Dowiedz się, czy w Niemczech można odliczyć od podatku wspólne dojazdy do pracy jednym samochodem!

Nie zdarza się to bardzo często, ale niektórzy pracownicy mogą dojeżdżać do pracy razem jednym samochodem. Mowa tutaj o tak zwanym carpoolingu, który ma wiele zalet: oszczędność kosztów podróży, partnerzy do rozmowy oraz budowanie relacji między współpracownikami. Pozostaje jednak pytanie: czy mimo tego, że dojazdy do pracy odbywają się na zasadzie carpoolingu, można odliczyć związane z tym koszty od podatku?

Jeśli rozliczacie się w Niemczech, mamy dla Was dobrą wiadomość: każda z osób dojeżdżających do pracy razem z innymi jednym autem może odliczyć koszty podróży od podatku dzięki ryczałtowi za dojazdy do pracy (niem. Pendlerpauschale). Nie ma przy tym znaczenia to, czy podatnik sam prowadzi samochód, czy jest tylko pasażerem.

Jakie wydatki ponoszone w związku z dojazdami do pracy mogą w Niemczech odliczyć od podatku kierowcy i pasażerowie?

Zasadniczo urząd skarbowy akceptuje jedynie najkrótszą drogę z domu do pracy. Wybór okrężnej drogi jest uznawany tylko wtedy, gdy jest to korzystniejsze, na przykład z powodu godzin szczytu lub prowadzonych na dużą skalę prac budowlanych. Ryczałt za dojazdy wynosi 30 centów za kilometr w jedną stronę.

Podobnie jest w przypadku wspólnych przejazdów. Dla każdej osoby urząd skarbowy oblicza najkrótszą lub najdogodniejszą drogę. Nie liczą się objazdy związane z odbieraniem lub odwożeniem współpasażerów do domu.

W drodze wyjątku można odliczyć koszty dłuższej trasy, jeśli w ten sposób wspólnie oszczędza się czas. Przykład: wybierając przejazd autostradą zamiast trasy prowadzącej przez centrum miasta trzeba pokonać dystans o 7 km dłuższy, ale za to uniknie się długiego oczekiwania na zmianę świateł na licznych skrzyżowaniach.

Co w przypadku zmian na fotelu kierowcy (korzystania z kilku aut)?

Czasem zdarza się, że grupa osób dojeżdżających wspólnie do pracy umawia się, że w określone dni pojadą np. Mercedesem Maxa, a w inne Peugeotem Petry. Nie dość, że to bardziej sprawiedliwe rozwiązanie, to do tego korzystniejsze pod względem podatkowym. A to dlatego, że będąc pasażerem można odliczyć od podatku maksymalnie 4.500 euro kosztów podróży w ciągu roku. Jeśli jednak samemu prowadzi się samochód, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o odliczanie ryczałtu za dojazdy do pracy.

Co jeśli zawsze prowadzi ta sama osoba?

W wielu grupach ludzi, którzy ze względów ekonomicznych razem dojeżdżają do pracy, kierowcą jest zawsze lub często ta sama osoba. W takim przypadku koledzy mogą zrekompensować jej to w drodze tzw. „Mitnahme-Vergütung”. Jest to jednak nieco skomplikowane, ponieważ od tych pieniędzy kierowca musi zapłacić podatek.

Jednocześnie może on odliczyć od podatku koszty związane ze zwiększonym zużyciem paliwa lub zużyciem opon. Wszak nie ulega wątpliwości, że kierowca korzystający zawsze z własnego samochodu ponosi większe koszty niż podróżujący z nim pasażerowie, którzy pozostawiają swój samochód w domu.

Czy małżeństwa również mogą tworzyć tzw. Fahrgemeinschaft, czyli grupę dojeżdżającą wspólnie do pracy jednym samochodem w celu obniżenia kosztów transportu?

Tak, jeśli małżonkowie dojeżdżają razem do pracy, każde z nich może odliczyć koszty podróży stosując ryczałt za dojazdy do pracy (niem. Pendlerpauschale). Jest to możliwe nawet wtedy, gdy pracują dla tego samego szefa.

Czy osoby korzystające z carpoolingu są objęte ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Zwykle ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje tylko te osoby, które jadą z pracy bezpośrednio do domu lub na odwrót. Jeśli w drodze powrotnej do domu ktoś zatrzyma się, by zrobić zakupy w supermarkecie lub wraca do domu inną, okrężną drogą, gdyż ma na przykład coś do załatwienia, wówczas nie jest objęty ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Inaczej jest z carpoolingiem: w tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa przysługuje nie tylko w sytuacji wypadku na trasie prowadzącej bezpośrednio do własnego domu, ale również do domu pasażerów, których się odbiera lub odwozi.

Źródło: www.vlh.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x