„Mütterrente“, czyli niemiecka emerytura dla matek – dowiedz się czy Ci się należy!

    Wychowanie dzieci to ciężka praca – w wielu rodzinach to przede wszystkim ciężka praca matek. Spora część kobiet rezygnuje z części wynagrodzenia, aby móc opiekować się dziećmi. Przy obliczaniu emerytury w Niemczech ten czas „przeznaczony” na dziecko, zostanie doliczony.

    „Mütterrente” ma na celu wyrównanie „straconego” czasu

    Opieka nad dziećmi jest bardzo czasochłonna, kosztuje nerwy i pieniądze. Rodzic, zostający w domu z dzieckiem i rezygnujący tym samym z pracy, musi liczyć się z tym, że będzie miał niższą emeryturę. „Mütterrente” ma to w pewnym sensie wyrównać.

    Samo pojęcie „Mütterrente” to polityczny slogan z wyborów do Bundestagu w roku 2013. Wtedy planowano doliczenie do emerytury czasu przeznaczonego na wychowanie dziecka, urodzonego przed rokiem 1992. Doliczany był w tej sytuacji jeden rok, a dla dzieci urodzonych po 1992 roku – już trzy lata. Od lipca 2014 doliczane są dwa lata w przypadku dzieci urodzonych przed rokiem 1992 – jest to określane jako „Mütterrente”. Planowane jest kolejne rozszerzenie tego świadczenia. Jednak nie jest jeszcze dokładnie określone, kto na tym najbardziej skorzysta. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

    Kto ma prawo do świadczenia „Mütterrente”?

    Osoby objęte w Niemczech ustawowym ubezpieczeniem emerytalnym mają prawo do doliczenia czasu przeznaczonego na wychowywanie dziecka. Dotyczy to także takich zawodów jak lekarze i architekci. Urzędnikom z kolei takie prawo nie przysługuje.

    Nawet matka, która nigdy nie płaciła składek na państwową emeryturę, bo np. zawsze prowadziła własną działalność, może skorzystać z tej możliwości i doliczony zostanie jej czas, która spędziła na wychowywaniu dziecka. Jeden rok tak spędzony odpowiada okresowi jednego roku ubezpieczeniowego. Jeśli matka osiągnie przynajmniej pięć punktów emerytalnych, to na starość otrzyma emeryturę dla matek, czyli „Mütterrente”. Ten okres pięciu lat można osiągnąć również dokonując dobrowolnych wpłat na ustawowe ubezpieczenie emerytalne.

    Czy ojcowie też mogą wnioskować o doliczenie im czasu na wychowywanie dziecka do emerytury?

    98% wszystkich osób, które w Niemczech wnioskują o to świadczenie, to kobiety. Wniosek o doliczenie czasu poświęconego opiece nad dzieckiem, który wysyła ubezpieczyciel emerytalny, w pierwszej kolejności przyporządkowywany jest matce. Jeśli dzieci są wychowywane wspólnie, a czas opieki nad dzieckiem powinien zostać doliczony ojcu, wtedy obydwoje rodzice muszą wspólnie złożyć wyjaśnienie w tej sprawie u swojego ubezpieczyciela emerytalnego.

    Wyjaśnienie to dotyczy zawsze tylko przyszłości lub działa maksymalnie dwa miesiące wstecz. W takim wypadku, rodzice powinni jak najszybciej skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem emerytalnym. Bez wspomnianego wspólnego wyjaśnienia, ojciec będzie musiał udowodnić, że to on w większości zajmował się wychowywaniem dzieci.

    Jaki okres można sobie doliczyć?

    Dla wszystkich dzieci urodzonych przed rokiem 1992, można sobie doliczyć 2 lata jako okres poświęcony wychowaniu dzieci. W umowie koalicyjnej aktualnego rządu ustalona została emerytura dla matek „Mütterrente II”. Zgodnie z tymi regulacjami, ubezpieczeni mający dzieci urodzone przez 1992 rokiem, mogą przekształcić dwa punkty w trzy – jednak dotyczy to tylko rodziców trójki dzieci lub więcej.

    Ile pieniędzy oznacza doliczony jeden punkt emerytalny w przypadku „Mütterrente”?

    Jeden punkt do emerytury oznacza w zasadzie jeden rok przeciętnych zarobków. Przy ubezpieczeniu emerytalnym liczone jest to w ten sposób, jakby człowiek w ciągu roku otrzymywał średnią swojego wynagrodzenia i płacił przez ten czas składki. Odpowiednio zmienia się to co roku.

    Do niedawna jeden punkt wynagrodzenia wynosił na  zachodzie 31,03 euro, a na wschodzie 29,69 euro. Aktualnie od lipca 2018 jest to odpowiednio 1 euro więcej. Punkty za czas doliczony w związku z wychowaniem dzieci, otrzymacie niezależnie od wynagrodzenia.

    W przypadku kobiet, które po urodzeniu dziecka zarabiają więcej niż dwukrotność średniego wynagrodzenia, punkty są obcinane. Istnieje pewien próg graniczny. Żaden pracownik nie może uzbierać w ciągu roku więcej niż 2,06 punktu. Wszystko ponad to nie jest wliczane, nie otrzymacie za to emerytury.

    Jak otrzymać „Mütterrente“?

    Jak tylko skończycie 43 lata, to automatycznie otrzymacie pismo od ubezpieczyciela emerytalnego. Otrzymacie pocztą tak zwane zestawienie Waszego ubezpieczenia. Należy wtedy sprawdzić, czy wszystkie okresy, istotne z punktu widzenia emerytury, zostały prawidłowo ujęte w tym zestawieniu, czy ewentualnie są tam jakieś luki. Do pisma dołączony będzie wniosek, przy pomocy którego można się ubiegać o doliczenie czasu spędzonego na wychowaniu dziecka do emerytury.

    Ten wniosek należy wypełnić możliwie szybko i niezwłocznie wysłać do ubezpieczyciela. Doliczone mogą zostać jednak tylko te okresy, które zostały już zakończone. Każdy, kto jeszcze nigdy nie składał wniosku o doliczenie okresów związanych z opieką nad dzieckiem, musi to zrobić najpóźniej w ramach procedury ubiegania się o emeryturę.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x