Odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech – krok po kroku!

  Co trzecia decyzja podatkowa w Niemczech, jest zdaniem związku podatników, błędna. Jednym z powodów jest fakt, iż coraz więcej danych wysyłanych jest do urzędu skarbowego (Finanzamt) drogą elektroniczną (np. deklaracja podatkowa), dochodzi do błędów. W związku z tym eksperci podatkowi radzą, aby dokładnie skontrolować decyzję i w razie czego odwołać się od niej. Wytłumaczymy Wam, jak należy postąpić w takim wypadku.

  Ile jest czasu na odwołanie się od decyzji podatkowej w Niemczech?

  Jak tylko otrzymacie decyzję podatkową, trzeba działać szybko. „Odbiorca ma na odwołanie miesiąc czasu od otrzymania decyzji podatkowej”, mówi Sylvia Mein, rzeczniczka prasowa Niemieckiego Związku Doradców Podatkowych (Deutscher Steuerberaterverband). Jako dzień otrzymania decyzji podatkowej przyjmuje się z reguły datę decyzji plus trzy dni. Jeśli natomiast pouczenie o środkach zaskarżenia na końcu decyzji podatkowej zawiera błędy, wtedy prawo do roszczeń może zostać przedłużone nawet do roku.

  Jak postępować w przypadku odwołania?

  Roszczenie ma sens zawsze wtedy, jeśli rozliczenie różni się od deklaracji podatkowej. Decyzję podatkową należy dokładnie sprawdzić krok po kroku. Na początek najlepiej przeczytać komentarze na końcu pisma. Jeśli decyzja urzędu skarbowego odbiega od danych w deklaracji podatkowej, tam właśnie znajdziecie wskazówki, które pozycje zostały zmienione. Ważne, żebyście mieli kopię Waszej deklaracji, żeby wiedzieć o co wogóle wnioskowaliście. Wszystko, co jest tam wymienione, powinno się pojawić także w decyzji podatkowej.

  Urząd skarbowy ma obowiązek wytłumaczenia w komentarzach, skąd wynikają różnice pomiędzy deklaracją, a decyzją podatkową. Zazwyczaj jest to krótkie wyjaśnienie, jak np. „Państwa koszty związane z wnioskowanym dalszym kształceniem nie zostały zaakceptowane, ponieważ nie jest to uzasadnione zawodowo.”

  Jak można udowodnić błędy?

  Często zdarza się, że pewne dane nie są zgłaszane wcale, są zgłaszane nieprawidłowo lub podwójnie. Czasem też urząd skarbowy błędnie ocenia dane lub zdarzają się tzw. czeskie błędy (zamienione cyfry). Dość łatwo jest to sprawdzić np. w przypadku kosztów reklamy, ponieważ kwoty wymienione są pojedynczo. Ekspertka podatkowa Sylvia Mein radzi osobom zainteresowanym, aby dostarczyć do urzędu skarbowego brakujące rachunki, np. w formie wyciągów z konta. „Jeśli jako laik nie radzicie sobie z wyszukiwaniem błędów lub kwestie prawne wydają Wam się kontrowersyjne, powinniście zwrócić się do doradcy podatkowego” – mówi prawniczka.

  Czasem nie jest możliwe, aby przyporządkować wszystkie rozbieżności – wtedy należy zgłosić sprzeciw zgodnie z mottem „niektóre pozycje nie zostały wzięte pod uwagę, proszę o wyjaśnienie takiego stanu rzeczy”.

  Gdzie znajdę wzory lub listy wzorcowe?

  Jeśli korzystacie z google, bez problemu znajdziecie przykładowe pisma w internecie. Właściwie głównie chodzi o to, aby pokazać, że nie zgadzacie się z decyzją podatkową. Laickie określenia są tutaj jak najbardziej akceptowalne, nikt od Was nie będzie wymagał prawidłowych, fachowych zwrotów podatkowych.

  Czy warto powoływać sie na procesy precedensowe?

  Nie zawsze prawno-podatkowy stan rzeczy może być jednoznacznie wyjaśniony. Obecnie w Federalnym Trybunale Finansowym (niem. Bundesfinanzhof, BFH) rozstrzygana jest kwestia, czy pouczenie o środkach zaskarżenia bez wskazania na możliwość odwołania się drogą mailową jest nieprawidłowe i czy w związku z tym termin złożenia środków zaskarżenia przedłuża się do roku. „Jeśli w BFH toczy się akurat proces, można w oparciu o niego zaczekać na decyzję”, tłumaczy Sylvia Mein z Niemieckiego Związku Doradców Dodatkowych (Deutscher Steuerberaterverband). Jeśli niezbyt dobrze orientujecie się w prawie podatkowym, lepiej, żebyście się zgłosili do specjalisty. Sylvia Mein zaznacza jednak, że wskazanie toczących się spraw w urzędach finansowych nie robi większego wrażenia na urzędnikach.

  Jak najlepiej wnieść sprzeciw?

  Pewne niejasności można wyjaśnić już podczas rozmowy telefonicznej z odpowiednim referentem. Urząd akceptuje odwołanie pisemnie, czyli w formie listu lub faxu, ale też mailowo, ponieważ podpis nie jest obligatoryjnie wymagany. Ponadto podatnicy mogą się udać bezpośrednio do urzędu skarbowego i tam wnieść swoje odwołanie do protokołu. „Jeśli chodzi o większe kwoty, radzę, aby dla pewności wysłać swój sprzeciw za potwierdzeniem odbioru”, mówi doradca podatkowy Sylvia Mein. W ten sposób podatnicy maja pewność i mogą też udowodnić, że list został dostarczony w odpowiednim czasie – w przypadku faxu nie ma takiej możliwości.

  A co, jeżeli po odwołaniu sytuacja zmieni się na moją niekorzyść?

  „Po wniesieniu sprzeciwu, referent musi jeszcze raz dokładnie sprawdzić całą historię podatkową” – mówi Sylvia Mein. Jeśli jest po tym zdania, że podatek powinien być w zasadzie jeszcze wyższy niż początkowo ustalono, musi zwrócić uwagę podatnikowi na tzw. „Verböserung”, czyli pogorszenie jego sytuacji. Wtedy podatnik może wycofać swoje odwołanie (pisemnie za pomocą poczty lub drogą e-mailową) i tym samym poprzednia decyzja podatkowa staje się prawomocna. „Jest to jednak uzależnione od konkretnego przypadku. Jeśli chcecie utrzymać Wasze roszczenia i jednocześnie wystąpić przeciwko pogorszeniu, na pewno powinniście zgłosić się do specjalisty”, radzi Sylvia Mein. Od każdej decyzji  w sprawie zażalenia można się odwołać w sądzie finansowym (Finanzgericht) w ciągu miesiąca.

  Ponadto podatnicy nie muszą wnosić sprzeciwu, jeśli urząd skarbowy pomyli się na ich korzyść.

  Przykładowe odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech

  Poniżej znajdziecie przykładowe odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech wraz z objaśnieniami po polsku:

  Max Clever
  Hauptstr. 17
  12345 Musterstadt
  (Tutaj wpisujemy nasz adres)

  An das
  Finanzamt Musterstadt
  12030 Musterhausen
  (Tutaj wpisujemy adres Finanzamtu)

  Musterstadt, 22. Juni 2020 (aktualna data)

  Einspruch gegen den Einkommensteuerbescheid … (Tutaj wpisujemy rok rozliczenia) vom ….(Tutaj wpisujemy datę decyzji)

  Steuernummer: …../…../….. (Tutaj wpisujemy Steuernummer, można znaleźć na decyzji u góry z lewej strony)

  Sehr geehrte Damen und Herren,

  hiermit lege ich gegen den oben genannten Steuerbescheid frist- und formgerecht Einspruch ein.

  Meine Begründung lautet wie folgt:

  (Tutaj podajemy powody, dlaczego uważamy, że decyzja jest błędna)

  Oprócz tego można dodać:

  Gleichzeitig beantrage ich auf Grund des laufenden Einspruchsverfahrens die Aussetzung der Vollziehung gemäß § 361 der Abgabenordnung. Sofern ich nichts Gegenteiliges von Ihnen höre, gehe ich davon aus, dass Sie diesem Antrag entsprechen.

  (Jednocześnie, z uwagi na trwające postępowanie w sprawie odwołania, wnioskuję o zawieszenie płatności zgodnie z § 361 niemieckiego kodeksu podatkowego. O ile nie usłyszę od państwa czegoś przeciwnego, zakładam, że zastosujecie się Państwo do tej prośby.)

  Bitte bestätigen Sie mir den Eingang meines Einspruchs.

  (Proszę o potwierdzenie otrzymania tego pisma)

  Mit freundlichen Grüßen

  (Tutaj składamy podpis)

   

  Więcej tematów związanych z podatkami w Niemczech znajdziecie w tej sekcji naszego poradnika: Podatki w Niemczech.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  6 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  6 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Karol

  Szanowni Państwo,
   
  czy ktoś byłby łaskaw udostępnić przykładowy wzór odwołania od decyzji Finanzamtu?
  Szukałem w sieci lecz nic nie znalazłem.A mój niemiecki jest jednak niewystarczający, aby zredagować oficjalne pismo urzędowe….
   
  Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  Karol

  Dziękuję serdecznie!!!!

  Adrian

  Ile czasu ma finanzamt na rozpatrzenie odwołania?

  Joanna

  Cześć. Złożyłam odwołanie 22.01.2021 i nadal nie otrzymałam odpowiedzi. Obawiam się, że potrwa to tyle, ile czekałam na rozliczenie podatku, czyli ok. 3 miesiące.. W moim przypadku przychody zostały nieprawidłowo obliczone (miałam dwóch pracodawców, i dochody od jednego z nich zostały podwójnie policzone).

  Bożena

  Dzień dobry.Proszę o pomoc. Trzykrotnie składałam dokumenty o zwrot podatku w Reinckendorfie.Za pierwszym razem dostała odpowiedź,że nie mają mojego zeznania. Wysłałamporaz kolejny na początku października i do tej pory nie ma odpowiedzi.Proszę o zredagowanie pisma o wyjaśnienie lub ponaglenie dlaczego nie otrzymałam zwrotu.

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

  Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

  SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

  Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

  Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

  Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

  Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
  6
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x