Niemcy: oto czynności, których lepiej nie wykonywać po godzinie 22:00

    Wiele osób ma poczucie, że doba jest zbyt krótka, by załatwić wszystkie zaplanowane sprawy. Istnieją jednak czynności, których nie powinno się wykonywać, gdy zrobi się już zbyt późno. Nie dlatego, że nie ma to już sensu, ale ze względu na to, że takie są zasady i przepisy obowiązujące w Niemczech. Po prostu lepiej wtedy przełożyć je na następny dzień. O jakich czynnościach mowa?

    Grillowanie

    Szczególnie latem niektórzy ludzie mają ochotę grillować do późnych godzin wieczornych. Jednak zgodnie z szeregiem orzeczeń sądowych, jest to niedozwolone. Wynika to z faktu, że sąsiadom może przeszkadzać zapach, a czasami także dym. Na przykład Sąd Krajowy w Aachen (sygn. akt 6 S 2/02) orzekł, że można grillować wyłącznie w godzinach od 17:00 do 22:30. Sąd rejonowy w Schöneberg (sygn. akt 3 C 14/07) jeszcze bardziej skrócił ten przedział czasowy – a mianowicie do godziny 21:00.

    Oprócz zapachu i/lub dymu, również hałas odgrywa istotną rolę w niektórych orzeczeniach sądowych. W końcu od godziny 22:00 obowiązuje cisza nocna, której należy bezwzględnie przestrzegać.

    Prace ogrodowe

    A propos hałasu: niektóre czynności wykonywane w ogrodzie również nie mogą być kontynuowane po godzinie 22:00. Mowa o tych, które powodują hałas, np. koszeniu trawnika lub przycinaniu żywopłotu.

    Jeśli chcecie wykonać jakieś prace w ogrodzie, możecie to zrobić w dni robocze w godzinach 7:00-20:00 (w przypadku szczególnie głośnych urządzeń, takich jak dmuchawy do liści, jest to możliwe w godzinach 9:00-13:00). W przeciwnym razie możecie zostać ukarani grzywną.

    Sprzątanie

    Są tacy sąsiedzi, którym przychodzi ochota na wieczorne sprzątanie. Inni dopiero wieczorem znajdują na to czas. Ale i tu obowiązuje zasada: większość prac należy ukończyć do godziny 22:00.

    Dotyczy to na przykład odkurzania. Ponieważ w czasie ciszy nocnej – między 22:00 a 6:00 – nawet w mieszkaniach poziom hałasu nie może przekraczać 30 dB, a w przypadku wielu odkurzaczy wynosi on co najmniej 50 dB.

    Niedozwolone jest również uruchamianie w nocy pralki. Rzecz w tym, że cykl wirowania może być całkiem głośny – nawet jeśli trwa krótko w porównaniu z całym cyklem prania. To samo dotyczy suszarek.

    Jeśli mimo to najdzie Was ochota na nocne porządki i zrobicie przy tym dużo hałasu, to naruszycie regulamin domu i musicie się liczyć z konsekwencjami.

    Uwaga: w domu jednorodzinnym można oczywiście kontynuować prace porządkowe po godzinie 22:00. Jednak podczas sprzątania należy mieć zamknięte okna i drzwi, aby dźwięki (hałas) nie docierały na zewnątrz.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Mały Polak

    Grillowane a jedzenie i głośne rozmowy i rozmowy głośne przez telefon na ulicy codziennie jak mają swoje święto radaman to im wolno a inni ludzie mają cierpieć

    Andrzej

    Darcie ryja na głośnomówiący to u nich norma.Najfajniej jest w autobusach. I’m wolno.

    Dominik

    No to chyba w Niemczech takie reguły

    eMka

    Jak się mieszka w bloku, trzeba uszanować ciszę nocną i że ktoś chce wieczorem odpocząć, a nie słuchać wirowania pralki czy hałasu odkurzacza. Uruchamiam zdalnie pranie i irobota jak jestem w pracy, a wracam na gotowe, dzięki czemu oszczędzam czas i nie denerwuję sąsiadów.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x