Lastenzuschuss – czyli wszystko o Wohngeld dla właścicieli nieruchomości!

    Gdy osoby indywidualne lub rodziny o niskich dochodach nie dysponują wystarczającą ilością pieniędzy na opłacenie czynszu, państwo zapewnia im pomoc w postaci dodatku mieszkaniowego (dWohngeld).

    Ze wsparcia mogą korzystać w Niemczech jednak również ci właściciele domów lub mieszkań własnościowych, którzy otrzymują już pożyczki i dotacje, ale mimo to nie są w stanie sami pokryć wydatków związanych z mieszkaniem. Jeśli dochody właścicieli spadną poniżej pewnych limitów, nabywają oni prawo do takiego wsparcia, a tym samym są traktowani na równi z najemcami. Zamiast dopłaty do czynszu, otrzymują oni wówczas tzw. dodatek na pokrycie obciążeń (Lastenzuschuss).

    Trzeba przy tym pamiętać, że nieruchomość na którą ma być wypłacany dodatek na pokrycie obciążeń, musi być użytkowana osobiście przez wnioskodawcę.

    Zmiany w dodatku na pokrycie obciążeń od 2009 r.

    Dodatek mieszkaniowy (Wohngeld) wzrósł w 2009 r. na mocy decyzji Rady Federalnej z dnia 4 lipca 2008 r. Konsekwencją uchwalonych zmian było podwyższenie świadczenia z około 91 euro do 142 euro miesięcznie.

    Ponadto, od tego czasu dodatek mieszkaniowy nie odnosi się już tylko do czynszu podstawowego. Wnioskodawca ma też prawo do dodatku na koszty ogrzewania w wysokości 0,50 euro na metr kwadratowy.

    Przyznając dodatek mieszkaniowy, państwo nie przejmuje całości kosztów związanych z czynszem podstawowym lub obciążeniami, lecz płaci pewną kwotę maksymalną. Jej wysokość jest uzależniona od lokalnego poziomu czynszu w danej gminie i tzw. „Mietstufen”, czyli stopni czynszu, które różnią się w zależności od miejsca zamieszkania.

    Na co należy zwrócić uwagę przy ubieganiu się o Lastenzuschuss?

    Właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o dodatek na pokrycie obciążeń (Lastenzuschuss) bezpośrednio we właściwym urzędzie (Wohngeldamt).

    Zazwyczaj jest on przyznawany na maksymalnie jeden rok. Po tym okresie urząd sprawdzi, czy wypłacanie dodatku na pokrycie obciążeń jest nadal uzasadnione.

    Wysokość dodatku na pokrycie obciążeń zależy od:

    • liczby członków gospodarstwa domowego,
    • całkowitego dochodu gospodarstwa domowego,
    • wysokości miesięcznych obciążeń, które kwalifikują się do objęcia subwencją.

    Na jakie obciążenia związane z mieszkaniem przysługuje dodatek?

    Oto jakie wydatki są brane pod uwagę przy ustalaniu Lastenzuschuss:

    • wydatki na odsetki i spłatę kredytów na budowę, zakup lub modernizację nieruchomości mieszkalnej,
    • koszty konserwacji i remontów,
    • podatek od nieruchomości i podatek gruntowy,
    • składki za ubezpieczenie domu,
    • określone koszty ogrzewania,
    • koszty administracyjne.

    Kto może ubiegać się o dodatek na pokrycie obciążeń?

    O Lastenzuschuss mogą się ubiegać następujące osoby:

    • właściciel mieszkania spółdzielczego,
    • właściciel mieszkania własnościowego,
    • właściciel domu jednorodzinnego,
    • właściciel domu wielorodzinnego (jeśli są w nim ponad trzy mieszkania i właściciel sam zamieszkuje w jednym z nich),
    • właściciel małego osiedla mieszkaniowego,
    • osoby mające prawo do użytkowania wieczystego (Nießbrauchsrecht), stałe prawo do mieszkania (Dauerwohnrecht), służebność mieszkania (Wohnungsrecht) oraz osoby uprawnione przez dziedziczne prawo zabudowy (Erbbaurecht).

    Szczególne uregulowania:

    • właściciele domów jednorodzinnych, którzy sami mieszkają w danej nieruchomości, ale również utrzymują tam lokale użytkowe, nie otrzymają dodatku na pokrycie obciążeń (Lastenzuschuss), a jedynie dopłatę do czynszu (Mietzuschuss),
    • na składany wniosek o dodatek na pokrycie obciążeń związanych z daną nieruchomością, niezależnie od rodzaju obiektu, nie mają wpływu takie czynniki, jak dotacje publiczne, ulgi podatkowe czy rodzaje finansowania.

    Ubieganie się o dodatek na pokrycie obciążeń może się okazać konieczne w przypadku właścicieli domów lub mieszkań na przykład w sytuacji, gdy główny żywiciel rodziny stracił źródło dochodu z powodu utraty zatrudnienia lub niezdolności do pracy.

    Należy jednak pamiętać, że osoby otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld II), zasiłek socjalny, pomoc socjalną, zabezpieczenie podstawowe, pomoc w utrzymaniu na podstawie federalnej ustawy o świadczeniach na rzecz ofiar działań wojennych (Bundesversorgungsgesetz, BVG) oraz świadczenia z centrów pomocy dzieciom i młodzieży (Kinder- und Jugendhilfe) nie są uprawnione do pobierania dodatku mieszkaniowego, ponieważ koszty mieszkaniowe są już uwzględnione w wyżej wymienionych świadczeniach.

    Jeśli jeden lub więcej członków rodziny należących do wspólnego gospodarstwa domowego nie jest beneficjentem żadnego z powyższych świadczeń, wówczas tylko te osoby są uprawnione do dodatku mieszkaniowego.

    Uwaga na dochody: kiedy traci się prawo do dodatku na pokrycie obciążeń?

    Jeżeli całkowite dochody wnioskodawcy lub członków jego rodziny przekroczą określony limit, traci on prawo do dodatku na pokrycie obciążeń. Decydującym czynnikiem jest tu oczekiwany dochód brutto w okresie, na który jest przyznane świadczenie – z reguły jest to dwanaście miesięcy. Jeśli nie można tego wiarygodnie ustalić, wówczas decydujące znaczenie ma dochód z ostatnich dwunastu miesięcy.

    Aby obliczyć dochód całkowity, można odliczyć od dochodu zryczałtowane koszty uzyskania przychodu lub faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x