Niemcy: Czy dziadkowie pomagający w opiece nad wnukami mogą liczyć na ulgi podatkowe?

Nie tylko matki i ojcowie odbierają swoje pociechy z placówek świadczących usługi dziennej opieki nad dziećmi. Często czynią to również babcie i dziadkowie. W wielu rodzinach regularnie, a nawet codziennie, pomagają oni w opiece nad dziećmi. Często wiąże się to z kosztami dojazdów. Czy można w jakiś sposób ubiegać się o zwrot tych wydatków od urzędu skarbowego?

Tak, niemieckie prawo podatkowe przewiduje taką możliwość. W tym celu rodzice i dziadkowie muszą zawrzeć umowę, w której określą dni sprawowania opieki nad dzieckiem przez dziadków, którzy nie otrzymują za to wynagrodzenia. Dzięki tej umowie rodzice mogą zwracać dziadkom koszty przejazdów, a następnie odliczać je w swoim zeznaniu podatkowym. Istnieje orzeczenie w tej sprawie wydane przez sąd finansowy w Norymberdze (sygn. akt 3 K 1382/17).

Dziadkowie muszą wystawić rachunek 

Dziadkowie nie mogą odliczać kosztów opieki nad wnukami – mogą to robić tylko rodzice. Co istotne: dziecko musi mieć mniej niż 14 lat, rachunki muszą być wystawiane w formie zestawień kosztów podróży i nie mogą być płacone gotówką, lecz np. przelewem. Rodzice mogą odliczyć od podatku do 4.000 euro na dziecko rocznie jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben).

Jeśli chodzi o dziadków, to nie muszą oni płacić podatku od otrzymanego zwrotu kosztów podróży – ponieważ pieniądze stanowią jedynie zwrot rzeczywiście poniesionych wydatków, a więc nie można ich uznać za przychód. Takie rozwiązanie można zastosować nie tylko w odniesieniu do babci i dziadka, ale także zaprzyjaźnionych sąsiadów czy znajomych. Podstawowym kryterium warunkującym skorzystanie z tej możliwości jest niezamieszkiwanie w tym samym gospodarstwie domowym.

Koszty przejazdów najlepiej rozliczać w skali miesiąca. Jeśli oszacuje się koszy przyjmując stawkę rzędu 30 centów za kilometr, rozliczenie może okazać się opłacalne. W efekcie rodzice mogą otrzymać rachunek opiewający na czterocyfrową kwotę, którą będą mogli odliczyć od podatku w ramach wydatków specjalnych. Rodzice nie mogą jednak w ten sposób odliczać od podatku własnych przejazdów. Ci, którzy sami przywożą dziecko do dziadków, odchodzą z niczym, ponieważ wydatki te są już uwzględnione w ramach kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (niem. Kinderfreibetrag).

W pewnych okolicznościach z Kinderfreibetrag mogą skorzystać dziadkowie

Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze jeden sposób na to, by dziadkowie mogli zaoszczędzić na podatkach. Często zdarza się, że dobrze sytuowani dziadkowie pokrywają koszty utrzymania wnuków, aby wesprzeć finansowo młodą rodzinę. Jeśli zarabiają oni znacznie lepiej niż rodzice dziecka, możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (niem. Kinderfreibetrag) może zostać przeniesiona w całości na dziadków, pod warunkiem, że mieszkają oni w tym samym gospodarstwie domowym.

W praktyce wygląda to następująco: jeśli przykładowo samotna matka mieszka z rodzicami lub wprowadza się do nich, wszystkie ulgi podatkowe na dzieci mogą zostać przeniesione na nich. Może to zainteresować zwłaszcza tych dziadków, którzy są jeszcze w pełni aktywni zawodowo, a matka dziecka jeszcze nie zarabia lub ma stosunkowo niewielkie dochody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z takiej możliwości.

Źródło: www.spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x