Jeździsz w Niemczech na polskich tablicach? Dowiedz się kiedy musisz przerejestrować samochód!

    Polskie tablice rejestracyjne w Niemczech mogą niekiedy stanowić problem. Wprawdzie ich posiadanie jest tańsze, ale niestety ich używanie może wiązać się z ryzykiem i koniec końców może okazać się całkowicie nieopłacalne. W poniższym artykule zostaną opisane ogólne zasady, kiedy konieczna jest zmiana tablic, a w jakich sytuacjach można odpuścić sobie przerejestrowanie. 

    Niemieckie prawo rejestracji (Zulassungsrecht) 

    Kwestię przerejestrowania samochodu w Niemczech regulują dwa przepisy: niemieckie prawo podatkowe, czyli z niemieckiego Steuerrecht oraz prawo rejestracji, czyli po niemiecku Zulassungsrecht. 

    Niemieckie „Zulassungsrecht” reguluje kwestie tymczasowego oraz regularnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem w §20 FZV (Fahrzeug-Zulassungsverordnung – rozporządzenie o rejestracji/dopuszczeniu do ruchu pojazdów), samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli osoby je użytkujące nie mają tam stałego miejsca pobytu. Tymczasowy pobyt ma miejsce wtedy, gdy np. odwiedza się w Niemczech znajomych czy rodzinę, przyjeżdża na urlop bądź jedynie przejeżdża przez Niemcy w drodze na urlop do innego kraju. Tyczy się to także jednorazowych odwiedzin na wydarzenia kulturalne takie jak koncerty, itp. 

    Treść przepisu (poniżej tłumaczenie): 

    „(1) In einem anderen Mitgliedstaat der Europäischen Union oder einem anderen Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum zugelassene Fahrzeuge dürfen vorübergehend am Verkehr im Inland teilnehmen, wenn für sie von einer zuständigen Stelle des anderen Mitgliedstaates oder des anderen Vertragsstaates eine gültige Zulassungsbescheinigung ausgestellt und im Inland kein regelmäßiger Standort begründet ist.” 

    Polskie tłumaczenie: Pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego w innym państwie Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, mogą brać tymczasowo udział w wewnętrznym ruchu drogowym (czyli w Niemczech – przyp. red.), jeśli w kraju pochodzenia został wystawiony ważny dokument dopuszczenia do ruchu oraz na terenie kraju (czyli w Niemczech – przyp. red.) nie ma miejsca regularny pobyt. 

    Niemieckie prawo podatkowe (Steuerrecht) 

    Steuerrecht obowiązuje każdą osobą, która jest zobowiązana do płacenia na terenie Niemiec podatku, w tym także podatku drogowego. Wynika z niego, iż samochodem z innymi tablicami rejestracyjnymi niż niemieckie można jeździć w Niemczech przez maksymalnie rok w przypadku tymczasowego pobytu. Natomiast jeśli wie się od razu, że Niemcy będą stałym miejscem zamieszkania, trzeba jak najszybciej przerejestrować samochód. Nieprzerejestrowanie pojazdu grozi dotkliwymi karami. §1 Nr. 3 Kraftfahrzeugsteuergesetz (ustawa o opodatkowaniu pojazdów silnikowych) mówi jasno, iż bezprawne korzystanie z samochodu również podlega opodatkowaniu: 

    ” Der Kraftfahrzeugsteuer unterliegt […] die widerrechtliche Benutzung von Fahrzeugen” – podatkowi drogowemu podlega bezprawne korzystanie z pojazdów 

    Bezprawne korzystanie z pojazdu ma zgodnie z §§ 3 FZV (ustawa o dopuszczeniu pojazdów do ruchu), 48 FZV, 24 StVG (przepisy ruchu drogowego) miejsce wtedy, kiedy samochód nie został dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem niemieckim, mimo iż „ośrodek interesów życiowych” (czyli „Lebensmittelpunkt”) jego właściciela znajduje się w Niemczech. 

    Kiedy pojawia się obowiązek płacenia podatku drogowego i przerejestrowania samochodu w Niemczech? 

    Regulacje prawne stanowią między innymi, że podczas tymczasowego pobytu w Niemczech jest się zwolnionym z płacenia niemieckiego podatku drogowego przez okres 12 miesięcy. Dobrze wiedzieć, że udowodnienie pobytu tymczasowego wcale nie jest takie proste – policja może zinterpretować to na zupełnie odmienny sposób i przedstawić dokładnie coś innego. Dodatkowo istotne jest, gdzie znajduje się osobisty „ośrodek interesów życiowych”, czyli „Lebensmittelpunkt”. Jeśli przebywa się w Niemczech 183 dni w roku lub dłużej, to zgodnie z prawem właśnie w tym kraju znajduje się ośrodek interesów życiowych i właśnie tu należy uiszczać podatek. Jeśli się tego nie zrobi, naraża się na oskarżenie z tytułu oszustwa podatkowego (Steuerhinterziehung) zgodnie z zapisem w § 370 AO (Abgabenordnung – Kodeks Podatkowy). Za sygnał przeniesienia „ośrodka interesów życiowych” do Niemiec uważane jest podjęcie w Niemczech stałej pracy albo pobieranie niemieckich świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji udowodnienie pobytu tymczasowego w Niemczech jest praktycznie niemożliwe. 

    Co więcej, samo opłacanie niemieckiego podatku drogowego nie zwalnia z obowiązku przerejestrowania samochodu, jeżeli wcześniej wspomniany „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Niemczech. 

    W niemieckim ustawodawstwie istnieje orzeczenie sądowe (Orzeczenie FG Hamburg z dnia 14.4.2011, numer sprawy: 2 K 246/10 w sprawie podatku od pojazdów silnikowych dla zagranicznych samochodów osobowych), z którego wynika, że: „Zagraniczny samochód osobowy podlega niemieckiemu podatkowi od pojazdów silnikowych, jeśli użytkownik ma miejsce zamieszkania w Niemczech i samochód jest do jego dyspozycji w zakresie użytkowania. Zwolnienie podatkowe określone w § 3 Nr. 13 KraftStG jest nieskuteczne, jeśli pojazd jest użytkowany przez osoby, które posiadają w kraju (w Niemczech) miejsce zamieszkania lub stałego pobytu.” 

    Ile wynosi podatek drogowy, czyli Kfz-Steuer? 

    Wysokość podatku zależy od kilku czynników. W przypadku samochodów osobowych przy obliczaniu jego wysokości brane są pod uwagę przede wszystkim pojemność silnika i jego rodzaj (diesel czy benzyna) oraz klasa emisji spalin. Natomiast w przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość podatku jest długość okresu użytkowania w Niemczech. 

    Aby obliczyć wysokość podatku drogowego w Niemczech, można skorzystać z tego kalkulatora: Kalkulator niemieckiego podatku drogowego 

    Czy podatek drogowy nalicza się w Niemczech wstecz? 

    Jeśli osoba kierująca pojazdem zostanie poddana kontroli drogowej, a nie posiada dowodu opłacenia podatku drogowego za samochód na polskich tablicach rejestracyjnych, który jest użytkowany w Niemczech, wtedy podatek nalicza się wstecz od daty zamieszkania w Niemczech. 

    Np. jeśli pracuje się od 5 lat w Niemczech, to podatek drogowy będzie trzeba zapłacić od pierwszego dnia pobytu w Niemczech, czyli za 5 lat wstecz. 

    Co w sytuacji płacenia podatku w Niemczech, w momencie, gdy nie przerejestrowało się jeszcze samochodu? 

    W przypadku kontroli drogowej w Niemczech, mimo płacenia podatku można otrzymać wysoki mandat za jeżdżenie na polskich tablicach rejestracyjnych. W najgorszej sytuacji jest możliwe także zarekwirowanie pojazdu przez niemieckie władze. 

    Co z pracownikami stref przygranicznych? 

    Zgodnie z niemieckimi przepisami, jeśli mieszka się w Polsce, a pracuje w Niemczech, samochód podlega rejestracji i wszelkim opłatom w Polsce. W tym przypadku istotne jest miejsce zamieszkania i zameldowania, a nie miejsce pracy. 

    Jak wygląda to w przypadku studentów? 

    Studenci z Polski i zagranicy są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania, o ile się uczą i tylko oni prowadzą samochód. Jednak podczas ewentualnej kontroli należy przedstawić ważną legitymację studencką („Studierendenausweis”) lub aktualne zaświadczenie z uczelni (czyli „Immatrikulationsbescheinigung”). W przypadku podjęcia pracy w Niemczech, status studenta traci znaczenie. W tej sytuacji jest się zobowiązanym do wymiany tablic i opłacenia podatku drogowego w Niemczech. 

    Jak i gdzie przerejestrować samochód w Niemczech? 

    Aby przerejestrować samochód należy udać się do urzędu komunikacji (Kfz-Zulassungstelle). W tym celu potrzebne będą następujące dokumenty: 

    • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport i zaświadczenie o zameldowaniu), 
    • dokumenty samochodu (przetłumaczone na język niemiecki), 
    • Europejski Certyfikat Zgodności (COC), 
    • przegląd techniczny pojazdu (TÜV / AU), 
    • dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowa kupna), 
    • tablice rejestracyjne, jeśli samochód jest jeszcze zarejestrowany, 
    • elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia (eVB), 
    • pełnomocnictwo, jeśli osobiście nie można zarejestrować pojazdu, 
    • pełnomocnictwo do pobrania podatku drogowego z konta (tzw. SEPA Mandat). 

    Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech 

    Jakie koszty wiążą się z przerejestrowaniem samochodu w Niemczech? 

    Koszty przeglądu technicznego to ok. 100 euro, koszty rejestracji ok. 40-80 euro, natomiast nowe tablice rejestracyjne to koszt rzędu 20-40 euro. Do tego dochodzi oczywiście podatek drogowy (Kfz-Steuer) i koszty ubezpieczenia pojazdu. 

    Podsumowanie: kiedy przerejestrować pojazd na niemieckie tablice rejestracyjne? 

    Krótka ściąga uwzględniająca sytuacje, w których przerejestrowanie jest absolutnie konieczne, a w jakich przypadkach nie: 

    • Podczas „zjeżdżania” do Niemiec na stałe – w tym przypadku najlepiej oszczędzić sobie stresu i załatwić wszelkie formalności od razu, by uniknąć niepotrzebnych kar. 
    • W sytuacji wyjazdu do Niemczech na jakiś czas, przerejestrowanie nie jest konieczne, ale jak wynika z artykułu – policja może interpretować to odmiennie. Jeśli faktycznie wyjazd to tylko wakacje, koncert i tego typu wydarzenia, nikt nie będzie „ścigany” za brak niemieckich tablic, ale dłuższy pobyt, który policja udokumentuje zdjęciami danego pojazdu (a może to zrobić), nie będzie taki łatwy do „wybronienia”, zatem lepiej dmuchać na zimne. 
    • Ważne są okoliczności. Jeśli “główny ośrodek interesów życiowych” jest w Niemczech, to bezwzględnie trzeba przerejestrować auto. Polskie tablice rejestracyjne w Niemczech w tym przypadku nie będą zgodne z prawem.  

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    142 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    142 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Bolec

    A co w sytuacji jeśli kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank a mam meldunek w niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania

    Sebastian

    Ja płacę w Niemczech podatek na polskie tablice rejestracyjne. Tak, jest to możliwe tylko nikt o tym nie mówi. Już 2 razy zatrzymała mnie policja jest wszystko ok, a w Niemczech jestem ponad 2 lata.

    Paulina

    Ile płacisz rocznie podatku ?

    Kuba

    Zależy jakie auto. Ja na Bawarii za fiestę 1.25 mam chyba 80e. Za BMW 2.0d jest 240e i za Skodę 2.0d też około 240. Zależy od silnika i od klasy euro.

    Radek

    zgłosiłeś się sam do Zollamt czy ściągnąłeś jakiś formularz z internetu?

    Gregor

    Kolego ile Cię to rocznie wychodzi?

    konik

    tak ,ale Niemcy ,to pokręcony kraj. W jednym urzędzie załatwisz opłatę na polskie tablice , w drugim nie. To samo dotyczy landów.

    Edyta

    Jesli sytuacja jest taka ze posiadam dwa meldunki i dwa obywatelstwa a samochod kupilem i posiadam z polskimi rejestracjami tylko po to by nie stracic procentow i ten wyzej wymieniony samochod uzywam w Niemczech w celach turystycznych ??

    Sebastian

    A co w sytuacji jeśli, współwłaścicielem jest moja żona ,która ma miejsce stałego popytu w Polsce i tylko ja tutaj jest zameldowany i w Polsce tez posiadam zameldowanie ale tutaj pracuję.Mieszkam tutaj od 4 lata,ale teraz kupiłem auto i mam je zameldoane od kwietnia??

    Pa

    jeśli jest tylko współwłaścicielem, to z tego co się orientuję, nic to nie daje… musisz liczyć na dalsze szczęście,że Cię nie skontrolują 🙂 nie ważne ile czasu masz zameldowane auto, ważne że ty jesteś zameldowany powyżej 12miesięcy

    Marek

    Witam. Jak wyglada sprawa jezeli place podatek w Niemczech a samochod zarejstrowany jest w Polsce na dwie osoby. Jedna mieszka w PL a druga w D. Niemieckie prawo nie przewiduje wpisania dwoch osob w dowod rejstracyjny co np. wiaze sie z tym : Źródło: http://belsat.eu/pl/news/poradnik-dla-turysty-jakie-niebezpieczenstwa-i-niespodzianki-moga-czyhac-na-bialorusi/ Samochodem z obcymi rejestracjami na Białorusi moze kierować jedynie LUB JEGO właściciel inna osoba, pod warunkiem TYLKO, ZE SIĘ W właściciel znajduje samochodzie. Nigdy nie Wolno przekazywać osobom trzecim samochodu. w 2013 r. głośny byl Przypadek Teresy Strzelec, Która oddała jeepa zrobić naprawy w Brześciu, a syn szefa warsztatu przejechał się NIM potajemnie i został… Czytaj więcej »

    Kazik

    Co w sytuacji gdy użyczam samochód osobie mieszkającej w Niemczech.Auto jest moje,ma rejestrację w Polsce i tylko go użyczam.Pozdrawiam.

    jako

    wtedy jest ta osoba zwolniona z płacenia podatku oraz przymusu rejestracji auta w Niemczech o ile oczywiście dogada się podczas ewentualnej kontroli policyjnej i wynegocjuje swoje prawa… 🙂

    dududu

    @jako: Czy powyższa sytuacja została już – że tak to sformułuję – przetestowana podczas kontroli? Jestem w zasadzie w podobnej sytuacji – praca i meldunek w Niemczech od 4 lat z półroczną przerwą, samochód zarejestrowany na ojca mieszkającego w Polsce, ale w Niemczech używany regularnie od 2 miesięcy. Posiadam podpisaną umowę użyczenia na okres 6 miesięcy, ale ze względu na charakter pracy okres ten może się wydłużyć. Czy istnieje ewentualnie możliwość zapłacenia podatku (dla wewnętrznego spokoju :)) za ten samochód? Czy można obawiać się w takiej sytuacji nakazu zapłaty podatku za 4 lata wstecz i nakazu przerejestrowania samochodu, mimo, że… Czytaj więcej »

    DeGeneracja

    Podłączam się do pytania. Czy jest możliwośc wielokrotnego opłacania rok po roku podatku kfz steuer w przypadku gdy wlasciciel mieszka w polsce a auto przebywa w ciągłym użytku w niemczech. Jednorazowa opłata jest możliwa, bo taką dokonałem. Czy można ten stan przeciągać bez rejestracji w Niemczech.

    Maro

    Jak zapłacisz raz to będzie ci przychodzić automatycznie co roku do zapłaty?

    voivid69

    Nieprawda- powinna ta osoba opłacić podatek drogowy jeśli to auto użytkuje.Jedli dwa razy zostaniesz złapany przez Zoll wtedy sam zrozumiesz.Ja takie auto opłacam kilkanaście lat i żadnych problemów nie ma- natomiast temat przerejestrowania w tym wypadku nie istnieje:-)( auto z firmy,co innego jeśli auto od prywatnej obcej osoby lub taty,mamy Itd)

    jolanta.gaik@wp.pl

    Witam mam pytanie
    jestem emerytką i przebywam na terenie de. jestem zameldowana w pl. i de u córki ktora sie uczy ja woze wnuka do szkoły nie pracuje czy moge zapłacpodatek drogowy i nie zmeniac tablic? jola.

    Bartas

    Podłączam sie do pytania. Jestem w niemczech na okres 20 miesiecy i nie chcę przerejestrować auta. czy moge zapłacić podatek, jesli tak to gdzie ?

    Renata

    Na jakie konto wpłacasz podatek

    Tom

    Witam. Pracuję w Niemczech. Właścicielem auta jest moja mama a ja jestem współwłaścicielem. Obecnie moja mama bardzo często jest w niemczech. Aktualnie jest już na emeryturze. Autem poruszam się ja. Czy auto należy przerejestrować? Ja zameldowanie mam w Niemczech a mama w Polsce.

    Wojtek

    Podbijam pytanie! 🙂

    Christoph

    Jeżeli jest opłacany podatek w Niemczech za samochód zarejstrowany w Polsce nie ma przymusu przerejestrowania Samochodu na niemieckie tablice

    Marta

    Witaj, czy to oznacza, że jeżeli mieszkam w Niemczech od pół roku i jestem zameldowana, opłacam podatek drogowy, to po roku czasu nie mam obowiązku przerejestrowac auto na Niemieckie blachy? Każdy mówi inaczej 🙂 pozdrawiam

    Marcin

    A jak wyglada sprawa gdy ma sie 2 obywatelstwa jest sie zameldowanym w de a auto jest ciężarowe 3,5 i jest zarejestrowane na osobę fizyczna prowadząca działalność która jest zawieszona . Co robić w takim przypadku.

    misiek

    Kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank. Pracuje i mam meldunek w Niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania, bo bank przysłał pismo z brakiem zgody na przerejestrowanie auta.
    Jak to załatwić proszę o odpowiedź.

    heniu

    Zaplać KFZ-Steuer i mozesz spokojnie jeździć

    jako

    nie jest tak, że KFZ-Steuer bez rejestracji auta może płacić tylko za okres 12 miesięcy?

    Misiu

    Misiek i jak rozwiązałeś problem ? Mam to samo i nie wiem co zrobic.

    Hubcio

    Witam.Jak tozwiazaliscie problem z tym bankiem man to samo😏😣

    Hubcio

    Mam identyczny problem😣pomocy

    Misiek

    No właśnie dostałem pismo ze muszę zarejestrować nie wiem co zrobić bo mam 14dni KFC opłacone nie jestem jeszcze pełny rok w Niemczech.
    Najgorsze jest to ze nowe auto mam opłacone ubezpieczenie oraz płace kredyt, nie mam pojęcia jak to się skończy. Ale wyglada na to ze to nie jest proste.

    Kamil

    Hej. Widzę że już jakiś czas temu miałeś ten problem z rejestracją auta – i jak Ci to wszystko poszło bo ja teraz mam taki problem. Podatek zapłacony a do urzędu wysłałem dokumenty i jakieś wyjaśnienie że auto w kredycie i bank nie wyraża zgody na przerejestronie. Poradź proszę 😉

    Kamila

    A jeśli np. Ma się meldunek w Niemczech a pracuje się w Holandii?? Też trzeba przerejestrować samochód na niemieckie blachy?

    Podróżnik

    Jak mieszkasz w Holandii, to przecież nie podlegasz pod niemiecki system prawny, więc nie musisz przerejestrowwywać. Chodzi o osoby, które są zameldowane w Niemczech i mają auto zarejestrowane na siebie.

    Stażysta w Nieczmech

    Co w sytuacji, gdy odbywam staż w Niemczech, który trwa 3 miesiące? Nie jest to stała praca, tylko staż, określony czasowo. Nie otrzymuję żadnych niemieckich zasiłków, również firma, w której odbywam staż, nie płaci mi (mam stypendium z programu erasmus).

    Nedved125p

    W ubiegłym tygodniu byłem w Zollamt w Ludwigshafen,land Rheinland Pfalz,w celu oplacenia podatku za auto na polskich tablicach.Mieszkam tu od 2012 roku.Obecne auto posiadam od kwietnia tego roku.W maju zadzwoniłem do Zollamt z zapytaniem jak to jest z poruszanie się autem na polskich tablicach.Mily Pan powiedzial że najlepiej przemeldowac ale wytłumaczyłem że auto kupiłem niedawno i i nie wiem jak długo tutaj zostane.Zaprosił mnie na wizytę w Zollamt i tak też uczyniłem w ubiegłym tygodniu.Kazał zabrac meldunek z Niemiec,dowód osobisty z Polski i dowód rejestracyjny auta.Na miejscu wypełniłem wniosek,dane osobowe,adres niemiecki,nr.rejestracyjny pojazdu,nr VIN pojazdu,marka i model,pojemność i rodzaj silnika.Mily Pan… Czytaj więcej »

    primus_pl

    Witam, czy możesz podać nazwę tego wniosku, który wozisz w samochodzie oraz nr tego formularza (na ogół jest podany na dole strony)?

    Pozdrawiam

    Max

    Nie ma naliczania wstecz jeśli posiadasz auto krócej niż okres zameldowania, W takich przypadkach kary naliczane są od chwili posiadania pojazdu, ale powyżej jednego roku

    Henryk

    Podoba mi się to staropolskie podejście wielu osób do tematu. A co będzie jak użyczę, albo właścicielem jest mój kot, który już 2 miesiące nie, żyje, ale spłacam za niego kredyt? 1.000 prób wycyganienia się od zapłaty. Sprawa jest dość prosta. Mieszkasz w Niemczech i używasz auto=płacisz od niego podatek.

    Hanys

    Nie zgadzam się z tobą, jeśli mieszkamy w uni europejskiej to z jakiej racji musimy przerejstrowywac i płacić podatek w Niemczech ? To po co ta unia ? Po co ta wspólnota ?

    Paulus305

    Zgadzam się z Henrykiem,bardzo racjonalne podejście.Właśnie tak powinieneś uczynić.

    Zbyszek

    Ja mam inny Problem, mam tutaj Auto na polskich blachach, chcialbym zameldowac w Niemczech, Ale zgubilem dowod rejestracyjny zostala Mi tylko umowa kupna, karta pojazdu i mam polska polise Oc, Auto jest moje wg. Umowy i polisy. Nie rejestrowalem w Polsce na siebie. Jakies wskazowki z gory dziekuje i pozdrawiam.

    Marcin

    Witam.
    Jak wygląda sytułacja gdy ma sie Polski i Nuemiecki meldunek, zamieszkanie i prsca jest w Niemczech, auto jest na Polskich tablicach ale nie jestem jego właścicielem, a właściciel jest w Polsce, a ja tylko korzystam grzecznościowo z auta na zasadzie urzyczenia…Czy też muszę zapłacić podatek…???

    jako

    w takim wypadku nie musisz, ale podczas kontroli, chcąc uniknąć kary musisz być w stanie (językowym) wynegocjować swoje prawa 🙂

    Bezczel

    To jest tak jak abonamentem za tv. Masz meldunek w de, masz mieszkanie na siebie, masz tu pracę, ale TV jest pożyczony od kolegi z Polski. Czy musisz płacić abonament radiowo telewizyjny? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie.
    💢😆

    jako

    no z abonentem jest akurat trochę inaczej, ale na uta też przyjdzie czas 🙂 tu zaraz po zameldowaniu dostajesz liścik odnośnie abonamentu, a autem jeździsz dopóki Cię nie złapią 🙂

    Furia

    To ja mam pytanie.
    Chciałbym kupić samochód w Polsce, tam go zarejestrować ale używać w Niemczech gdyż tu mieszkam i pracuję.
    Czy mogę nim jeździć legalnie po opłaceniu podatku drogowego?

    jako

    tylko przez okres 12miesiecy od zameldowania

    Wojtek

    Ja pierdziele. Bardzo proszę. Jak najchętniej zapłacę ten podatek drogowy, od posiadania samochodu i wszelkie inne. Tylko tak jak kolega kilka pozycji wyżej nie wiem jak długo zostanę w Niemczech. Za kilka miesięcy mogę pracować w innym kraju, a auto mam zamiar wziąć w salonie nówkę sztukę w Polsce i nie będę go przerejestrowywał co rok czy dwa, zwłaszcza że po czterech mam go zamiar oddać. Czy na taką zagwozdkę ma ktoś coś treściwego i konkretnego do powiedzenia, oprócz wylewania żalów i boleści na temat wcześniej wspomnianego auta. I nie, nie lepiej jest mi kupić auto w Niemczech z wcześniej… Czytaj więcej »

    jako

    nadal ta sama odpowiedź 🙂 będąc zameldowanym w Niemczech powyżej 12miesięcy jesteś zobowiązany zarejestrować samochód, a te pierwsze 12miesięcy nie jesteś nawet zmuszony do płacenia podatku, a jeśli sam od siebie zapłacisz to po prostu po upływie 12miesięcy prędzej Cię ścigną. a co ich to obchodzi, że nie masz planów na przyszłość odnośnie miejsca pracy???

    Anna

    wkrótce wyjeżdzam do Niemiec na oddelegowanie z pracy. Moje stałe miejsce zamieszkania jest nadal w Polsce, ale już teraz wiem że długość pobytu wyniesie 18 miesięcy. Czy w takim przypadku również powinnam przerejestrowac auto?
    pozdrawiam

    agatka

    jesli nie bedziesz przemieszczac sie autem to co sie martwisz ?, jesli natomoast masz zamiar zabrac auto ze soba musisz je oplacac u faszystow taka jest prawda , w UK jest jeszcze gorej jesli dostanesz numer podatkowy to praktycznie auta na polskich numerach uzywac nie mozesz wcale tylko zmiana numerow i oplacanie wszystkich skladek tu , jest jeden MYK ktos w polsce wystawia papiery ze TY imie nazwisko numer auta jestes w delegacij uzywasz auta do biznesu , czyli delegacja , muszisz miec to przetlumaczone na jezuk zamieszkania i chu… moga zrobic bo auto de facto jesy uzywane do czasowego… Czytaj więcej »

    jako

    jeśli nie będziesz zameldowana w Niemczech to nic nie musisz 🙂 jeśli będziesz, to ja na Twoim miejscu zaryzykowałabym te pozostałe 6 miesięcy-jest nikłe prawdopodobieństwo, że Cię skontrolują 🙂

    Wróżka

    Witam. Dostałam pismo z zollamt o przerejstrowane auta i dlaczego do tej pory nie zostało przerejstrowane. Jak wiadomo chcą naliczyc podatek. Faktem jest że mam meldunek w niemieczech od 3 lat ale auto było w Polsce do marca tego roku i tutaj jest 6 miesięcy. Jak ja mam to udowodnić. Jak można naliczyc podatek na podstawie meldunku kiedy wcale tu auta nie miałam.

    agatka

    jak czytam ta cala europejska patologie to stwiedzam ze cale te EU powstalo tylko poto zeby wschodnia europa byla wyrobnikami parchow z dawnej EWG przemnianowanej na EU
    wdupie mam niemieckie prawo mam prawko z UK moga mi naskoczyc ze swoimi podatkami i zdjeciami

    blablabla

    agatko, gdyby nie ta opluta przez Ciebie UE nie mogłabyś mieć prawka z UK, bo po prostu nie wpuścikli by Cię na wyspy.

    przerejestrowanie

    Witam mam seata toledo 2 z 2000 r 1.9 tdi który był sprowadzany z Niemczech do Polski Jestem 2 właścicielem z Polski.A mianowicie chodzi mi o to jak zarejestrować samochód na Niemieckie tablice ponieważ już muszę jak to wygląda i ile kosztuję, dodam że ja jestem właścicielem a ojciec współwłaścicielem a samochód po kupnie samochodu nie został w Polsce prze zemnie przerejestrowany.A szkoda mi go nie rejestrować ponieważ samochód naprawdę chodzi bardzo dobrze.Pozdrawiam proszę o odpowiedz

    NieDE

    Ale się Niemiec zdziwi, jak spotka swoją furę znów w DE:-) Das meine Auto! Krzyknie.

    przerejestrowanie

    Witam jak w DE z podatkiem drogowym kiedy trzeba opłacić dodam że jestem zameldowany ponad pół roku

    Beti

    Witam od stycznia zaczynam pracę w Niemczech umowa trwa do października czy muszę zarejestrować auto?

    Qwerty

    Jestem zameldowany w Niemczech i w Polsce (w Polsce również żona i dzieci )
    Złożyłem wniosek w Zollamt że chce opłacić podatek drogowy to po miesiącu mnie poinformowali że jestem zwolniony z podatku dopóki moja rodzina mieszka w Polsce i tam systematycznie mieszkam

    Piotr

    Zadzwoniłem do biura w Polsce które zajmuję się podatkami drogowymi w Niemczech miła pani odpowiedziała mi że wyżej przedstawiona sytuacja jest możliwa ale nie zwalnia nas to z nie zgłoszenia sprawy do Zoll dopiero po otrzymaniu takiej info na piśmie możemy jeździć bez obaw.

    kasi

    zglosiłem chęć opłatypodatku drogowego z pl tablicami do zoll w lutym. odpowiedzieli że na krotki czas 1-3mc nie dłużej wiec zrezygnowałem i kupiłem uzywany samochód w de.oraztablice de.po 3mc to znaczy wlipcu zoll przysłał mi rachunek do zapłaty podatku od2017 r.prawie 1000 euro choć żadnej kontroli nie miałem ani żadnej deklaracji nieskladałem że jeżdżę na pl.blachach w de.[banda] sprawa u adwokata.

    jankes

    W kwestii ośrodka interesów życiowych – http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/27388,jak-w-prawie-podatkowym-rozumiec-osrodek-interesow-zyciowych.html ( przeczytać ze zrozumieniem i chyba wszystko jasne) tu ukłon dla Zollamtu w Ludwigshafen (post Nedved125p 04/07/2017 at 20:21 )tylko czy powinni naliczać podatek, przykład Qwerty post z 19.01.20018 (dziś!).

    Tomasz

    Witam a jak wygląda sprawa gdy nie mam meldunku zamieszkania tylko zameldowana jest moja firma(gewerba) w biurze u księgowej . W Niemczech jestem ponad pół roku w roku ale samochodem tylko około trzy miesiące wykorzystuje go tylko do dojazdu do Niemiec.

    Kamil

    Witam. Jestem w Niemczech od 4 miesiecy. Dostałem dziś pismo, że jakaś „uprzejma” osoba zgłosiła fakt taki iż poruszam się tu samochodem na polskich blachach. Jak to wygląda czy faktycznie ktoś to zgłosił? Czy to normalne że po tak krótkim czasie już każą mi przerejestrować samochód? Planowałem być tym samochodem pół roku, wtedy sprzedać go w Polsce, a tu zonk, czas na rejestrację w DE 2 tygodnie w innym wypadku zabiorą tablice rejestracyjne oraz nalicza opłatę egzekucyjną 230Euro . Czy jak zaprowadzę teraz samochód do Polski i fizycznie go tu nie będzie, ale nadal będzie moją własnością to będą się… Czytaj więcej »

    elo

    Mój kolega ostatnio został trafiony przez policje ,no i pozamiatane 3 lata wstecz trzeba będzie płacić ,a taki był cwaniaczek z kółkiem w nosie

    Mi

    A co jeśli ktoś jest przez polską firmę wysłany na kontrakt do de na 2 lata. I tak też jest neldowany na 2 lata.

    zbyszek

    Witam serdecznie,
    mój bratanek jest miesiąc w niemczech, pracuje legalnie, ma meldunek.
    Koniecznie chce wziąć drugi samochód mojego brata do użytkowania tam na miejscu.
    Brat jest właścicielem samochodu, bratanek nie.
    Z przeczytanych tu i ówdzie porad pomyśleliśmy napisać umowę użyczenia potwierdzić notarialnie oraz przetłumaczyć na język niemiecki.
    Lecz ciągle kołata się myśl, czy co z niemieckim podatkiem, bo przerejestrować bratanek nie będzie mógł, gdyż nie jest właścicielem.
    Co w takim wypadku?

    Łysy

    A co jeśli brat wystawi mi kwit ze auto jego a on mi je pożyczył? Jeżeli będzie problem z kwitkiem ze użyczył to mi wystawi kwit ze auto jest wypożyczone i lekko 10 lat zanim się dorobię będę dymal ten chory kraj!:) pozdrawiam

    Dejwitt

    Mam samochód na polskich zabytkowych tablicach, czy auto które jest wpisane do polskiej ewidencji aut zabytkowych też podlega tym samym przepisom w DE co auta na zwykłych tablicach? Zaznaczam że użytku je auto tylko na złoty i weekendów, nie zarabiam (nie jeżdżę do pracy) nim pieniędzy. Będę zobowiązany za odpowiedź.

    ajka

    Hej a co z opcja taka ze auto zarejestrowane w Pl polskie tablice na przyklad na dziadka a jezdzi nim corka lub wnuk w De

    Norbi

    Witam, mam trochę odmienny problem z autem, od niedawana wynajmuję mieszkanie w Guben gdzie jestem również zameldowany, pracuję po polskiej stronie w Gubinie, samochodem codziennie dojeżdżam do pracy, czy muszę przerejestrować auto czy może zostać na polskich tablicach. Dodatkowo nadmienię że posiadam również polski meldunek u rodziców w Gubinie. Z góry dziękuje za info
    Pozdrawiam
    Norbert

    Aga

    tez mam ten sam problem i zadnej odpowiedzi nie znalazlam. Tez z Gubina jestem

    Pat

    Mieszkamy z żoną w DE ok 10 km od Szczecina, gdzie na co dzień pracujemy. Mamy samochody na niemieckich blachach i jest to absolutnie bezstresowe. Polecam.

    Ania

    Skąd pochodzi informacja, że studenci z Polski i zagranicy są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania?

    Studiująca w DE

    Informacja ta jest niestety niedoprecyzowana. Mowa tu o ogólnych przepisach europejskich, jednak istnieją kraje, takie jak Niemcy, Dania czy Estonia, w których zwolnienie z podatku i obowiązku przejestrowania samochodu nie obowiązuje. Odsyłam do strony: https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes-abroad/index_pl.htm („W Danii, Estonii, Niemczech i Szwecji studenci nie są zwolnieni z rejestracji swoich samochodów i płacenia powiązanych z nią podatków”).

    Agnieszka.W.

    Mam pracę w Holandii od 30.11.2018 będę zameldowana w Niemczech samochód osobowy Mazda 2 na Polskich numerach .Gdzie i jakie podatki muszę płacić czy muszę zmienić tablice.Dojeżdżam codziennie do pracy w Holandii.
    Proszę o informacje.

    Marek

    Jeżeli ktoś posiada gospodarstwo rolne w Pl i
    dodatkowa posiada działalności w DE również musi przerejestrować samochód na niemieckie tablice dodam że właścicielem samochodu jest moja żona ja jestem tylko współwłaścicielem ale tylko ze względu na zniżki OC .Moja żona pracuje w PL córki uczą się również wPl czy w tym wypadku konieczna jest rejestracja w DE . Dziękuje z góry z odpowiedz 😀

    Rafał

    A co w sytuacji kiedy jestem w schufa i mam odmowę ubezpieczenia pojazdu w niemczech?.

    Szymon

    Witam,mam meldunek od 5.11.18 auto rejestrowane na żonę w Pl muszę coś płacić czy jak??

    tom

    A jak wygląda sprawa gdy w Polsce kupię samochód, ale go nie przerejestruje (w Polsce) na siebie, tylko od razu z umową kupna-sprzedaży pojadę nim do Niemiec i tam na miejscu go zarejestruję na siebie na niemieckie blachy – jest to możliwe ? czy jednak muszę go najpierw w Polsce przerejestrować ?

    grzegorz

    Podłączam się do pytania. Czy mogę bez auta pojechać do Niemiec i załatwić tablice DE i z nimi wrócić do PL po auto? Chciałbym uniknąć wyrejestrowania auta w PL, zakupu tablic wywozowych i krókoterminowego OC/AC, aby tylko przejechać do Niemiec.
    Problem tylko z tym badaniem w DE – do niego jest potrzebne auto przecież. Czy badanie z PL (auto z 2015 roku) nie wystarczy, aby zarejestrować auto w DE bez samochodu „fizycznie” w DE?

    Tadeusz

    Dziękuję za ten artykuł. Właśnie się zastanawiałem co zrobić w moim dość nietypowym przypadku. Mam Żonę – Niemkę, jestem tu zameldowany od kilku miesięcy, mam też meldunek w Polsce. Pracuję cały czas w polskiej firmie, które jest właścicielem auta którym co tydzień jeżdżę między Polską a Niemcami. Firmowy pojazd mam do swojej do swojej dyspozycji, oczywiście za zgodą i wiedzą właścicieli firmy w której pracuję. I tu pytanie – jak i czy mogę legalnie poruszać się tym pojazdem po Niemczech?

    El Chappo

    Meldunek nie stanowi o ośrodku interesów zyciowych. Mozna byc zamelodowanym w Polsce, mieszkac , pracowac w Niemczech i jesli sie jest powyzej 180 dni poza granicami Polski – to w myśl ustawy o podatkach – osrodek życiowy takowej osoby jest w Niemczech. Ponadto unijne przepisy mówią o tym wyraznie.

    Jan

    Szukam odpowiedzi czy te 180 dni działa że roku czy jednorazowo ?

    Tadeusz

    Tak jest – oprócz niemieckiego mam również meldunek w Polsce. Na wszelki wypadek wezmę pismo od pracodawcy potwierdzający jego własność pojazdu i zgodę na poruszanie się nim przeze mnie. Przetłumaczę to na język niemiecki i mam nadzieję, że to ostatecznie załatwi sprawę w przypadku kontroli. Jeszcze raz dziękuje za informację – bardzo mi Państwo pomogliście, już nie pierwszy raz 🙂 Gratuluję portalu i dobrej roboty którą dla nas Państwo robicie!

    Dawid

    Witam. Pracuje w Niemczech od pół roku. Mam umowe na stałe. Jestem również tutaj zameldowany. Moja żona mieszka w Polsce, jesteśmy wspólnie zameldowani w Polsce pod jednym adresem. Odwiedzam żonę regularnie. Nie pobieram żadnych środków socjalnych w Niemczech. Poruszam się samochodem na polskich tablicach rejrstracyjnych. Czy muszę zmienić tablice w samochodzie?

    Bogdan

    Witam. Pracuję w Niemczech ponad 5 lat, mam meldunek w Niemczech i stałe zameldowanie w Polsce. Żona z córką na stałe mieszkają w Polsce, regularnie co dwa tygodnie jeżdżę do domu do Polski. Przez cały ten okres jeździłem samochodem zarejestrowanym na żonę w Polsce, a w czerwcu tego roku go sprzedałem i chcę kupić nowy i znowu zarejestrować go na żonę w Polsce. Jak do tej pory żadnej kontroli nie miałem, proszę o poradę, czy w dalszym ciągu mogę jeździć samochodem z polskimi tablicami rejestracyjnymi.

    Dawid

    Witam
    Posiadam auto której jest zarejestrowane na mojego tatę w Polsce ze względu na ubezpieczenie auta. Autem będę jeździł w Niemczech na co dzień. Mam meldunek w Niemczech. Co zrobić żeby wszytsko było tak jak powinno?

    LolleQ

    Samochód w leasingu, firma (JDG) ma siedzibę w PL. Meldunek w PL i w DE. Mieszkanie w DE, praca w PL. Co w takiej sytuacji? Nie jestem właścicielem samochodu, przerejestrowanie nie wchodzi w grę – leasingodawca nie wyrazi zgody.

    Marcin

    Witam a jeżeli ja pracuje na najzwyklejszej gewerbe ,bez płacenia podatku w Niemczech ,chodzi o kwotę do 17,000tyś Euro ,pracuje 150 dni w roku też podlegam przerejestrowaniu i płaceniu podatku drogowego

    Andrzej

    A co w sytuacji kiedy nie płacilo się podatku od samochodu i zamknęło się firmę i wymeldowalo ? Czy podczas jazdy w Niemczech kiedyś tam podczas rutynowe kontroli mogą zarządac zwrotu podatku ?

    Mati60

    Kochani,p……dolenie,ja mieszkam juz 9 lat auto zmieniam srednio co 8-9 miesiecy oczywiscie zarejestrowane w Polsce na rodzine i dotad zadnych problemow i podatkow ,przestancie robic w gacie z powodu niemieckich przepisow!Auto stoi w garazu ( nie mozna go sfotografowac)jezdze super przepisowo wiec nie mam kontroli.Jak chcecie bulic to prosze bardzo!

    Andzej

    Pojebane przepisy i tyle. Powinni zrobić ten jebany podatek w paliwie i byłoby uczciwie i wszyscy by płacili i wpływy do budżetu byłyby większe bo każdy by płacił nawet ten kto turystycznie jedzie. 5 centów więcej na litrze nie zrobiłby problemu większego.

    142
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x