Odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech – krok po kroku!

0
2008

Co trzecia decyzja podatkowa w Niemczech, jest zdaniem związku podatników, błędna. Jednym z powodów jest fakt, iż coraz więcej danych wysyłanych jest do urzędu skarbowego (Finanzamt) drogą elektroniczną (np. deklaracja podatkowa), dochodzi do błędów. W związku z tym eksperci podatkowi radzą, aby dokładnie skontrolować decyzję i w razie czego odwołać się od niej. Wytłumaczymy Wam, jak należy postąpić w takim wypadku.

Ile jest czasu na odwołanie się od decyzji podatkowej w Niemczech?

Jak tylko otrzymacie decyzję podatkową, trzeba działać szybko. „Odbiorca ma na odwołanie miesiąc czasu od otrzymania decyzji podatkowej”, mówi Sylvia Mein, rzeczniczka prasowa Niemieckiego Związku Doradców Podatkowych (Deutscher Steuerberaterverband). Jako dzień otrzymania decyzji podatkowej przyjmuje się z reguły datę decyzji plus trzy dni. Jeśli natomiast pouczenie o środkach zaskarżenia na końcu decyzji podatkowej zawiera błędy, wtedy prawo do roszczeń może zostać przedłużone nawet do roku.

Jak postępować w przypadku odwołania?

Roszczenie ma sens zawsze wtedy, jeśli rozliczenie różni się od deklaracji podatkowej. Decyzję podatkową należy dokładnie sprawdzić krok po kroku. Na początek najlepiej przeczytać komentarze na końcu pisma. Jeśli decyzja urzędu skarbowego odbiega od danych w deklaracji podatkowej, tam właśnie znajdziecie wskazówki, które pozycje zostały zmienione. Ważne, żebyście mieli kopię Waszej deklaracji, żeby wiedzieć o co wogóle wnioskowaliście. Wszystko, co jest tam wymienione, powinno się pojawić także w decyzji podatkowej.

Urząd skarbowy ma obowiązek wytłumaczenia w komentarzach, skąd wynikają różnice pomiędzy deklaracją, a decyzją podatkową. Zazwyczaj jest to krótkie wyjaśnienie, jak np. „Państwa koszty związane z wnioskowanym dalszym kształceniem nie zostały zaakceptowane, ponieważ nie jest to uzasadnione zawodowo.”

Jak można udowodnić błędy?

Często zdarza się, że pewne dane nie są zgłaszane wcale, są zgłaszane nieprawidłowo lub podwójnie. Czasem też urząd skarbowy błędnie ocenia dane lub zdarzają się tzw. czeskie błędy (zamienione cyfry). Dość łatwo jest to sprawdzić np. w przypadku kosztów reklamy, ponieważ kwoty wymienione są pojedynczo. Ekspertka podatkowa Sylvia Mein radzi osobom zainteresowanym, aby dostarczyć do urzędu skarbowego brakujące rachunki, np. w formie wyciągów z konta. „Jeśli jako laik nie radzicie sobie z wyszukiwaniem błędów lub kwestie prawne wydają Wam się kontrowersyjne, powinniście zwrócić się do doradcy podatkowego” – mówi prawniczka.

Czasem nie jest możliwe, aby przyporządkować wszystkie rozbieżności – wtedy należy zgłosić sprzeciw zgodnie z mottem „niektóre pozycje nie zostały wzięte pod uwagę, proszę o wyjaśnienie takiego stanu rzeczy”.

Gdzie znajdę wzory lub listy wzorcowe?

Jeśli korzystacie z google, bez problemu znajdziecie przykładowe pisma w internecie. Właściwie głównie chodzi o to, aby pokazać, że nie zgadzacie się z decyzją podatkową. Laickie określenia są tutaj jak najbardziej akceptowalne, nikt od Was nie będzie wymagał prawidłowych, fachowych zwrotów podatkowych.

Czy warto powoływać sie na procesy precedensowe?

Nie zawsze prawno-podatkowy stan rzeczy może być jednoznacznie wyjaśniony. Obecnie w Federalnym Trybunale Finansowym (niem. Bundesfinanzhof, BFH) rozstrzygana jest kwestia, czy pouczenie o środkach zaskarżenia bez wskazania na możliwość odwołania się drogą mailową jest nieprawidłowe i czy w związku z tym termin złożenia środków zaskarżenia przedłuża się do roku. „Jeśli w BFH toczy się akurat proces, można w oparciu o niego zaczekać na decyzję”, tłumaczy Sylvia Mein z Niemieckiego Związku Doradców Dodatkowych (Deutscher Steuerberaterverband). Jeśli niezbyt dobrze orientujecie się w prawie podatkowym, lepiej, żebyście się zgłosili do specjalisty. Sylvia Mein zaznacza jednak, że wskazanie toczących się spraw w urzędach finansowych nie robi większego wrażenia na urzędnikach.

Jak najlepiej wnieść sprzeciw?

Pewne niejasności można wyjaśnić już podczas rozmowy telefonicznej z odpowiednim referentem. Urząd akceptuje odwołanie pisemnie, czyli w formie listu lub faxu, ale też mailowo, ponieważ podpis nie jest obligatoryjnie wymagany. Ponadto podatnicy mogą się udać bezpośrednio do urzędu skarbowego i tam wnieść swoje odwołanie do protokołu. „Jeśli chodzi o większe kwoty, radzę, aby dla pewności wysłać swój sprzeciw za potwierdzeniem odbioru”, mówi doradca podatkowy Sylvia Mein. W ten sposób podatnicy maja pewność i mogą też udowodnić, że list został dostarczony w odpowiednim czasie – w przypadku faxu nie ma takiej możliwości.

A co, jeżeli po odwołaniu sytuacja zmieni się na moją niekorzyść?

„Po wniesieniu sprzeciwu, referent musi jeszcze raz dokładnie sprawdzić całą historię podatkową” – mówi Sylvia Mein. Jeśli jest po tym zdania, że podatek powinien być w zasadzie jeszcze wyższy niż początkowo ustalono, musi zwrócić uwagę podatnikowi na tzw. „Verböserung”, czyli pogorszenie jego sytuacji. Wtedy podatnik może wycofać swoje odwołanie (pisemnie za pomocą poczty lub drogą e-mailową) i tym samym poprzednia decyzja podatkowa staje się prawomocna. „Jest to jednak uzależnione od konkretnego przypadku. Jeśli chcecie utrzymać Wasze roszczenia i jednocześnie wystąpić przeciwko pogorszeniu, na pewno powinniście zgłosić się do specjalisty”, radzi Sylvia Mein. Od każdej decyzji  w sprawie zażalenia można się odwołać w sądzie finansowym (Finanzgericht) w ciągu miesiąca.

Ponadto podatnicy nie muszą wnosić sprzeciwu, jeśli urząd skarbowy pomyli się na ich korzyść.

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika