Szalejące podwyżki cen dotykają miliony ludzi w Niemczech. Jeśli macie problemy z opłacaniem rachunków na czas, musicie ustalić priorytety. Oto, które rachunki należy opłacić bezzwłocznie, a które można uregulować w dalszej kolejności.
Szczególnie pilne: opłata czynszu!
W przypadku zalegania z opłatą za czynsz w Niemczech, zaledwie po dwóch miesiącach zaległości grozi rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Prawnik Christoph Zerhusen (Centrum Doradztwa Konsumenckiego NRW) radzi: „Zwróć się do wynajmującego, spróbuj negocjować”. Sprawdź swoje prawo do dodatku mieszkaniowego! (Wohngeld).
Pilne: Rachunki za energię elektryczną i gaz
W przypadku zalegania z opłatą za energię elektryczną i gaz istnieje groźba odcięcia dostaw i wypowiedzenia umowy. „Przede wszystkim zakład energetyczny musi wysłać upomnienie i poinformować o perspektywie odcięcia dostaw”, mówi Johannes Allgeier (Schuldnerhilfe Köln). Odcięcie energii jest dozwolone dopiero po czterech tygodniach od wypowiedzenia i od kwoty 100 euro zaległości. Oprócz tego ponowne uruchomienie usługi wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wskazówka: W sytuacji podbramkowej warto się skontaktować z dostawcą i umówić się na płatność w ratach.
Częściowo odraczalne: grzywny
Grzywny są w Niemczech częściowo odraczalne, ale nie należy ignorować powiadomień o spóźnieniach, grozi za to nawet więzienie! Rada: Warto uzgodnić płatność w ratach. Alternatywa: prace społeczne (zamiast kary więzienia).
Mniej pilne: niezapłacone mandaty (np. za przekroczenie prędkości)
W przypadku niezapłaconych mandatów należy zareagować na pismo policji i opisać swoją trudną sytuację finansową, wyrażając jednocześnie prośbę o odroczenie zapłaty.
Ważne: ubezpieczenia
Ważne jest opłacenie ubezpieczenia zdrowotnego i od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli macie zaległości w opłatach za prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możecie przejść do taryfy podstawowej (tylko opieka w nagłych wypadkach). Nie należy również zaniedbywać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (Haftpflichtversicherung), jeśli takowe z posiadacie. W przypadku roszczenia, koszty mogą być bardzo wysokie!
Odraczalne: raty pożyczki
Banki w Niemczech często są skłonne do rozmów i zazwyczaj czasowo zawieszają raty (dotyczy to również kredytów na nieruchomości).
Odraczalne: prywatne świadczenia emerytalne
W przypadku prywatnych świadczeń emerytalnych można być czasowo zwolnionym ze składek (np. w przypadku tzw. emerytury Riester).
Odraczalne: rachunek za telefon komórkowy
W przypadku rachunku za telefon, należy się skontaktować z firmą telekomunikacyjną z prośbą o odroczenie zapłaty i w razie potrzeby korzystać np. z wifi w domu (telefonowanie przez WhatsApp bądź inne komunikatory internetowe).
Ines Moers, Bundesarbeitsgemeinschaft Schuldnerberatung, generalnie radzi: „Bądź jak najbardziej uczciwy wobec wierzyciela, nie składaj fałszywych obietnic”. Oraz: „Spłata powinna zawsze odnosić się do „należności głównej” (czyli kwoty faktury) – nie do odsetek czy opłat za upomnienia”.
źródło: bild.de