polisa.de
  polisa.de

  Przy jakim poziomie dochodów jest się uznawanym w Niemczech za „bogatego”?

  polisa.de

  2500 euro, 3000 euro lub nawet więcej – w którym momencie ktoś jest uznawany w Niemczech za bogatego? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wbrew pozorom, nie trzeba zarabiać milionów, aby być w Niemczech uznawanym za bogatego.

  Przy jakim dochodzie netto jest się uznawanym w Niemczech za bogatego?

  Czterocyfrowy dochód netto miesięcznie jest wystarczający, aby zostać uznanym za bogatego zgodnie z definicją. Przede wszystkim należy dokonać rozróżnienia między różnymi rodzajami bogactwa. Instytut Niemieckiej Gospodarki (iwd) rozróżnia bogactwo dochodowe i bogactwo majątkowe.

  Według iwd każdy w Niemczech, kto znajduje się wśród najbogatszych dziesięciu procent całej populacji pod względem dochodów, uznawany jest za bogatego. Ostatnie obliczenie tego dochodu miało miejsce w 2019 roku. Zgodnie z nim każdy w Niemczech, kto zarabia ponad 3850 euro netto jako osoba samotna, jest uznawany za bogatego. W przypadku dochodu na parę wartość ta jest mnożona przez 1,5, aby obliczyć, czy są one uważane za bogate. Mnożnik dla rodziny z dwójką dzieci wynosi 2,1. Para bez dzieci należy zatem do najbogatszych dziesięciu procent populacji w Niemczech ze wspólnym dochodem netto gospodarstwa domowego w wysokości 5780 euro, podczas gdy para z dwójką dzieci w wieku poniżej 14 lat potrzebuje na to 8090 euro netto.

  Od tego miesięcznego dochodu netto jest się w Niemczech uznawanym za bogatego według iwd:

  Sytuacja życiowaDochód netto
  Singiel3850 euro
  Para bez dzieci5780 euro
  Rodzina z dwoma dziećmi poniżej 14 roku życia8090 euro

  Przy jakim poziomie dochodów single i pary w Niemczech są uważane za bogate?

  Według iwd dochód netto obejmuje również dochody takie jak emerytury i płatności transferowe, a także zasiłki na dzieci. Ci, którzy po wszystkich odliczeniach i dochodach mają dochód netto w wysokości nieco ponad 2100 euro miesięcznie, znajdują się w środku stawki. Według Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych ludzie w Niemczech za bogate uważane są osoby, które zarabiają trzykrotność mediany dochodu netto całej populacji. Jest to nieco poniżej 1900 euro. Tak więc każdy, kto zarabia w Niemczech ponad 5700 euro miesięcznie, jest bogaty.

  Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o zamożność. Według iwd, gospodarstwa domowe są uważane za bogate, jeśli ich wspólny majątek netto wynosi 477 200 euro. Limit ten jest znacznie niższy w grupie wiekowej poniżej 30 lat i znacznie wyższy w grupie wiekowej 55-59 lat. Ze względu na wysoką inflację, w wielu gospodarstwach domowych wynagrodzenie netto nie wystarcza już na pokrycie kosztów utrzymania. Ci, którzy zarabiają znacznie mniej niż mediana, mogą pomyśleć o ubieganiu się o dochód obywatelski.

  źródło: fr.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  PolishWoodpecker

  Co innego zarobić a co innego zobaczyć ile ci na koniec miesiąca w kieszeni zostanie… co z tego, że zarabiasz 10k€ miesięcznie, jak na koniec miesiąca zostaje ci 1k€?

  TenMarcin

  ” z dwojgiem dzieci ” a nie ” z dwoma dziećmi”

  Norbert

  A ja mam ok. 1400-1500 netto (cały etat) i jestem uważany za bogatego przez kolorowych kolegów pracujących u nas w firmie „na czarno”.
  Napiszcie artykuł o życiu, a nie tylko regułki.

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x