Więcej

  Niemcy: Jakie rachunki należy zapłacić w pierwszej kolejności?

  Polski Supermarket w Niemczech=

  Szalejące podwyżki cen dotykają miliony ludzi w Niemczech. Jeśli macie problemy z opłacaniem rachunków na czas, musicie ustalić priorytety. Oto, które rachunki należy opłacić bezzwłocznie, a które można uregulować w dalszej kolejności.

  Szczególnie pilne: opłata czynszu!

  W przypadku zalegania z opłatą za czynsz w Niemczech, zaledwie po dwóch miesiącach zaległości grozi rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Prawnik Christoph Zerhusen (Centrum Doradztwa Konsumenckiego NRW) radzi: „Zwróć się do wynajmującego, spróbuj negocjować”. Sprawdź swoje prawo do dodatku mieszkaniowego! (Wohngeld).

  Pilne: Rachunki za energię elektryczną i gaz

  W przypadku zalegania z opłatą za energię elektryczną i gaz istnieje groźba odcięcia dostaw i wypowiedzenia umowy. „Przede wszystkim zakład energetyczny musi wysłać upomnienie i poinformować o perspektywie odcięcia dostaw”, mówi Johannes Allgeier (Schuldnerhilfe Köln). Odcięcie energii jest dozwolone dopiero po czterech tygodniach od wypowiedzenia i od kwoty 100 euro zaległości. Oprócz tego ponowne uruchomienie usługi wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wskazówka: W sytuacji podbramkowej warto się skontaktować z dostawcą i umówić się na płatność w ratach.

  Częściowo odraczalne: grzywny

  Grzywny są w Niemczech częściowo odraczalne, ale nie należy ignorować powiadomień o spóźnieniach, grozi za to nawet więzienie! Rada: Warto uzgodnić płatność w ratach. Alternatywa: prace społeczne (zamiast kary więzienia).

  Mniej pilne: niezapłacone mandaty (np. za przekroczenie prędkości)

  W przypadku niezapłaconych mandatów należy zareagować na pismo policji i opisać swoją trudną sytuację finansową, wyrażając jednocześnie prośbę o odroczenie zapłaty.

  Ważne: ubezpieczenia

  Ważne jest opłacenie ubezpieczenia zdrowotnego i od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli macie zaległości w opłatach za prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możecie przejść do taryfy podstawowej (tylko opieka w nagłych wypadkach). Nie należy również zaniedbywać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (Haftpflichtversicherung), jeśli takowe z posiadacie. W przypadku roszczenia, koszty mogą być bardzo wysokie!

  Odraczalne: raty pożyczki

  Banki w Niemczech często są skłonne do rozmów i zazwyczaj czasowo zawieszają raty (dotyczy to również kredytów na nieruchomości).

  Odraczalne: prywatne świadczenia emerytalne

  W przypadku prywatnych świadczeń emerytalnych można być czasowo zwolnionym ze składek (np. w przypadku tzw. emerytury Riester).

  Odraczalne: rachunek za telefon komórkowy

  W przypadku rachunku za telefon, należy się skontaktować z firmą telekomunikacyjną z prośbą o odroczenie zapłaty i w razie potrzeby korzystać np. z wifi w domu (telefonowanie przez WhatsApp bądź inne komunikatory internetowe).

  Ines Moers, Bundesarbeitsgemeinschaft Schuldnerberatung, generalnie radzi: „Bądź jak najbardziej uczciwy wobec wierzyciela, nie składaj fałszywych obietnic”. Oraz: „Spłata powinna zawsze odnosić się do „należności głównej” (czyli kwoty faktury) – nie do odsetek czy opłat za upomnienia”.

  źródło: bild.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  191ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Austria: Afgańczycy zgwałcili i zamordowali 13-latkę. Dzisiaj usłyszeli wyrok!

  W sensacyjnym wiedeńskim procesie w sprawie śmierci 13-letniej Leonii, która nastąpiła po wielogodzinnym gwałcie, ogłoszono w piątek po południu wyrok dla trzech oskarżonych Afgańczyków.O...

  Zamieszki w Belgii i Niderlandach: Ekspert ostrzega przed „nienawiścią do Zachodu” wśród migrantów

  Podpalali e-scootery, atakowali policjantów i rozbijali szyby samochodów. Europa dyskutuje o zamieszkach wywołanych przez młodych ludzi pochodzenia marokańskiego w Belgii i Niderlandach. Po zwycięstwie...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x