Jakie prawa ma pracownik w Niemczech, gdy zachoruje mu dziecko?

0
6053

Choroba dziecka to dla pracownika duże wyzwanie, zwłaszcza, jeśli choroba się przedłuża- jedno z rodziców musi zostać w domu, aby zajmować się chorym maluchem. Jeśli tylko jedno z rodziców pracuje albo można skorzystać z pomocy babci lub dziadka – wtedy nie ma problemu. Gorzej, gdy obydwoje rodzice pracują albo sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko. Jakie prawa ma pracownik w Niemczech, gdy zachoruje mu dziecko?

Pracownik ma kilka opcji na wypadek choroby dziecka:

  1. Zwolnienie (dni wolne na dziecko, tzw. Freistellung)

Jeśli zachoruje dziecko, którego obydwoje rodzice są czynni zawodowo, wtedy każdemu z rodziców przysługuje prawo do zwolnienia (zgodnie z § 45 ustęp 3 Kodeksu Społecznego – SGB V). Warunkiem jest, że istnieje zaświadczenie od lekarza, żę dziecko nie ukończyło jeszcze 12. roku życia i nie ma żadnej innej osoby, która mogłaby się nim zająć. Czas trwania takiego zwolnienia wynosi dla każdego rodzica maksymalnie 10 dni na dziecko na rok. Rodzic samotnie wychowujący dziecko ma do dyspozycji 20 dni. W przypadku dwójki lub więcej dzieci, rodzice mają prawo do zwolnienia na max. 25 dni. W przypadku samotnie wychowujących rodziców, liczba dni się podwaja i mogą oni wykorzystać 50 dni na choroby dzieci.

  1. Wniosek o urlop

Pracownik może wykorzystać swój urlop i w ten sposób opiekować się chorym dzieckiem.

  1. Zaangażowanie pogotowia dyżurnego zajmującego się opieką nad dziećmi

W wielu miastach w Niemczech istnieje możliwość zaangażowania pogotowia dyżurnego, zajmującego się opieką nad dziećmi (tzw. „Notdienst”). Są to zazwyczaj usługi krótkoterminowe. Koszty powstałe na skutek korzystania z takich usług, można odliczyć od podatku. Ponadto czasami pracodawca obejmuje część tych kosztów – jest to w jego interesie, ponieważ zależy mu na obecności pracownika.

  1. Zwolnienie lekarskie

W żadnym wypadku pracownik nie powinien brać zwolnienia na siebie, żeby opiekować się chorym dzieckiem – oznaczałoby to naruszenie warunków umowy, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić do jej rozwiązania.

Czy zwolnienie z pracy z powodu choroby dziecka jest w Niemczech płatne?

Podczas zwolnienia pracownik otrzyma wynagrodzenie w następujących przypadkach:

  • Zasiłek chorobowy

Pracownicy, którzy nieodpłatnie zwalniają się z pracy i mają ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, mogą zgodnie z  § 45 ustęp 1 Kodeksu Społecznego – SGB V, zażądać zasiłku chorobowego. Spełnione muszą być wtedy następujące warunki: istnieje zaświadczenie od lekarza, że ktoś musi się opiekować chorym dzieckiem i nikt inny poza rodzicem nie może tego zrobić, a dziecko nie ukończyło jeszcze 12. roku życia. Zasiłek chorobowy wypłaca kasa chorych i wynosi on 70% wynagrodzenia brutto ale maksymalnie 90% wynagrodzenia netto. Jeśli obydwoje rodzice lub rodzic i dziecko są ubezpieczeni prywatnie, wtedy nie mają prawa do zasiłku chorobowego.

  • Płatne zwolnienie

Prawo do wynagrodzenia za okres zwolnienia również wynika z § 616 Kodeksu Cywilnego – BGB. Zgodnie z prawem, wynagrodzenia można zażądać, jeśli pracownik tymczasowo i nie z własnej winy nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych. Taka sytuacja ma właśnie miejsce, jeśli zachoruje dziecko. Należy zwrócić uwagę, że w tym wypadku nie ma zastosowania granica wieku, o której wcześniej wspominaliśmy (12 lat). W związku z § 616 Kodeksu Cywilnego – BGB, prawo do płatnego zwolnienia będzie przysługiwało nawet rodzicowi dziecka, które jest już pełnoletnie i mieszka z nim w jednym gospodarstwie domowym. Takie przejściowe problemy w wykonywaniu obowiązków to wg. Federalnego Sądu Pracy czas nie dłuższy niż 5 dni. Tylko przez taki okres pracownik może przebywać na płatnym zwolnieniu, zgodnie z § 616 Kodeksu Cywilnego – BGB. Ten przepis nie jest dla pracodawcy wiążący i może zostać zastąpiony zapisami regulaminowymi zakładu pracy.

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika