15.08. obchodzone jest Wniebowzięcie NMP. Oto gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy!

    15 sierpnia katolicy na całym świecie obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (niem. Mariä Himmelfahrt). Również w Niemczech jest to dzień wolny od pracy w niektórych powiatach. Tradycyjnie tego dnia odbywają się różne procesje i msze ku czci Maryi.

    Gdzie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest w Niemczech dniem wolnym od pracy?

    W niektórych miejscach w Niemczech 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Saara to jedyny kraj związkowy, w którym jest to święto na całym jego obszarze. W Bawarii jest to uzależnione od ilości katolików w danym mieście. Według informacji z Krajowego Urzędu Statystycznego w 1704 gminach (na 2000) ilość katolików przewyższa ilość protestantów i tym samym w tych miejscach 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. M.in w Augsburgu i w Monachium Święto Wniebowzięcia jest świętem państwowym i sklepy są tego dnia zamknięte. We Frankonii, Górnym Palatynacie i Szwabii nie ma jednak jednolitych przepisów.

    W Środkowej Frankonii Święto Wniebowzięcia NMP nie jest świętem państwowym, więc np. Mieszkańcy Norymbergi czy Erlangen chodzą do pracy i robią zakupy, bo sklepy są tu otwarte. Jednak według „Bayerischer Rundfunk” w Środkowej Frankonii jest także około 40 parafii, które obchodzą Wniebowzięcie NMP, m.in. Aurach i Herrieden. W Górnej Frankonii większość gmin jest głównie katolicka, więc istnieją tam protestanckie „wyspy”, takie jak Coburg, Bayreuth, Hof i Wunsiedel.

    Jak Niemcy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

    Święto Matki Bożej obchodzone jest od VII wieku i jest najstarszym i najważniejszym z wielu świąt maryjnych odbywających się w ciągu całego roku. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu, ogłoszonego w 1950 r. przez papieża Piusa XII i od tego czasu jest jednym z najważniejszych dni świątecznych w roku kościelnym.

    Wyjątkowe nabożeństwa w Niemieckich kościołach

    Niemcy świętują podczas specjalnych mszy, ogłaszanych 15 sierpnia przez kościelne dzwony. W wielu świątyniach przyjęło się, że są to tzw. „msze papieskie”, które mogą być odprawiane jedynie przez kapłanów, posiadających przywilej noszenia insygniów wyższych dostojników kościelnych – zazwyczaj biskupów lub opatów.

    Zgodnie ze zwyczajem również rolnicy oddają tego dnia hołd Maryi. Dawniej uważano, że jeśli w dzień Wniebowstąpienia świeci słońce, to można spodziewać się bujnych plonów owocowych i słodkich winogron. Tym samym sądzono, że w ten sposób Maryja błogosławi niebo, ziemię, florę i faunę.

    Konsekracja ziół jako niemiecki zwyczaj

    Zwyczajowo w Niemczech, w wieczór poprzedzający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny tworzy się tzw. krzewy ziołowe, które mają ochronić przed złem. Tradycyjne niewielkie bukiety składa się z pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta, a także różnych ziół – podaje „Augsburger Allgemeine”. Najlepiej, żeby bukiety składały się z siedmiu głównych ziół, ze względu na wyjątkowość liczby 7, która ma przynosić szczęście – arnika, babka lancetowata, dziewanna, dziurawiec, piołun, rumianek i szałwia.

    Wiązanki mają symbolizować szacunek dla boskiego dzieła stworzenia. Utworzone przez kobiety i dziewczęta bukiety święcone są przez proboszcza w kościele, a następnie wieszane do góry nogami do wyschnięcia w domu, gdzie mają zapobiegać chorobom i innym nieszczęściom.

    Procesje ku czci Najświętszej Maryi Panny w Niemczech

    W południowych regionach Niemiec po nabożeństwach związanych z obchodami Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny organizowane są procesje. Największa ma miejsce w ośrodku pielgrzymkowym Maria Vesperbild w Bawarii. Co roku bierze w niej udział nawet kilkanaście tysięcy osób. W miejscowym kościele znajduje się wizerunek Matki Bożej Bolesnej, który jest obiektem kultu.

    Innym, niezwykle ciekawym wydarzeniem jest wodna procesja statków po jeziorze Bodeńskim. Obecnie w wydarzeniu bierze udział nawet 3-4 tysiące wiernych na sześciu, udekorowanych kwiatami statkach. Procesja odbywa się wieczorem, a podczas niej odmawiana jest modlitwa różańcowa i śpiewane są pieśni ku chwale Maryi. Na koniec następuje błogosławieństwo ziół, oraz kazanie na środku Jeziora Bodeńskiego. Ku czci Matki Bożej odbywa się także pokaz sztucznych ogni.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x