Przeprowadzka do domu opieki: tyle pieniędzy mogą mieć emeryci w Niemczech na swoim koncie

    Przeprowadzka do domu opieki jest często poważnym krokiem: ale jakim właściwie majątkiem mogą dysponować emeryci w Niemczech, gdy wprowadzają się do domu opieki? I jak to wygląda w przypadku krewnych?

    Domy opieki są drogie. Nie jest to tajemnicą i dlatego w Niemczech już młodzi ludzie regularnie płacą składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne (niem. Pflegeversicherung). Ponieważ jednak ubezpieczenie nie pokrywa wszystkiego, a i dotacje państwowe są niewystarczające, także emeryci lub mieszkańcy domów opieki muszą pokryć część kosztów.

    Rachunek za dom opieki jest zwykle spory, zaś świadczenia emerytalne często niewysokie. Do tego dochodzi jeszcze wysoka inflacja. Mimo to emeryci w Niemczech nie muszą się obawiać, że z tego powodu powstanie debet na ich koncie. Pewna kwota, którą pensjonariusze domów opieki mogą mieć na swoim rachunku, jest chroniona.

    Składka na dom opieki: w ten sposób emeryci w Niemczech pokrywają wysokie koszty

    Osoby, które mieszkają w domu opieki, czy to krótko- czy długoterminowo, muszą wnieść swój wkład na pokrycie kosztów. Pensjonariusze muszą w tym celu sięgnąć po swoje środki pieniężne i emerytury, jak również po majątek w postaci akcji, gruntów lub nieruchomości. Ci, którzy nie posiadają żadnych z tych aktywów, są wspierani w pokrywaniu kosztów przez pomoc społeczną.

    Pomoc społeczna jest udzielana w momencie, gdy emerytura nie wystarcza na pokrycie opłat za dom opieki, a pensjonariusz nie dysponuje żadnym innym majątkiem. Z wyjątkiem „kieszonkowego” w wysokości 121,23 euro miesięcznie (według stanu na grudzień 2022 r.), cała emerytura łącznie z rentą wdowią lub innymi rodzajami świadczeń emerytalno-rentowych musi zostać wykorzystana na pokrycie opłat za dom opieki, zanim zostanie złożony wniosek o pomoc społeczną („Hilfe zur Pflege”).

    Koszty domów opieki różnią się w zależności od miejscowości, a także mogą się różnić w zależności od usytuowania pokoju i lokalizacji domu. Według portalu pflege.de, średnio udział własny pensjonariuszy domów opieki wynosił w 2022 r. około 2.179 euro.

    Koszty domów opieki: te aktywa na rachunku są chronione

    Tak więc w większości przypadków mieszkańcy domów opieki muszą zapłacić co najmniej ponad 2 tys. euro za swój pobyt w placówce. Aby pokryć te koszty, najpierw wykorzystuje się aktywa i oszczędności danej osoby.

    Istnieje jednak tzw. „Schonvermögen”, czyli majątek, który mieszkańcy mogą zachować w każdym przypadku. Według stanu na grudzień 2022 r. kwota ta w przypadku osób wymagających opieki wynosi 5 tys. euro. Taką samą kwotę może mieć na koncie również małżonek, bez konieczności przeznaczania jej na pokrycie kosztów. A zatem w przypadku małżeństw łączna kwota takiego majątku, który można zachować, to 10 tys. euro. Jeśli tylko jeden z małżonków mieszka w domu opieki, a drugi nadal mieszka we własnej nieruchomości, to również ona jest chroniona i wlicza się do „Schonvermögen”, o ile nie jest to jakiś ponadprzeciętnie duży dom.

    Ile mogą zarabiać dzieci, aby nie musiały płacić za pobyt rodziców w domu opieki?

    Jeśli pieniądze z kasy opiekuńczej (niem. Pflegekasse), emerytury podstawowej (niem. Grundrente) i własnego majątku mieszkańca domu opieki nie wystarczą, koszty przejmuje państwowa opieka społeczna. Może się jednak zdarzyć, że zażąda ona zwrotu kosztów od dzieci pensjonariusza.

    Dzieje się tak wtedy, gdy krewni osoby wymagającej opieki mają ponad 100 tys. euro dochodu brutto rocznie. W takim przypadku opieka społeczna przekazuje domowi opieki pieniądze na pokrycie kosztów, które następnie muszą być zwrócone przez krewnych.

    Jeśli mieszkaniec domu opieki ma więcej krewnych, na przykład kilkoro dzieci, które zarabiają więcej niż 100 tys. euro rocznie, kwota do uregulowania jest obliczana proporcjonalnie. Jeżeli tylko jedno z rodzeństwa przekracza limit dochodów, płaci ono alimenty na rzecz rodziców samodzielnie, stosownie do swoich możliwości i nie musi brać na siebie udziału przypadającego na rodzeństwo.

    Źródło: www.24hamburg.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x