Więcej

  Od Renu do Haweli: przepisy na udane wakacje nad rzeką w Niemczech

  Polski Supermarket w Niemczech=

  Uwielbiacie spędzać wakacje nad wodą? Jeśli tak, to nie zawsze musi to być morze. Również regiony położone nad rzekami mogą być świetnymi miejscami na pobyt urlopowy w Niemczech.

  Rzeki należą do najbardziej bogatych gatunkowo ekosystemów. Ale to nie jedyny powód, dla którego także najdłuższe rzeki w Niemczech oferują wiele możliwości spędzenia miło czasu na wycieczce lub krótkim urlopie. Oto najlepsze wskazówki dotyczące najdłuższych niemieckich rzek.

  Ren (Rhein) (865 kilometrów w Niemczech)

  Romantyczne miejsca, winnice i zabytkowe budowle ciągną się wzdłuż Renu. To jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1.233 kilometry, w tym 865 w Niemczech. Przepływa przez sześć krajów, wypływa z Alp Szwajcarskich i uchodzi do Morza Północnego.

  Do najchętniej fotografowanych miejsc należy zamek Stolzenfels w Koblencji (Koblenz) czy zakole rzeki Bopparder Hamm. Szczególnie popularnym szlakiem turystycznym wzdłuż Renu jest Rheinsteig, który ciągnie się przez 320 kilometrów i prowadzi z Bonn do Wiesbaden.

  Oprócz Bonn i Wiesbaden, nad Renem położona jest również Kolonia (Köln), która oferuje liczne zabytki. Wyjątkowy widok roztacza się z pierwszej w Europie kolejki linowej nad rzeką.

  • Inne atrakcje: Loreley (koło Sankt Goarshausen), Bingen am Rhein, Mysia Wieża w Bingen (Binger Mäuseturm), pomnik Niederwalddenkmal, miasto Bacharach
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Rhein-Radweg (1.230 kilometrów od Alp aż do Niderlandów)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – ze względów bezpieczeństwa

  Łaba (Elbe) (727 kilometrów w Niemczech)

  Ma źródła w Karkonoszach, na południe od Łabskiego Szczytu, na wysokości około 1.400 m n.p.m., w pobliżu polskiej granicy. Po stronie niemieckiej rzeka płynie przez Saksonię, Saksonię-Anhalt, Dolną Saksonię i Hamburg, a uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej Morza Północnego w okolicach Cuxhaven.

  Atrakcje wzdłuż Łaby to Szwajcaria Saksońska (Sächsische Schweiz), Góry Połabskie (Elbsandsteingebirge) oraz port w Hamburgu z ogromnymi kontenerowcami. W latach 70-tych i 80-tych Łaba była uważana za jedną z najbrudniejszych rzek europejskich. Jednak w międzyczasie stała się jednym z najbardziej bogatych w ryby akwenów w Europie, a jakość wody uległa znacznej poprawie.

  • Inne atrakcje: Most Bastei (Bastei-Brücke) w Szwajcarii Saksońskiej, Kościół Marii Panny (Frauenkirche) w Dreźnie, St.-Pauli-Landungsbrücken (Hamburg)
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Elbe-Radweg (1.220 kilometrów z Czech do niemieckiego wybrzeża Morza Północnego)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: raczej nie – niemiecki Urząd ds. Ochrony Środowiska i Energii odradza kąpiel w Łabie ze względów higienicznych i bezpieczeństwa

  Dunaj (Donau) (647 kilometrów w Niemczech)

  Dunaj to druga co do długości rzeka w Europie. W Niemczech liczy 647 kilometrów. Rzeka o łącznej długości ponad 2.800 kilometrów ma swój początek w Badenii-Wirtembergii. Przepływa przez osiem krajów i uchodzi do Morza Czarnego.

  Do najważniejszych miast położonych nad Dunajem należą Pasawa (Passau), Ratyzbona (Regensburg), Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad. Rejs po Dunaju to idealny sposób na odkrycie tych miejsc.

  Tereny położone w Niemczech nad Dunajem, różnorodną florę i faunę, możecie też podziwiać z wody płynąc kajakiem. Uwagę turystów zainteresowanych historią przykują liczne zamki i pałace, które znajdują się nad brzegami rzeki.

  • Inne atrakcje: Hala Wyzwolenia (Befreiungshalle) w Kelheim (na południe od Ratyzbony), Blautopf w Jurze Szwabskiej (Schwäbische Alb), zamek Greifenstein w Szwajcarii Frankońskiej (Fränkische Schweiz)
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Donau-Radweg (2.850 kilometrów z Donaueschingen do Bułgarii)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze w większości średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak i nie – kąpiel w Dunaju jest generalnie zabroniona, ale są wyznaczone miejsca do kąpieli: na przykład zatoka w Matting koło Ratyzbony czy Donau-Strandbar w miejscowości Deggendorf w Dolnej Bawarii

  Men (Main) (569 kilometrów w Niemczech)

  W pobliżu miasta Kulmbach położonego niedaleko od Bayreuth rzeki Czerwony Men (Roter Main) i Biały Men (Weißer Main) łączą się tworząc Men. Płynie zygzakiem przez Bamberg, Würzburg i Frankfurt w kierunku zachodnim i w Mainz-Kastel uchodzi do Renu.

  Wzdłuż trasy znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia, o których wciąż wie niewielu turystów. Należą do nich: region dla smakoszy Churfranken, który wyróżnia się idyllicznym krajobrazem winiarskim i miastem Miltenberg pełnym domów z muru pruskiego, zakole rzeki w pobliżu miasta Volkach i platforma widokowa Edelweiß, wysoka na 300 metrów ściana skalna w pobliżu miasta Karlstadt, skąd rozciąga się piękny widok na dolinę rzeki.

  • Inne atrakcje: brzeg Menu w Seligenstadt, ujście rzeki w pobliżu Mainz-Kostheim, stary most Alte Mainbrücke w Würzburgu, miasteczka winiarskie Hochheim i Flörsheim, twierdza Rüsselsheim, Opelvillen
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Main-Radweg (600 kilometrów przez Bawarię i Hesję)
  • Ukształtowanie terenu: trasy łatwe i średnio trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – nie ma ogólnego zakazu kąpieli, ale nie jest ona zalecana ze względów higienicznych i bezpieczeństwa

  Wezera (Weser) (451 kilometrów w Niemczech)

  Wezera powstała z połączenia rzek Werra i Fulda. Jej źródło znajduje się w pięknym miasteczku Hannoversch Münden w powiecie Getynga (Göttingen). Stąd Wezera płynie w kierunku północnym przez Dolną Saksonię, a w Bremerhaven uchodzi do Morza Północnego.

  Po drodze mija różne krajobrazy i warte zobaczenia miejscowości. Amatorzy fotografowania upodobali sobie zwłaszcza Hameln i Bremę (Bremen) ze względu na ich architekturę, np. domy z muru pruskiego, czy styl Weserrenaissance.

  • Inne atrakcje: Weserstein, starówka w Hannoversch Münden, pomnik cesarza Wilhelma w mieście Porta Westfalica
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Weser-Radweg (520 kilometrów z Hannoversch Münden do Morza Północnego)
  • Ukształtowanie terenu: głównie trasy o średnim stopniu trudności
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak i nie – generalnie odradza się kąpiele w Wezerze, ale są wyznaczone miejsca do kąpieli, takie jak plaża przy Café Sand w Bremie lub Badestrand Juliusplate w miejscowości Berne w Dolnej Saksonii

  Soława (Saale) (413 kilometrów w Niemczech)

  Rzeka Soława przepływa przez Bawarię, Turyngię i Saksonię-Anhalt. Ma swe źródło w Zell im Fichtelgebirge w Górnej Frankonii, a uchodzi do Łaby w Saksonii-Anhalt.

  Drugi co do długości dopływ Łaby prowadzi przez rozległe lasy mieszane, tereny zalewowe i rekreacyjne oraz miasta takie jak Jena, Halle an der Saale i Naumburg.

  Region Saale-Unstrut jest szczególnie znany z winnic: możecie więc połączyć zwiedzanie zabytkowych miast z degustacją wina. Na szczególną uwagę zasługuje na przykład katedra w Naumburgu, ale również miasto Weißenfels ma wiele do zaoferowania.

  • Inne atrakcje: ogród zoologiczny w Halle, zamek Giebichenstein i Państwowe Muzeum Prehistorii (Landesmuseum für Vorgeschichte) w Halle, obserwatorium słoneczne w Goseck, pałac Moritzburg w Zeitz, Rudelsburg i Saaleck
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Saale-Radweg (403 kilometry w Bawarii, Turyngii i Saksonii-Anhalt)
  • Ukształtowanie terenu: trasy o różnym stopniu trudności – od łatwych do trudnych
  • Czy nadaje się do kąpieli: kąpiel w Soławie nie jest zalecana ze względów higienicznych

  Sprewa (Spree) (382 kilometry w Niemczech)

  Swoje źródła ma na Pogórzu Łużyckim. Po około 400 kilometrach uchodzi do Haweli w berlińskiej dzielnicy Spandau.

  Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę wzdłuż Sprewy, czeka Was urozmaicona podróż: Pojezierze Łużyckie (Lausitzer Seenland), Spreewald, tętniąca życiem stolica Niemiec… Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

  Do tego dochodzą liczne możliwości spędzania czasu bezpośrednio nad rzeką, jak i w niej samej: możecie odkrywać Berlin z wody pływając na desce SUP lub zarezerwować klasyczny rejs po Sprewie. Z kolei będąc w Spreewaldzie najlepiej podróżować kajakiem.

  • Inne atrakcje: muzeum w Schlepzig (Bauernmuseum mit Agrartechnik), Spreebogenpark w Berlinie, Spreewaldmuseum w Lübbenau, przejażdżka czołgiem w Brandenburgii, piesze wędrówki w gminie Schlaubetal
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Spree-Radweg (380 kilometrów z Oberlausitzer Bergland do Berlina)
  • Ukształtowanie terenu: trasy łatwe i średnio trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – kąpiel w Sprewie nie jest zalecana ze względów bezpieczeństwa, jednak m.in. w ramach projektu Flussbad Berlin planowane jest udostępnienie odcinka Spreekanal w Berlinie do kąpieli

  Ems (371 kilometrów w Niemczech)

  Ems ma swe źródło w rezerwacie przyrody Moosheide w Hövelhof w powiecie Paderborn. Stąd rzeka przepływa przez wiele terenów przyrodniczych, przez miasto Münster i region Münsterland, przez Las Teutoburski (Teutoburger Wald) aż do Emden, gdzie rzeka uchodzi do Morza Północnego.

  Rezerwaty przyrody, liczne punkty widokowe i romantyczne szlaki piesze to tylko niektóre z atrakcji tego regionu. Między Hövelhof a Emden znajduje się wiele przytulnych kawiarenek z widokiem na rzekę Ems.

  W regionie Emsland znajduje się ponadto stocznia Meyer Werft z jednym z największych suchych doków na świecie, w której budowane są ogromne statki wycieczkowe. A w gminie Emsbüren znajduje się największa w Europie szkółka roślin doniczkowych i rabatowych.

  • Inne atrakcje: zamek Clemenswerth w Sögel, jezioro Dankernsee (na zachód od Haren w powiecie Emsland), Park Przyrody Bourtanger Moor-Bargerveen w Meppen, muzeum w Geeste Emsland Moormuseum, grobowce megalityczne
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Ems-Radweg (375 kilometrów z Hövelhof do Emden)
  • Ukształtowanie terenu: głównie trasy o średnim stopniu trudności
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak i nie – generalnie pływanie w Ems nie jest zabronione poza rezerwatami przyrody takimi jak Telgte, ale ze względów bezpieczeństwa zasadniczo odradza się kąpiele w tej rzece

  Neckar (362 kilometry w Niemczech)

  Źródło rzeki Neckar znajduje się w pobliżu miasta Schwenningen na południowym zachodzie Badenii-Wirtembergii, w rezerwacie przyrody Schwenninger Moos. Rzeka płynie dalej w kierunku Jury Szwabskiej (Schwäbische Alb), obok miasta Rottweil, przez Tybingę (Tübingen), Heilbronn i Heidelberg.

  Zabytkowe starówki, romantyczne zamki i liczne punkty widokowe to cechy charakterystyczne tutejszego krajobrazu. W regionie występują ponadto rzadkie gatunki roślin i zwierząt. W Mannheim rzeka Neckar uchodzi do Renu.

  Dolina rzeki Neckar należy do najpiękniejszych niemieckich krajobrazów. Szczególnie warte zobaczenia jest miasto Eberbach z zabytkowym centrum i licznymi domami z muru pruskiego.

  • Inne atrakcje: zamek Esslinger Burg, galeria sztuki Villa Merkel i park zwierząt Tierpark Nymphaea w Esslingen am Neckar, miasto Neckargemünd z zamkiem Reichenstein (Burg Reichenstein), niewysoki masyw górski Odenwald
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Neckar-Radweg (420 kilometrów z miejscowości Schwenningen do miasta Heidelberg)
  • Ukształtowanie terenu: szlaki piesze średnio trudne i trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: nie – odradza się kąpiele w rzece Neckar ze względów higienicznych i bezpieczeństwa

  Hawela (Havel) (325 kilometrów w Niemczech)

  Hawela ma swoje źródło w pobliżu jeziora Mühlensee koło Ankershagen w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, a następnie przepływa przez takie kraje związkowe jak Brandenburgia, Berlin i Saksonia-Anhalt, by ostatecznie ujść do Łaby.

  Krajobraz pełen rzek i jezior zachęca do kontaktu z nieskażoną przyrodą. Szczególnie romantyczna jest wycieczka do Havelland – okolica stała się sławna dzięki balladzie Fontane’a „Herr von Ribbeck auf Ribbeck im Havelland”.

  Zarówno tutaj, jak i w innych miejscach wzdłuż rzeki, idealne warunki do aktywnego wypoczynku znajdą miłośnicy żeglarstwa i wędkarstwa. Nawet nie posiadając patentu żeglarskiego można na Haweli wynająć łódkę lub nawet łódź mieszkalną i obcować z przyrodą.

  Miasto Brandenburg an der Havel zostało w XII w. ustanowione stolicą Marchii Brandenburskiej. Przyciąga ono turystów ponad 1000-letnią historią.

  • Inne atrakcje: Naturpark Westhavelland (na zachód od Berlina), Steintorturm, Waldmops i Havel Plaue (Brandenburg an der Havel)
  • Najpopularniejsza trasa rowerowa: Havel-Radweg (371 kilometrów od Pojezierza Meklemburskiego (Mecklenburgische Seenplatte) do ujścia Łaby)
  • Ukształtowanie terenu: głównie trasy łatwe i średnio trudne
  • Czy nadaje się do kąpieli: tak – oficjalne kąpieliska znajdują się m.in. w Berlinie: Badestelle Breitehorn Kladow – Gatow lub Badestelle Kuhhorn w dzielnicy Grunewald

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  191ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Austria: Afgańczycy zgwałcili i zamordowali 13-latkę. Dzisiaj usłyszeli wyrok!

  W sensacyjnym wiedeńskim procesie w sprawie śmierci 13-letniej Leonii, która nastąpiła po wielogodzinnym gwałcie, ogłoszono w piątek po południu wyrok dla trzech oskarżonych Afgańczyków.O...

  Zamieszki w Belgii i Niderlandach: Ekspert ostrzega przed „nienawiścią do Zachodu” wśród migrantów

  Podpalali e-scootery, atakowali policjantów i rozbijali szyby samochodów. Europa dyskutuje o zamieszkach wywołanych przez młodych ludzi pochodzenia marokańskiego w Belgii i Niderlandach. Po zwycięstwie...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x