O Midijob mówimy, kiedy pracownik w Niemczech nie jest zatrudniony tylko na krótki czas, a zarobki wynoszą średnio więcej niż 520 i najwyżej 2.000 euro miesięcznie.
Czym jest Midijob?
Midijob to stosunek pracy, w którym miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi od 520,1 euro do 2.000 euro. Już 1 października 2022 roku rząd federalny podniósł limit Midijob do 1600 euro. W trakcie realizacji pakietów pomocowych limit został jednak podniesiony po raz kolejny.
Midijob podlega składkom na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że pracownicy i pracodawcy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne i opiekę długoterminową oraz na ubezpieczenie od bezrobocia i emerytalne. W przypadku „Midijobberów” składki są jednak znacznie obniżone w porównaniu do zwykłych pracowników.
Jaka jest korzyść z wydłużenia limitów dochodowych poprzez Midijob?
Wprowadzenie Midijob w większym stopniu niż dotychczas odciąża pracowników podlegających składkom na ubezpieczenie społeczne z niskim wynagrodzeniem. Ci, którzy zarabiają w przedziale między limitem Mini a Midi – tzw. pracownicy przejściowi – zatrzymują więcej netto od brutto. Dzieje się tak dlatego, że nie muszą oni płacić pełnych składek na ubezpieczenie społeczne.
W przyszłości składka pracownicza na początku okresu przejściowego wyniesie zero – wcześniej było to około dziesięciu procent – a następnie wzrośnie do regularnej składki pracowniczej na granicy połowy etatu. Pełna składka pracownicza będzie należna dopiero od dochodu w wysokości 2.000 euro.
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne – ale nadal pełne świadczenia?
Midijobberzy mogą ubiegać się o pełne świadczenia zdrowotne, opiekę długoterminową i ubezpieczenie od bezrobocia. Zmniejszone składki płacone przez pracowników (w porównaniu do zwykłych pracowników) nie skutkują niższymi świadczeniami.
Niższe składki nie mają też negatywnego wpływu na uprawnienia emerytalne. Jak zwykle, obliczenie emerytury opiera się na rzeczywistych zarobkach z Midijob.