Lohnsteuer: najważniejsze fakty dotyczące podatku od wynagrodzenia w Niemczech

    Prawie każdy pracownik w Niemczech płaci podatek od wynagrodzenia (niem. Lohnsteuer). Ile on wynosi? Kto nie jest zobowiązany do jego odprowadzania? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

    Podatek od wynagrodzenia jest podatkiem u źródła. Oznacza to, że nie jest on płacony przez samego podatnika, ale trafia ze źródła, czyli bezpośrednio od pracodawcy do urzędu skarbowego. Gdy składacie deklarację podatkową po zakończeniu roku kalendarzowego, zapłacony już podatek od wynagrodzenia zostanie odliczony od ostatecznego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.

    Kto w Niemczech musi płacić podatek od wynagrodzenia?

    Co do zasady, osoby zatrudnione w ramach tzw. Minijob, czyli wykonujące pracę w niepełnym wymiarze godzin, płatną mniej niż 520 euro miesięcznie, nie muszą płacić podatku od wynagrodzenia. W przypadku wszystkich innych pracowników najemnych – bez względu na to, czy pracują na pół etatu, na cały etat, czy na część etatu – zależy to od dwóch czynników. Po pierwsze od poziomu zarobków, a po drugie od klasy podatkowej.

    Przykład: załóżmy, że pracownik posiada klasę podatkową III i w 2023 roku zarabia nie więcej niż 2.250 euro brutto miesięcznie. W takiej sytuacji nie musi on w ogóle płacić podatku od wynagrodzenia. Będąc w klasie podatkowej I można zarobić maksymalnie 1.289 euro brutto miesięcznie, by nie płacić podatku od wynagrodzenia (stan na 2023 r.).

    Ile wynosi podatek od wynagrodzenia w Niemczech?

    Ogólnie rzecz biorąc, ci, którzy zarabiają mało, płacą niski podatek od wynagrodzenia, a ci, którzy zarabiają dużo – wyższy. Zasadę tę nazywa się progresją podatkową. Krótko mówiąc: im wyższy dochód, tym wyższa stawka podatku. Obecnie wynosi ona od 14 do 42 procent całkowitego rocznego dochodu.

    Przykład: załóżmy, że pracownik posiada klasę podatkową III, co oznacza, że może zarabiać do 2.250 euro brutto miesięcznie, od których nie zapłaci podatku od wynagrodzenia. Jeśli zarabia 2.510 euro brutto miesięcznie, podatek dochodowy będzie należny od różnicy, która wynosi 260 euro. Jest to około 16 euro miesięcznie. Dla klasy podatkowej I podatek od wynagrodzenia wynosi z kolei 258 euro (stan na 2023 r.).

    Brzmi skomplikowanie, ale na szczęście pracownik nie musi sam obliczać ani płacić podatku od wynagrodzenia. Należy to do obowiązków pracodawcy. To jego zadaniem jest odprowadzanie do urzędu skarbowego podatku od wynagrodzeń pracowników swojej firmy.

    Jak sprawdzić swoją klasę podatkową?

    Aby ustalić klasę podatkową, do której się należy, wystarczy spojrzeć na ostatni odcinek wypłaty lub sprawdzić to na portalu internetowym ELSTER.

    Czy może się zdarzyć, że pracownik płaci zbyt wysoki podatek od wynagrodzenia?

    Tak. Większość pracowników może uzyskać od państwa zwrot części zapłaconego podatku od wynagrodzenia. Jest to możliwe w drodze odliczenia od podatku kosztów uzyskania przychodu, takich jak koszty dojazdu do pracy, wydatki specjalne, takie jak składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obciążenia nadzwyczajne, takie jak niektóre koszty leczenia.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    filuś

    No i nadal nie wiadomo jak wyliczyć podatek. W Niemczech to jakaś straszna tajemnica, by przedstawić ów podatek progresywny za pomocą wzoru. W Polsce sprawa jest prosta. W pierwszej grupie podatkowej jest 17% od dochodu i po sprawie. A tutaj nikt, nic nie wie. Nie wiadomo, czy warto przejść z 4/4 na 3/5 i na odwrót. Bo nikt nic nie wie. Ongiś napisano, że opłaca się przy stosunku pensji 40 do 60. Ale na jakiej podstawie? Jak to wyliczono? Chętnie dowiem się przy jakiej pensji płaci się 14%…20%…25%…30%…35%…30%…35%…40%…45%. Ale jak znam życie autor tego pouczającego wywodu sam pewnie nie ma… Czytaj więcej »

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x