Niemcy: czego nie wolno przechowywać w ogrodzie pod groźbą grzywny

    Stare meble, rowery, deski… Wiele ogrodów służy jako miejsce składowania różnych rzeczy. Jeśli są to rdzewiejące samochody, stare opony, odpady budowlane i zużyte puszki po farbie – mają one ze sobą coś wspólnego. Szkodzą środowisku i źle wyglądają. A jednak takie przedmioty można czasem znaleźć na prywatnych posesjach. Z tego artykułu dowiecie się, co wolno składować w ogrodach w Niemczech i w jakich sytuacjach mogą pojawić się problemy.

    Właściciele nieruchomości mogą robić na swoim terenie, co chcą. Zasada ta wynika z niemieckiej ustawy zasadniczej. Jednakże zagwarantowana w niej wolność ma zastosowanie jedynie w ograniczonym zakresie, jeśli chodzi o odpady i ich składowanie.

    „Barierę wyznaczają inne przepisy prawne” – mówi prawnik Thomas Pliester z Mönchengladbach. Jest on członkiem grupy roboczej ds. prawa najmu i nieruchomości Niemieckiej Izby Adwokackiej. Najważniejszą regulacją jest niemiecka ustawa o recyklingu odpadów (niem. Kreislaufwirtschaftsgesetz). Reguluje ona nie tylko postępowanie z odpadami, ale także przewiduje, że co do zasady nie wolno ich składować na własnej posesji. Pewną rolę odgrywa również prawo budowlane.

    Czego nie wolno przechowywać w ogrodzie

    Ogólnie rzecz ujmując, to, co jest bezwartościowe i nadaje się na wysypisko śmieci, jest uważane za odpady. Jednak już na tym etapie opinie są różne: hobbyści będą postrzegać pięćdziesiąt zepsutych kosiarek jako cenny magazyn części zamiennych, podczas gdy sąsiedzi będą w nich widzieć irytującą stertę złomu.

    Ze względu na różne podejścia, eksperci wskazują na inne weryfikowalne kryterium: zagrożenie dla ludzi i przyrody. „To najmniejszy wspólny mianownik” – mówi Erik Uwe Amaya, dyrektor stowarzyszenia właścicieli Haus und Grund Rheinland Westfalen z siedzibą w Düsseldorfie.

    To wyznacza granicę tego, co jest dozwolone. Deski, papier, stare meble, uszkodzony rower, kamienie, metal, odpady ogrodowe itp. mogą zasadniczo leżeć na własnej posesji – o ile nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

    Z drugiej strony, przechowywanie np. azbestu, farb, lakierów, benzyny, oleju, toksycznych gazów, samochodów, środków czyszczących, grzejników, odpadów wielkogabarytowych lub nieposortowanego gruzu budowlanego, jest zabronione, ponieważ szkodliwe substancje mogą przenikać do wód gruntowych – mówi Amaya. Nawet stare opony nie mogą być składowane na podwórku i w ogrodzie ze względu na ochronę środowiska.

    Sąsiedzi mogą zgłosić problem właściwym organom

    To samo dotyczy na przykład odpadów zielonych. Nie chodzi tylko o nieprzyjemny zapach. Dodatkowo przyciągają one szczury, myszy, kuny i robactwo. To zwykle oznacza kłopoty z sąsiadami. Bywa, że informują oni o tym właściwe organy.

    Często przyjeżdżają one, by dokonać kontroli na miejscu. Sprawdzają, czy rzeczywiście doszło do naruszenia przepisów, czy też po prostu do różnicy zdań na temat zagospodarowania ogrodu. W pierwszym przypadku sąsiadom przysługuje roszczenie o zaniechanie i usunięcie zakłóceń – wyjaśnia Amaya. Właściciel odpadów musi rozwiązać problem i zadbać o to, by ani zapach, ani szkodniki nie były uciążliwe dla sąsiadów. To od niego zależy, jak to osiągnie. Po prostu musi to przynieść oczekiwany skutek.

    W drugim przypadku jest to kwestia estetyczna. Urzędnicy nie mają wówczas większych możliwości interwencji, a śmieci, na które skarżą się sąsiedzi, mogą zazwyczaj pozostać tam, gdzie są. „Wolność wynikająca z prawa własności jest stawiana wyżej niż wrażliwość estetyczna sąsiadów” – mówi Amaya. Inną kwestią jest fakt, że później relacje między sąsiadami są nienajlepsze. Aby uniknąć takich trudności, Amaya radzi, aby porozmawiać z właścicielem. W wielu przypadkach udaje się w ten sposób rozwiązać problem z odpadami.

    Składowanie cegieł w dzielnicy mieszkaniowej w celu obrotu handlowego jest niedozwolone

    Czasami właściciele, którzy lubią gromadzić różne materiały, wchodzą w konflikt z prawem budowlanym. Thomas Pliester jako przykład podaje zgromadzone cegły klinkierowe. Z jednej strony przechowywanie ich może być dozwolone, jeśli mają być one kiedyś wykorzystane do wykończenia elewacji domu. Z drugiej strony może to wskazywać na składowanie w celach komercyjnych, jeśli w ogrodzie znajdują się stosy różnego rodzaju cegieł.

    „W dzielnicy mieszkaniowej, na gruncie prawa budowlanego, obrót handlowy jest niedozwolony” – mówi Pliester. W przeciwieństwie do różnych cegieł klinkierowych, budynek, który nigdy nie został ukończony, jest kością niezgody między sąsiadami. Nie mogą oni jednak nic na to poradzić.

    Za naruszenia przepisów grożą wysokie grzywny

    Służby interweniują najpóźniej wtedy, gdy istnieje potencjalne zagrożenie dla ludzi i środowiska. W takich przypadkach zazwyczaj nakazują usunięcie śmieci lub składowanych przedmiotów. Właściciele nieruchomości mają określony czas na usunięcie nieprawidłowości. W większości przypadków są oni zobowiązani do przedstawienia dowodu na uporządkowanie sytuacji. Ponadto może zostać nałożona grzywna w wysokości do 100.000 euro. Nielegalne składowanie odpadów jest bowiem wykroczeniem.

    Wysokość grzywny zależy od ilości i rodzaju odpadów, a także od tego, czy właściwe organy uznają, że doszło do umyślnego naruszenia prawa, czyli że działanie było zamierzone, czy też do zwykłego zaniedbania. Do tego dochodzą spory i ewentualne sprawy sądowe z sąsiadami. To sporo kłopotów tylko dlatego, że było zbyt wygodnie gromadzić śmieci we własnym ogrodzie zamiast wystawić je w wyznaczonym terminie jako odpady wielkogabarytowe lub wywieźć na wysypisko.

    Jeśli chcecie wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo, wiele niemieckich powiatów i gmin udostępnia na swoich stronach internetowych informacje na temat prawidłowego i nieprawidłowego usuwania odpadów oraz konsekwencji dla obywateli.

    Źródło: www.chip.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x