Orzeczenia sądów w Niemczech: oto kiedy branie prysznica może być zabronione

  Niestety, nawet branie prysznica może wiązać się z pewnymi pułapkami prawnymi. Z tego artykułu dowiecie się, na co zwrócić uwagę i kiedy korzystanie z prysznica, zarówno przez najemcę, jak i właściciela domu w Niemczech, może być zabronione.

  Branie prysznica na stojąco może być zabronione

  Bierzecie prysznic na stojąco, czy na siedząco? Zgodnie z orzeczeniem Sądu Krajowego w Kolonii (sygn. akt: 1 S 32/15) nie zależy to wyłącznie od osobistych preferencji. Zamiast tego najemcy powinni wziąć pod uwagę to, jak urządzona jest ich łazienka.

  Jeśli na przykład w łazience znajduje się tylko wanna, w której najemca chciałby wziąć prysznic na stojąco, jest to dozwolone tylko wtedy, gdy powierzchnia wokół wanny wyłożona płytkami jest wystarczająco duża. Jeżeli nie sięga ona niemal do sufitu, wskutek czego rozpryskująca się woda mogłaby chlapać na ścianę podczas brania prysznica na stojąco, najemca musi przykucnąć.

  Jeśli mimo to najemca będzie brał prysznic na stojąco i pojawi się pleśń, odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie on sam. Musi zatem również ponieść koszty usunięcia pleśni.

  Ponadto, najemca nie może na własną rękę powiększyć powierzchni wyłożonej płytkami, chyba że usunie ją ponownie przed wyprowadzką. Jest to bowiem zmiana, która wymaga zgody wynajmującego.

  Branie prysznica w nocy może być w Niemczech zabronione

  W pewnych okolicznościach najemcy mogą również zostać objęci zakazem brania prysznica po godzinie 22:00. Wprawdzie regulamin domu nie może wprost zabraniać kąpieli i brania prysznica w nocy. Jednak nie powinno to trwać zbyt długo.

  Jeśli najemca bierze prysznic zbyt długo, a innym lokatorom przeszkadza szum wody, mogą oni zażądać obniżenia czynszu. Ostatecznie ich prawo do niezakłóconego korzystania z mieszkania zostaje w ten sposób naruszone.

  Ponieważ najemcy przed wprowadzeniem się podpisali regulamin domu, który stanowi, że nie mogą naruszać miru domowego, mogą ich spotkać poważne konsekwencje, jeśli złamią te zasady i będą często zbyt długo brać prysznic w nocy. Skutkiem tego może być na przykład upomnienie lub nawet rozwiązanie umowy najmu z powodu zakłócania spokoju zamieszkiwania (zob. także § 534 ust. 1, § 569 ust. 2 niemieckiego kodeksu cywilnego [BGB]).

  Również branie prysznica o poranku może być w Niemczech zabronione

  Ograniczenia mogą dotyczyć nie tylko korzystania z prysznica w nocy, ale także w godzinach porannych. W końcu cisza powinna być zachowana od godziny 22:00 do 6:00 rano. Jeśli więc bierzecie prysznic zbyt długo i zbyt głośno przed 6:00 rano, a szum wody i inne związane z tym odgłosy przeszkadzają pozostałym lokatorom, naruszacie regulamin domu. Musicie bowiem mieć na względzie potrzebę spokoju i odpoczynku, do której mają prawo Wasi sąsiedzi – zarówno w nocy, jak i wczesnym rankiem (zob. wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie, sygn. akt: 5 Ss (OWi) 411/90 – (OWi) 181/90 I).

  Branie prysznica nago w ogrodzie

  Jeśli macie w ogrodzie saunę lub basen, często jest tam również prysznic ogrodowy. Nie możecie jednak korzystać z niego bez ograniczeń. Jako właściciel domu musicie zadbać o to, by Wasz ogród, a zwłaszcza strefa prysznica, nie były widoczne. W przeciwnym razie sąsiadom lub przechodniom może przeszkadzać widok nagiej osoby w ogrodzie. Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzą osoby niepełnoletnie. W takim przypadku może grozić grzywna w wysokości do 250.000 euro (zob. wyrok sądu rejonowego w Dortmundzie, sygn. akt 406 C 7609/15).

  Źródło: patrz cytowane wyroki niemieckich sądów

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  14 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  14 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Sly

  Policyjne państwo 🤨 a przecież tak demokracje lansują 🤔 No ale im wolno 😡

  Barbata

  Pierdolenie głupot, żaden ie zsbronimi kąpieli prysznicowej o 2 rano jedno jest tylko ie śpiewać jak to niektórzy robią

  Tomek

  A ciekawe co sąd mówi o sraniu na Małysza? A mycie patelni po 18 może też nielegalne?

  Filip

  Prysznic nago we własnym ogrodzie i kara 450.000€. A grupowe molestowanie w Sylwestra w Kolonii i… 0€ kary. I jak tu nie zarabizować się?

  Franz

  Urzedasy wszyscy już powariowali wszystkich należy zamknąć w psychiatrykach.

  Marcin

  On Deutschland alles ist verboten…

  Slawo

  Nastepny chory kraj

  Know

  Niemcy to chore państwo. Na całe szczęście zorientowałem się po kilku miesiącach pobytu w tym szwabskim kur*idołku

  Mrgreen

  Ale są też dobre strony jak chodzi o chorobę w tym kraju, ze skierowaniem od lek. rodzinnego bez terminu do ortopedy- konieczny rezonans magnetyczny, w poniedziałek zacząłem szukać terminu a już w piątek miałem badanie. Po diagnozie w ciągu 8 dni był wykonany pierwszy zastrzyk z pomocą tomografii.. Szybko i sprawnie w porównaniu do szukania w PL parę lat temu terminu na tomograf komputerowy, gdzie najbliższy był za 3 miesiące.
  I chyba niezależnie od nacji jak starasz się w nocy nie przeszkadzać sąsiadom to jest duża szansa, że tobie nie będzie przeszkadzane. Peace!

  Anka

  Ty jesteś naprawdę chora

  Mariusz

  A co z pójściem na śiusiu ile razy można?

  Leszek

  Sąd nie wziął pod uwagę kwestii wentylacji pomieszczenia z prysznicem w kontekście pojawienia się pleśni. Jeżeli wentylacja nie działa prawidłowo odpowiada za to wynajmujący. Jeśli najemca utrudnia przepływ powietrza to wtedy ponosi winę za plesń.
  Nie wziął pod uwagę również innych czynników – przecieków od sąsiadów, przecieków z dachu, nieszczelności rur wodociągowych i kanalizacyjnych a także zawilgocenia spowodowanego nieszczelnościami rynien i rur spustowych

  Kamila

  Ja pierdzielę, czym oni się zajmują ? Robienie siku w jakich godzinach dozwolone ? Trzeba im się zaopatrzeć w pampersy 😂

  Andreas

  A czy będzie można oddawać stolec pomiędzy 22 a6 rano? Bo spłuczka również może działać głośno czy mogę się po tym fakcie spodziewać wizyty mundurowych?

  14
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x