polisa.de
    polisa.de

    Niemcy: Uruchomianie komputera czy przebranie się w strój roboczy wlicza się do czasu pracy

    polisa.de

    Czy to w biurze domowym, czy w zakładzie pracy: Wasz czas pracy nie rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy zaczynacie pisać na klawiaturze lub pojawiacie się na rozmowie wideo. Oto jak to wygląda na gruncie niemieckiego prawa pracy.

    Słowem kluczowym jest „Rüstzeit”

    Już dobrą chwilę temu pojawiliście się w biurze, ale komputer długo się uruchamia? Pewnie niejeden z pracowników czekając na to, aż będzie mógł rozpocząć właściwą pracę, zadał sobie pytanie: od kiedy tak naprawdę liczy się czas pracy?

    „W momencie naciśnięcia przycisku start” – wyjaśnia Peter Meyer, berliński prawnik specjalizujący się w prawie pracy. „Słowem kluczowym jest tutaj: Rüstzeit.” Rozumie się przez to czas, który jest niezbędny do przygotowania się do określonej pracy i który generalnie wlicza się do czasu pracy.

    Czas potrzebny na przebranie się w strój roboczy również jest czasem pracy

    „Jeśli, na przykład, pracownik zatrudniony w stalowni musi założyć odzież ognioodporną, to czas potrzebny na jej zmianę jest oczywiście także wliczany do czasu pracy” – tłumaczy Meyer. W końcu pracownicy zakładają odzież roboczą w interesie swojego pracodawcy.

    „To samo dotyczy uruchamiania komputera”. Niezależnie od tego, jak długo to trwa i czy ktoś pracuje w domu, czy w biurze.

    Możliwe jest określenie standardowego czasu przygotowania do pracy

    Jeśli początek czasu pracy jest rejestrowany poprzez zalogowanie się do programu komputerowego, wówczas możliwa jest regulacja, w której pracodawcy zakładają, na przykład, „standardowy czas przygotowania do pracy wynoszący, powiedzmy, dwie lub trzy minuty na uruchomienie komputera” – mówi Meyer. Jest on następnie dodawany do zarejestrowanego czasu pracy.

    A tak na marginesie, jeśli dzień pracy nie rozpoczyna się ani przed laptopem w firmie, ani w biurze domowym, ale na przykład u klienta, do którego trzeba dość daleko dojechać, czas podróży może być częściowo również zaliczony do czasu pracy: „Jeśli trwa to dłużej niż przyjazd do biura, różnica jest także czasem pracy” – wyjaśnia Meyer.

    Źródło: www.bz-berlin.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Imię

    Moment – czy to znaczy że mogę zacząć przebierać się o np. 6:00 i nikt mi nic nie może powiedzieć?
    Jak wygląda praktyka, bo jako osoba próbująca znaleźć pierwsze zajęcie w DE wolałbym wiedzieć?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x