Badestelle Kuhhorn w dzielnicy Grunewald

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  15,600ObserwującyObserwuj
  266ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x